Buitenland Nederlandse hulp in Uruzgan oogst lof KRA8.NL De Jager wil belasting op diesel verhogen Burgerrechten Egyptenaren worden beperkt Hart van SPAIMJE Klassiek SPANJE waarom zou je verder zoeken ANDORRA Parels van PORTUGAL Ministers Verhagen, Van Middelkoop en Koenders op bezoek. deh rawod - Gouverneur Hamid Munib van de Afghaanse provin cie Uruzgan heeft de Nederlandse militairen bedankt voor hun hulp tijdens de watersnood van het afge lopen weekeinde in het zuidwes ten van de provincie. Hij deed dit aan de zijde van minister Eimert van Middelkoop (Defensie), die gistermiddag samen met diens col lega's Maxime Verhagen (Buiten landse Zaken) en Bert Koenders (Ontwikkelingssamenwerking) een bezoek bracht aan het kamp bij Deh Rawod. Munib was onder de indruk van de hulpactie van de Nederlanders: „Ik heb een vrouwelijke militair ge zien die zelf drijfnat werd om ie mand uit het water te redden", ver telde hij de militairen. „Jullie heb ben levens gered. Ik hoop dat wij ooit iets terug kunnen doen." Koenders beloofde Munib hon derdduizend euro aan noodhulp voor de slachtoffers. Zeker zeven honderd huizen zijn door het bui ten haar oevers treden van de ri vier de Helmand verwoest. De drie ministers drukten Munib op het hart dat Nederland onveran derd betrokken blijft bij Uruzgan, ook al zit er nu een nieuwe rege ring in Den Haag. Zo zal Nederland samen met een Duitse ontwikkelingsorganisatie een fruitteeltproject opzetten. Dit moet de bewoners van Uruzgan een alternatief geven voor de teelt van papaver, de grondstof voor opium. Amandelen, perziken en abrikozen uit de provincie worden nu al verkocht in de hoofdstad Ka boel en uitgevoerd naar Pakistan en Dubai. Het project moet de kwaliteit en dus de verkoop van deze gewassen verbeteren. Dankzij de gezamenlijke inzet van militairen van de Koninklijke Landmacht en de Cougar trans- Van Middelkoop (links), Verhagen (midden) en Koenders moesten hun schoenen uittrekken voor hun bezoek aan gouverneur Munib. foto cpd port- en Apache gevechtshelikop ters van de Koninklijke Lucht macht is een groot aantal Afgha- nen die vast zaten in de Helmand uit het wassende water gered. De reddingsoperatie, die nog steeds gaande is, kwam met spoed tot stand nadat het door hevige re genval en smeltwater snel stijgen de water in de Helmand een groot aantal burgers in de nacht van 18 op 19 maart had verrast. De rivier, die normaal zo'n 20 tot 100 meter breed is, is nu gegroeid tot een snel stromende breedte van 400 meter. De mensen hebben hun toevlucht gezocht tot de daken van hun huizen en hoge bomen. Het bereiken van de vaste wal is mede door de stroming voor hen onmogelijk (het overgrote deel van de Afghaanse bevolking kan niet zwemmen). Na een eerste ver kenning door de Apaches in de vroege ochtend van 19 maart was de noodzaak van onmiddellijke ac tie duidelijk, zeker gezien het feit dat het water zeker de komende 24 uur zou blijven stijgen en de nachttemperatuur op dit moment slechts enkele graden boven nul bedraagt. Hierdoor is er direct ge vaar voor onderkoeling en verdrin- CDA-bewindsman houdt ook vast aan heffing op vliegtickets. Brussel - De belasting op mi lieuonvriendelijke brandstoffen, zoals diesel, zal worden verhoogd. Ook wordt 'gekeken naar een mo gelijke verhoging van de energiebe lasting'. Dat zei staatssecretaris Jan Kees de Jager van Financiën giste ren in Brussel tijdens een conferen tie over belasting en milieu. De Ja ger liet weten dat bij aanschaf van auto's het verschil tussen de zui nigste en de minst zuinige auto's 1500 euro is. „Ik zet erop in om dit verschil tenminste te verdubbelen. De consument zal daardoor eerder voor de zuinigste auto kiezen." De CDA-bewindsman zei ook dat hij wil vasthouden aan belasting op vliegtickets in ons land. De Europe se Commissie heeft voorgesteld de luchtvaart onder de emissiehandel te brengen, waardoor betaald moet worden voor de uitstoot van broeikasgas. De lager ziet dat niet als een alternatief: „Emissierech- tenhandel en een belasting op het luchtverkeer gaan prima samen en kunnen elkaar juist versterken." De Jager riep de overige landen van de Europese Unie op om Ne derland bij de belasting op vlieg tickets te volgen. Dat zou kunnén voorkomen dat Nederlandse va kantiegangers uitwijken naar Duitsland en België. De