Eten en drinken Creatief met Een dag van hollen en vliegen Groente van de zee 20 Donderdag 22 maart 2007 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven De zee. Voordat je golven ziet, heb je hem al geroken. Die zilte lucht. Een paar keer diep inademen en alle zware gedachten waaien uit je hoofd. Misschien geniet ik daarom altijd zo van de heerlijkheden van de zee. Oesters, mosselen, garnalen, kreeft, verse vis; ze brengen me in één snuif op het strand. Voeg aan dat rijtje ook rustig zeekraal toe. Deze zeegroente is samen met haar hartige collega lamsoor be zig aan een ware opmars. Zeekraal Salicornia Europaea) is een kort, vlezig, takvormig plantje, dat groeit aan de rand van het zoute water. Op de kwelders en schorren buiten de zeedijken. Het is daarmee een uniek, typisch Nederlands plantje. Je vindt het rond de Waddenzee en op grote schaal in Zeeland. Ook aan de Noord-Franse kust tref je wat zeekraal aan, maar verder nergens in Europa. Het seizoen loopt van eind maart tot augus tus. In de herfst kleuren deze frisgroene plantjes oranjerood. Dan is de gelijkenis met onderwaterkoraal (vandaar ook zee kraal) helemaal treffend. Eeuwenlang sneden Zeeuwen, Frie zen en bewoners van de Waddeneilanden hun zeekraal voor eigen gebruik. Gratis groente en supergezond vanwege het ho ge gehalte aan mineralen. Maar die tijd is voorbij. Het mag niet meer. Om zeekraal te mogen oogsten, heb je tegenwoor dig een vergunning nodig en er wordt streng gecontroleerd. Restaurantkoks ontdekten zeekraal als zilte verrassing voor hun gasten. Ook bij de visboer, de betere groenteman en in de supermarkt is zeekraal te koop, dus u kunt het thuis gerust proberen. Moeilijk is het niet. Je kookt het in zes minuten gaar, maar het leent zich ook uitstekend om even te roerbak ken en zelfs om rauw te eten. Leg het alleen nooit in zoet wa ter, daar kan dit zoutwaterplant je niet tegen. Verse zeekraal is circa vier dagen houdbaar in de groentela van de koelkast. Het wordt vaak gecombineerd met vlees van lammeren die op de ziltige weilanden vlak onder de kust grazen. Met garnalen en kreeft, die van zichzelf een licht zoete smaak hebben, vormt de zeekraal een spannend con trast. Een romige risotto met zeevruchten en zeekraal is niet te versmaden. In salades is zeekraal een knapperig, hartig ele ment. Het proberen zeker waard: roergebakken zeekraal met rode paprika, rijkelijk bestrooid met zachte geitenkaas. Ik geef deze week een eenvoudig maar spectaculair recept van Mees terkok Albert Kooy. In zijn onlangs verschenen kookboek De Nieuwe Nederlandse Keuken pro moot hij het gebruik van sei zoensgebonden ingrediënten van eigen bodem, in combinatie met nieuwe bereidingstechnie ken en smaakaccenten vanuit de hele wereld. Hij verpakt Zeeuw se zeekraal met roodbaarsfilet, verse gember en nieuwe aardap peltjes in vetvrij papier en stoomt deze geurige pakketjes gaar in de oven. Ahh, die geur! [f] Albert Kooy, De Nieuwe Nederland- se Keuken. Uitgever: Kunstmag Zutphen. Prijs: 49,95 euro. Zeekraal is een uniek, typisch Nederlands plantje Zeekraal met roodbaars (hoofdgerecht voor 4 personen) 500 gram verse zeekraal, 4 roodbaarsfilets van ca. 100 gram, 10 nieuwe aardappels, 1 lente-uitje, 1 teen knoflook, stuk verse gem berwortel ca. 40 gram), 50 gram boter, 2 eetlepels sojasaus, pe per, 4 vel bakpapier 40 x 60 cm), 2 eidooiers, 2 eetlepels sesam olie Schil aardappels en halveer ze in de lengte. Kook in 15 minuten net niet helemaal gaar. Giet af. Verwarm oven voor op 180 graden. Verwijder dikke, houtige uiteindjes van zeekraal. Verdeel lente-ui in duimlange stukjes en snijd vervolgens in de lengterichting in smalle reepjes. Schil gember en rasp fijn. Pel knoflookteen en hak fijn. Controleer baarsfilets op overgebleven graatjes en dep droog met keukenpapier. Bestrooi licht met peper. Knip bakpapier op maat, vet helft in met boter maar laat randen vrij. Schik portie zeekraal erop, leg visfilet er in het midden boven op. Bedek met gember, knoflook en lente-ui en giet er een scheut je sojasaus over. Schik aardappelhelften er omheen. Klap overgebleven papier erover en vouw het pakket heel zorgvul dig hermetisch dicht. Plak randen dicht met losgeroerde eidooier. Plaats pakketten op bakplaat midden in hete oven en stoom in 12 tot 14 minuten gaar. Schik op bord, knip bovenkant open en be sprenkel inhoud met sesamolie. Serveer spectaculair in het papier! Schenk er een frisdroge witte wijn bij, bijvoorbeeld Chablis. Tip: Zeekraal is behoorlijk zout van zichzelf. Wees daarom