het nog mooi is km Website Zeeuwse literatuur Ten Canoes is meer dan een antropologisch reisverslag over aboriginals 'Fysiek gezien is zo'n Matthaus geen flauwekul. Het is absolute topsport.' Jo Ivens, dirigent PZC Donderdag 22 maart 2007J 35 teerd, omdat ik steeds werd ge vraagd. Ik was ook altijd bezig. Ik heb drie kinderen, maar die zijn opgevoed door mijn vrouw. Daar hela ik praktisch niets aan kunnen doen. Dat probeer ik nu in te ha len met mijn kleinkinderen. Af en toe wil ik nog wel eens, als het me uitkomt, een orgel- of pia noconcertje blijven geven. Boven dien heb ik na mijn afscheid van het Hulster Gemengd Koor, in 2003, een kamerkoortje opgericht van 22 mensen met wie ik twee keer in de maand muziek maak. Dat is gewoon leuk om te doen. Ik studeer ook nog steeds veel op de piano - als ik thuis ben zo'n vier uur per dag - omdat ik het graag doe en omdat ik het nodig vind. Als ik nog eens een concert op or gel of piano geef, dan zal ik het toch goed moeten doen. Techniek kun je nu eenmaal niet kopen. Die moet je je verwerven door veel te oefenen. Dankzij de muziek ben ik met enorm veel mensen in aanraking gekomen. Als ik zou willen, dan kan ik zó'n dik boek over mijn car rière maken. Ik zou mooie dingen kunnen schrijven, verhalen ook die ik op dit moment niet durf te vertellen. Ik sluit niet uit dat het er ooit van komt. Misschien ben ik wel zo gek." Bundeling informatie moet leiden tot meer samenhang. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Zeeuwse litera tuur heeft een digitale ontmoe tingsplaats gekregen. Gedeputeer de George van Heukelom stelde gistermiddag in Middelburg de nieuwe website www.literatuurin- zeeland.nl officieel in gebruik. De provincie heeft de Zeeuwse Bi bliotheek de opdracht gegeven de site te ontwikkelen. Aanleiding is de constatering dat er steeds meer Zeeuwse initiatieven op literair ge bied ontstaan, maar dat het aan bod nog wat verbrokkeld is. Een centraal informatiepunt kan zor gen voor meer samenhang. De website bevat onder meer een activiteitenagenda, adressenbestan den, een forum waar kan worden gereageerd op stellingen, biografie ën van auteurs, informatie over leeskringen en dossiers over literai re thema's. „Het is een site voor le zers én schrijvers", zegt webredac teur Lineke Broos van de Zeeuwse Bibliotheek. „Er staan voor begin nende schrijvers bijvoorbeeld ook tips op over hoe ze het beste een uitgeverij kunnen benaderen." Verder bestaat er de mogelijkheid i om ter plekke werk te publiceren. „Iedereen kan een bijdrage instu ren, van maximaal twee Aatjes", zegt Broos. „Die teksten zetten we op de site, al leggen we ze wel eerst voor aan onze zeskoppige re dactie, om wildgroei te voorko men. Maar elke inzending nemen we serieus." De aanstelling van een brede redac- tie en een webredacteur moet er- j voor zorgen dat de website, die is verlucht met illustraties van Ra- 1 mon de Nennie, voortdurend actu- eel blijft. Daarnaast is nog een aan tal onderdelen in opbouw. Broos: „Het is de bedoeling dat er een sneeuwbaleffect ontstaat en dat de website steeds verder wordt uitge breid." „Dit is niet jouw verhaal. Dit is mijn verhaal." Vanaf het begin van het opmerkelijke filmdrama Ten canoes, dat de komende dagen in Middelburg is te zien, maakt de verteller duidelijk dat zijn verhaal anders is dan westerse kijkers ge wend zijn. In feite vertelt hij drie verhalen. Ten eerste legt de verteller als een welwillende gids in het Engels de gebruiken uit van zijn volk, de abo riginals. Daarnaast vertelt hij over enkele voorouders, die de Australi sche bush intrekken om bomen te kappen, om daarmee de tien ka no's uit de titel van de film te ver vaardigen. Wanneer een jonge, ongetrouwde aboriginal een oogje blijkt te heb ben op een van de vrouwen van zijn oudere broer, vertelt deze hem het derde verhaal met een toepasselijke moraal. Dat speelt zich af vlak na het begin van de tijd, vlak nadat 'de bomen, de vo gels, de planten en de mensen een naam hadden gekregen'. Een con- TEN CANOES Film. Regie: Rolf de Heer. Te zien: 23, 24 (19.30 uur), 26 en 28 maart (20.00 uur in Schuttershof in Middelburg. door Fritz de Jong stante in de drie door elkaar gewe ven verhalen zijn de schitterende beelden van het woongebied van deze aboriginalstam. Dit Noord-Australische moerasland schap is veel meer dan een decor: het is een van de hoofdpersonages in de film. De Australische filmmaker Rolf De Heer volgt in Ten canoes de abo riginals, die compleet vergroeid zijn met hun omgeving. Het ge voel van authenticiteit wordt aan zienlijk verhoogd doordat je de amateuracteiirs in hun eigen taal hoort praten, ruziën en schuine grappen vertellen. De Heer tilt de film uit boven het niveau van een antropologisch reisverslag, dankzij de gelaagde vertelstructuur. Op alle vertelniveaus is Ten canoes doordrenkt van het gevoel dat de aboriginalcultuur wezenlijk an ders is dan de onze. Dat blijkt niet alleen uit de leefgewoonten die de film toont, het blijkt ook uit de in westerse ogen wellicht wat wijdlo pige manier van vertellen. We ho ren een jong stamlid, dat wil we ten hoe het verhaal afloopt, klagen over het trage verteltempo. Zijn klacht wordt weggewimpeld: „Een goed verhaal moet goed verteld worden." En in deze cultuur, waar haast en snelheid geen enkele betekenis lij ken te hebben, mag zo'n goede ver telling best een paar dagen duren. Dat is misschien wel het meest op merkelijke aan De Heers film. Hij rondt de drie verhaallijnen keurig afin anderhalf uur. Als de film is afgelopen heb je het gevoel dat je veel langer onderge dompeld bent geweest in de won derlijke en intrigerende wereld van de aboriginals. Scène uit de film Ten canoes, waarin een beeld ginalcultuur. wordt gegeven van de abori- foto CPD foto Wim Kooyman Jo Ivens: „De Matthaus Passion moet je niet al te emotioneel leiden. Als je gevoelig gaat doen, dan ga je fouten maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37