Rus is zelfs in eigen bed niet veilig Ontpoldering zet kabinet voor dilemma Kerk moet zich met zichzelf bemoeien 8 Woensdag 21 maart 2007 pzc Levens beschermen heeft niet de prioriteit; geld is veel belangrijker. door Remco Reiding moskou - Russische steenkoolmij nen zijn levensgevaarlijk, maar ook in hun eigen bed zijn Russen doorgaans niet veilig. Tientallen bejaarden overleden maandagnacht in een vlammen zee, toen in hun tehuis brand uit brak. Het vuur kon zo veel slacht offers eisen omdat de dichtstbij zijnde brandweerkazerne 50 kilo meter van het bejaardentehuis af lag- T\vee rampen binnen 24 uur, meer dan 160 doden. Rusland treurt, red dingswerkers zoeken naar stoffelij ke resten en politici schreeuwen om maatregelen. Nog even en ie dereen gaat weer over tot de orde van de dag, totdat beelden van een nieuwe ramp binnenkomen. De oudjes in de provincie Krasno dar werden weliswaar in hun slaap verrast, maar grote branden en mijnongelukken wekken al lang geen verbazing meer. Ze lij ken bij Rusland te horen als wod ka en kaviaar. Jaarlijks sterven in Rusland door brand ongeveer 18.000 mensen. Dat staat gelijk aan het inwonertal van pakweg Middelharnis, Nunspeet of.. Volendam. Het zal je maar gebeuren. De vuur grijpt om zich heen en als je door de muur van vlammen eindelijk de nooduitgang hebt bereikt, is die gebarricadeerd. Of je treft hoes tend door de rook de brandtrap vergrendeld aan. Door het raam naar buiten dan? Helaas, tralies. Vorig jaar zagen de televisiekijkers mensen in paniek van het dak van een flatgebouw in Vladivostok springen. In december slokte het vuur 45 vrouwen in een kliniek in Moskou op. Ze zaten als ratten in de val. „Oordelend op basis van de plaats waar we de lichamen hebben ge vonden, hebben ze geprobeerd er uit te komen", zei de vice-minister van noodsituaties, Aleksandr Tsjoeprijan, destijds. De oorzaken van de branden zijn meestal dezelfde: gebrekkig onder houd en het negeren van de veilig heidsvoorschriften. Vooral in de provincie is er geen geld voor een opknapbeurt van staatsinstellingen als tehuizen, scholen en ziekenhuizen. Maar ook in het rijke Moskou ne men veel woningbouwcorporaties 'Tragedies blijven mensen maar kort bij, in een land dat veel problemen kent' en bewoners het niet zo nauw met de voorschriften. Neem de nieuwbouwflats bij het Iljitsjplein. De Turkse bouwers hebben keurig een ontsnappings route gecreëerd, een brandtrap die via de balkons naar de begane grond voert. Je opent het luik en klimt telkens een verdieping lager. In theorie dan, want de meeste lui ken zijn met een ijzeren hangslot afgesloten. „Logisch", vindt Irina. „Omdat buren anders via dat luik op jouw balkon kunnen komen." Maar is dat niet juist de bedoeling bij een brand? „Ja, maar het is niet de bedoeling dat ze naar beneden klimmen via dat luik om de boel leeg te jatten." Inbraakpreventie op z'n Russisch dus. Voor kompels is het helemaal een kwestie van aftellen. Elke paar maanden vindt er wel een dode lijk ongeluk plaats in één van de verouderde, slecht onderhouden steenkoolmijnen. Maar zelfs in een nieuw onder gronds winningscentrum als de Oeljanovskaja-mijn in Novokoez- netsk kunnen dus zomaar 106 do den vallen. Het werk is zo onge zond dat, zelfs als kompels dergelij ke ellende bespaard blijft, mijnwer kers doorgaans geen lang leven be schoren is. Ze krijgen wel een ho ger pensioen, als ze dat halen. Een veel gehoorde smoes is dat de mijnen worden bedreigd met slui ting en daarom geen extra geld vrij maken voor betere veiligheidsvoor zieningen. Als de mijn moet slui ten, dan verliezen de kompels hun baan en resteert niets dan een ho peloze toekomst. Dus kritiek leve ren op de werkomstandigheden? De meeste mijnwerkers kijken wel uit. De gruwelijke menselijke tragedies achter de cijfers blijven de meeste mensen maar kort bij in een land dat veel problemen kent. De verontwaardiging en roep om maatregelen sterven daardoor vaak een langzame dood. Stalin zei het al: „Eén dode is een tragedie, een miljoen doden een statistiek." Russische mijnwerkers na de methaanexplosie bij de kolenmijn van Uljano- vskaja. De kompels doen gevaarlijk werk, maar ook buiten de mijnen lopen Russen risico's. foto Sergei llnitsky/EPA De Tweede Kamer heeft over ontpoldering twee op het oog tegenstrijdige beslui ten genomen. Welke daar van weegt het zwaarst? Het Vlaamse parlement maakte vorige week, bij monde van de liberaal Marc van den Abeelen, duidelijk dat het Nederland wil houden aan de verdragen die vorig jaar zijn ge sloten over de Westerschelde. De