'Moppie', treurig! „Voor je het weet krijgt het slachtoffer de schuld Jeroen van der Riet verliet het korps Haaglanden omdat hij de sfeer beu was. Het onderzoek Het onderzoek De Rutgers Nissogroep ondervroeg 3001 mannen en 1295 vrouwen bij de politie. Politievakbond NPB is opdrachtgever voor het onderzoek. Ook in terviewden de onderzoekers enkele tientallen sleutelfiguren uit zestien deel nemende korpsen, waaronder Brabant-Noord, Brabant Zuid-Oost, Midden- en West-Brabant, Gelderland-Midden, Noord- en -Oost-Gelderland, Gelder land-Zuid, Hollands Midden, Twente, Zeeland, Limburg-Noord, Rotter dam-Rijnmond en Landelijke Politiediensten. rmdat jongeren vaak toch al een ossere seksuele moraal hebben, kan lat tot problemen leiden. In een earn met veel jonge agenten waar ;emiddeld veel onderlinge seksuele elaties ontstaan, komt ook vaker eksueel ongewenst gedrag voor." 'olitievrouw Marieke, zes jaar gele ien begonnen bij een korps in )ost-Nederland, zegt dat thema's ls bejegening van collega's al vanaf le opleiding regelmatig voorbij ko nen. Van haar hoeft dat niet zo. Als r dan toch eens een opmerking tus- endoor glipt, ligt ze daar niet wak er van. „Het overkomt mezelf ook vel. Ik maakte laatst een grap over le kerk, tegen een collega die gelo- ig bleek. De volgende keer let je be er op je woorden." Höing waarschuwt voor 'cultuurblindheid'. „Als ongewenst gedrag vaak voorkomt kan het 'nor- naai' worden. Uit het onderzoek lijkt dat pesten en seksuele intimi- atie veel vaker voorkomen dan genten zelf doorhebben. We zien ok dat vrouwen het gedrag overne- aen: pesten moet voortdurend ge signaleerd en besproken worden." Het kabinet wil de gesloten (man- nen-)cultuur bij de politie openbre ken door in topfuncties mensen van buiten aan te stellen. Bram Pe per deed dat al in 1996, toen hij als burgemeester en korpsbeheerder van Rotterdam landmachtgeneraal Brinkman aantrok als korpschef die al snel .met een conflict vertrok. Pe per is nu voorzichtiger. „)e moet erg uitkijken voor een gro te instroom van mensen van bui ten. Het aanzien van een korps wordt in een hoge mate bepaald door de staat van dienst en 'ver stand van zaken' van de leidingge venden. Dat moeten jongens en meisjes zijn die zelf ook van wanten weten. Zo gauw je aan korpsen gaat opleggen welke mensen ze van bui ten moeten aantrekken, krijg je weerstand." Oud-agent Van der Riet spreekt nog weieens een collega van vroeger. Het idee dat er aan de aanpak van pesten en intimidatie veel is veran derd, heeft hij niet. „Het blijft taboe het gedrag van een collega aan te kaarten: de volgende dag op straat heb je elkaar weer hard nodig." 'Ik ben selectief geëmanci peerd, dat wil zeggen: vooral wanneer het mij zo uitkomt Het verwisselen van lekke ban den, het aannemen van een jas en andere galante gebaren van attente heren laat ik me met genoegen welgevallen. Opmer kingen die vooraf worden ge gaan door de aanspreektitel 'moppie', 'wijffie' of 'vrouwtje' schieten echter steevast in mijn verkeerde keelgat, met een minder vrouwelijke stekeli ge opmerking als gevolg. En he ren, de collegiale uitspraak: 'Wat zie je er lekker uit van daag' wordt door de meeste vrouwen echt niet als compli ment opgevat. Wat is er mis met de term 'leuk'? De invloed van onze hormonale cyclus op ons gedrag is blijkbaar zo evi dent dat men het nodig vindt om deze in het openbaar te analyseren. Nu ben ik een vrij explosief type, dus volgens die statistieken zou ik toch min stens vier keer per maand onge steld moeten zijn. Treurig." „Sommige mensen vinden het nodig om je bij elk gesprek aan te raken, en dan heb ik het niet over een goedbedoelde schou derklop maar over kleffe omar mingen. Sinds ik in mijn arbeid zame leven ben doorgedrongen tot de wat hogere regionen ne men dat soort uitingen geluk kig steeds verder af. Knuffelen is wat mij betreft toch vooral een privéaangelegenheid. Iede re vrouw die ik ken beheerst de armklem tot in de puntjes. He laas zijn we soms wat minder mondig als we last hebben van ongewenst gedrag, zowel ver baal als fysiek. Zie deze co lumn dan ook vooral als een aanmoediging om uit te spre ken waar je niet van bent ge diend. Bij deze!' Simone Steendijk Uit een column van Simone Steen- dijk, politiecommissaris Rotter dam-Rijnmond, die het blad van de politiebond ANPV (ANPV Maga zine) begin dit jaar publiceerde. Pesten binnen politiekorps PZC Donderdag 22 maart 2007 1 3 vakbond NPB is opdrachtgever voor het onderzoek. Ook interviewden de st, Midden- en West-Brabant, Gelderland-Midden, Noord- en -Oost-Gelder- Vrouwen 26% 30% Percentage politie-medewerkers dat minstens één keer per maand te maken heeft gehad met pesterijen van collega's of meerderen. SHBhH Mannen Buitensluiten Roddelen Pesten via het werk Pesten met het privéleven Grof gedrag Seksuele intimidatie binnen politiekorps Percentage politie-medewerkers dat te maken heeft gehad met onderstaand seksueel intimiderend gedrag van collega's of meerderen. Vrouwen Ongewenste seksuele aandacht en/of toenadering. Opdringerige pogingen tot een gesprek over persoonlijke of seksuele aangelegenheden. Schunnige en aanstootgeven-de seksuele opmerkingen. Ongewenste opmerkingen over uiterlijk of lichaam. Ongewenste seksuele aandacht. Staren, gluren of lonken. Aanknopen van intieme verhou ding ondanks pogingen om dat te ontmoedigen. Per e-mail of sms seksueel getinte berichten ontvangen. Ongewenst lichamelijk contact 83% (bijvoorbeeld stoeien). Subtiel aftasten hoe ver men op seksueel gebied kan gaan. i 48% 64% I 11% 21% 17% 37% Seksuele dwang Pogingen tot seks, waartegen men i zich met woord en daad heeft moeten verzetten. 1% Slechte behandeling omdat men j n _0/ seksuele toenadering heeft 1 0,2/^ afgewezen. 2% infographic JD Bron. Rutgers Nisso Groep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13