zuinig met zout op de aardappelen en vis. Nederlandse restaurants gooien jaarlijks zo'n 51 miljoen kilo aan voedsel weg, uitgedrukt in geld is dat ongeveer 235 miljoen euro. Oftewel: een sliert vuilniswagens van 3,5 km. Maar thuis gooien we met z'n allen tien keer zoveel weg. Voorzichtige schattingen houden het op ruim 33 kilo gedumpt voedsel per persoon per jaar. door Puck Kerkhoven foto's CPD Een huishouden gooit ge middeld per jaar alleen al 17 kilo brood weg. Dat zijn 21 hele broden! En wat dacht u van 41 eieren, die in de kli- ko terechtkomen. Ondenkbaar? Het is toch echt zo, 9 kilo vlees en vleeswaren gaat hup, zo in de vuilnisbak en maar liefst 36 liter zuivel (vla, yoghurt, kwark, melk etc.). Deze en meer schrikbarende cij fers zijn terug te vinden in het rap port 'Voedselverliezen, verspilde moeite?' van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit. Het is een schatting, maar wel een zorgvuldige. Op basis van het in huis gehaalde voedsel. Trek daar vanaf de totale consumptie en je hebt een voedselafvalpercentage van tussen de 21 en 27 procent (33 kilo per persoon). De tweede methode is heel wat minder clean, maar heel verhelde rend: op grote schaal afval wegen en vervolgens analyseren. Daaruit blijkt 12 procent van de afvalzak voedselafval is. Per huishouden ca. Culinaire tips 76 kilo per jaar. De cijfers komen aardig overeen omdat huishou dens uit meerdere personen be staan. Lang niet alle voedselafval is te ver mijden. Hoe zit het bijvoorbeeld met de schillen en oneetbare de len, botjes, vellen, graten? Dat is de helft van alle geregistreerde voedselafval, maar dit is niet mee geteld in die 76 kilo. Die bestaat uit 39 kilo aangeroerde etensresten (maaltijdresten en aangebroken producten), 25 kilo onaangeroerd voedsel (voedingsmiddelen die nog in schil of verpakking zitten), de rest is brood. Volgens het Ne derlands Instituut voor Budget voorlichting gooien we jaarlijks on geveer 330 euro per huishouden weg. We blijken duidelijk problemen te heb ben met inschatten hoeveel we nodig hebben, en met goed koelkastbe- heer. Vooral verpakkingen die over de houdbaarheidsdatum gaan, worden massaal en vaak nog door Aly Knol Jaaaah! Een Spoetnik! Op 3 no vember 1957 ging de Spoetnik II de ruimte in met als eerste een levend wezen aan boord, het hondje Laika, als opmaat naar de lancering van de eerste mens, Joeri Gagarin in 1961 met de Vostok. Maar de Spoetnik had toen al tot de verbeelding gespro ken. Wat heet! In ons land was er een speciaal drankje dat Spoetnik heette, en oh, wat vond iedereen het toen - onbegrijpelijk nu - lek ker. Men doet een theelepel suiker in een glas. Men voege vier theele pels koffiemelk toe. En men vult de rest van het glas met gazeuse, waardoor het geheel gaat borrelen en zich een dikke laag schuim ont wikkelt. Destijds maakte je een Spoetnik met gazeuse van het merk Exota, dat in 1970 in op spraak kwam, omdat Exotaflessen de nare neiging hadden om spon taan tot ontploffing te komen. Wie wil nalezen wat er in de jaren vijftig en zestig 'lekker' was neme het boekje Wat de pot schaft, een nostalgische gids, prachtig geïllus treerd, over de eet-, drink- en snoepgewoonten van die periode. Een prima cadeau voor iedereen met ouders of vrienden die in die tijd opgroeiden, ze zullen er allen bij smullen, of huiveren. Want niet alles uit die tijd was - achter om kijkend - uiteindelijk zo gewel dig. De Brinta kon behoorlijk klonterig worden en aardappels met karnemelk zal ook niet velen meer aanspreken. Maar om einde lijk te weten waar de naam Brinta - tegenwoordig in hele handige Verlepte sla? Half uurtje in ijskoud water (met ijsklontjes). Vaak trekken de blaadjes helemaal bij. Geldt ook voor de meeste groene kruiden. Plekje aan een appel of banaan? Wegsnijden en de rest in blokjes door de yoghurt of vla. Wortels, bleekselderij of een halve paprika over? Snijd in reepjes. Geef als lekker en gezond borrelhapje. Ham of salami een paar dagen over datum? Vaak is het nog heel goed bruikbaar onder een gebakken ei of in een ome let. Als het maar goed wordt verhit. Oud brood? Tosti's maken of paneelmeel, broodpudding, croutons voor de soep, gebakken broodsoldaatjes bij de spina zie. Of voer het aan de eendjes. De allerlekkerste bestemming: wentelteefjes! (zie recept). Tomaten, paprika, courgette, prei, etc niet meer kraakfris? Ze zijn nog prima geschikt om er een pastasaus of gebonden soep van te maken. Oude eieren? Bak een cake of kruidkoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20