ontpoldering van 600 hectare Zeeuwse landbouwgrond is daar van een niet te negeren onderdeel, stellen onze zuiderburen. Het Vlaamse parlement heeft de Schel- deverdragen vorige maand goedge keurd en maant nu de Kamer tot spoed. Die had de ratificatie uitge steld, zolang er geen nieuw kabi net was. Dat zit er nu, dus de pro ANALYSE door Ernst Jan Rozendaal cedure om tot goedkeuring te ko men is weer hervat. Binnenkort kunnen Kamerfracties vragen in dienen. Na een schriftelijke beant woording door het kabinet wordt een datum geprikt voor een Ka merdebat. Daar zal de ontpoldering het grote struikelblok blijken. Het vorige ka binet had dat al voorzien. Dat heeft daarom in september 2005 de Kamer om toestemming ge vraagd de Rijksprojectenprocedure (RPP) toe te passen. Deze geeft een regering de mogelijkheid dwang uit te oefenen om een be sluit uit te voeren. In zijn toelich ting liet de toenmalige minister Veerman er geen misverstand over bestaan dat hij dit middel uit de kast haalde met het oog op het 'project natuurontwikkeling Wes terschelde', oftewel de ontpolde ring van minimaal 600 hectare landbouwgrond. Omdat de betrek kingen met Vlaanderen in het ge ding zijn, is dat een zaak van 'na tionaal belang met een internatio nale dimensie', aldus Veerman. De Kamer werd erop gewezen dat sprake was van stilzwijgende toe stemming als het besluit om de RPP toe te passen niet binnen vier weken op de vergaderagenda werd geplaatst. Dat gebeurde niet. Het lijkt tegenstrijdig dat de Ka mer vorig jaar oktober in een mo tie vastlegde dat ontpoldering al leen mag als grondeigenaren hun land vrijwillig afstaan. Werd de stilzwijgende toestemming om landeigenaren en boeren indien nodig te onteigenen daarmee in feite niet herroepen? Die vraag is actueel doordat Vlaan deren vorige week de druk heeft opgevoerd. Het kabinet moet een einde maken aan de slepende dis cussie over ontpoldering, sugge reerde Van den Abeelen. In Vlaan deren kan dat met een noodde- creet, gaf hij aan. In zijn ogen is het tijd het Nederlandse equiva lent toe te passen: de RPP. Kan het kabinet met een beroep daar op inderdaad de Kamermotie naast zich neerleggen? Volgens J. van den Berg, deskundi ge in het waterstaatsrecht, oud-Ka merlid voor de SGP en indiener van een eerdere motie tegen ont poldering, is daarop geen makke lijk antwoord mogelijk. „Door in te stemmen met de RPP heeft de Kamer de regering een aantal in strumenten in handen gegeven, maar daarmee is nog niet het eind resultaat vastgelegd. Het kabinet hoeft niet alle aangereikte instru menten te gebruiken." De vergelij king met een nooddecreet gaat vol gens Van den Berg niet op. „De Rijksprojectenprocedure zet de Tweede Kamer niet buitenspel." Het dilemma is dus niet juridisch maar politiek van aard. Het kabi net kan altijd een motie van de Ka mer naast zich neerleggen. Daar mee loopt een regering het risico te worden weggestuurd, maar het ligt niet voor de hand dat dit ge beurt naar aanleiding van de ont poldering van 600 hectare land bouwgrond in Zeeland, hoe gevoe lig die kwestie ook ligt. Tijdgebrek en het uitblijven van een alterna tief voor ontpoldering noodzaken het kabinet wellicht de uiterste consequentie van de RPP toe te passen: onteigening. „Men loopt langzamerhand wel een beetje in een fuik", erkent Van den Berg. „De regering zit met de verplichtingen richting Vlaande ren. Het goede nabuurschap staat tegenover een politieke afweging in eigen land. Dat is uiterst moei lijk manoeuvreren, zoals in eerde re dossiers is gebleken." i iTT*' L [zj 1 a -ij Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231 zf het alfabet van Zeeland amsterdam - De inwoners van dorpen in het zuiden van Limburg staan ambivalent tegenover de Rooms-Katholieke Kerk. Enerzijds vinden zij de kerk be langrijk om bijvoorbeeld de band met het verleden te behouden, an derzijds moet de kerk zich niet be moeien met de manier waarop zij leven. De pastoor als vertegen woordiger van de kerk wordt met dezelfde tweeslachtige gevoelens bejegend. Dat stelt godsdienstan tropologe Kim Knibbe van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Knibbe onderzocht de rol van het geloof in dorpen. Volgens Knibbe zijn er genoeg cijfers over kerk en religie, maar is er nauwelijks onder zoek gedaan naar de manier waar op mensen het geloof beleven. In de Limburgse dorpen noemt bijna iedereen zich rooms-katho- liek, maar velen houden zich niet meer actief met het geloof bezig. De rol van de kerk is vooral so ciaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8