staatssecre taris gaf een toelichting op het re geerakkoord, waarin staat dat er met ingang van volgend jaar 1,1 miljard extra komt aan vergroe ning van belasting. De Jager wil ook na 2008 'verder gaan met de vergroening van het fiscale stelsel'. Hij zei te hopen dat ook de andere EU-Iandën tot zo'n 'lastenverschui ving' komen. king. De landmacht heeft dan ook zo snel mogelijk onder leiding van de Task Force Uruzgan op meerde re plaatsen langs de rivier zoge naamde helikopter landing zones (HLZ's) uitgezet waar in geïmpro viseerde hulpposten noodopvang plaatsvindt van de geëvacueerde burgers. Vervolgens is met behulp van de continu af- en aanvliegende Neder landse Cougars en Amerikaanse Chinooks onder leiding van de Ne derlandse Apaches een groot aan tal mensen uit hun benarde posi tie bevrijd en bij de HLZ's afgezet. Daar kregen de slachtoffers eerste hulp en werden ze verzorgd door de Nederlandse militairen en Af ghaanse autoriteiten. Door deze snelle reddingsactie zijn volgens het Nederlandse leger tot nu toe honderden burgers gered. De operatie wordt vandaag bij het eerste daglicht vervolgd omdat er nog honderden mensen in het nauw zitten. Al honderden burgers in West-Uruzgan gered door snel in grijpen van Nederlandse troepen na overstroming van rivier de Helmand. cairo - De Egyptische regering drukt komende maandag al een omstreden grondwetswijziging door. Die leidt tot het inperken van burgerrechten en minder be voegdheden van de rechterlijke macht. De president zal boven dien rechtstreeks kunnen ingrij pen in het werk van de rechterlij ke macht. De grondwetswijziging moet via een referendum worden goedgekeurd door de bevolking. Dat wordt 26 maart gehouden, liet de regering gisteren weten. Eerder verwachtten waarnemers het referendum een week later. De regering acht snelheid kennelijk ge boden. Veel tijd voor de oppositie om tegen het inperken van de grondrechten actie te voeren, is er nu niet. Amnesty International noemt het de ernstigste aanslag op de mensenrechten in Egypte sinds de invoering van de noodtoestand in 1981. pzc Woensdag 21 maart 2007 I 7 Vertrek op dinsdag van 15/5 t/m 30/10 Reis vanaf slechts 449 mee naar het karaktervolle prinsdom Andorra! Ontdek de prachtige berglandschappen, de vele Romaanse kerken, typische bergdorpjes en lieflijke steden.We nemen u op deze reis onder meer mee door de ongerepte vallei van Nuria, naar het Spaanse stadje Seu d'Urgell en het belastingparadijs Andorra la Vella, waar u naar hartelust kunt winkelen. Bovendien kunt u optioneel naar de wereldstad Barcelona, met talloze bezienswaardigheden waaronder de beroemde kathedraal Sagrada Familia. En als u bedenkt dat bij deze reis zowel de luchthavenbe lastingen als het ontbijt en diner zijn inbegrepen, dan wacht u toch niet langer met boeken? Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer EZ 24.024, zie www.kras.nl/24024 8-daagse vlieg-/rondreis Vertrek op zaterdag van 7/4 t/m 20/10 Zeer voordelig geprijsd! Vanaf 599 maakt u kennis met het historierijke Castilië, in het hart van Spanje. Vanaf Amsterdam vliegen we naar Madrid, waar we de eerste 2 dagen aandacht besteden aan de pracht en praal van deze stad. Zo rijden we tijdens een stadsrondrit door prachtige lanen en gezellige pleinen naar het Koninklijk Paleis, het stadhuis en het beroemde Prado. Maar uiteraard besteden we ook voldoende aandacht aan de andere juweeltjes van steden die in dit gebied te vinden zijn. Wat te denken van de sprookjesachtige burcht van Segovia, het kloosterpaleis El Escorial, de renaissancestad Salamanca en het trotse Toledo! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer EZ 24.023, zie www.kras.nl/24023 Vertrek op dinsdag van 24/4 t/m 16/10 KRAS nodigt u uit om vanaf 799 p.p. kennis te komen maken met enkele van haar prachtige parels! We snuiven de eeuwenoude cultuur en geschiedenis op in Coimbra en het ommuurde Óbi- dos. Maar ook de stad van de heerlijke portwijnen, Porto, het visserplaatsje Aveiro en de bekendste bedevaartsplaats van Portugal, Fatima zullen we met een bezoek vereren. En... uiteraard ontbreekt ook de Portugese hoofdstad Lissabon, met zijn Toren van Bélem, het Sao Jorge kasteel en het klooster van Jeronimus, niet op het programma. Deze mooie en afwisselende route door een gastvrij en zonnig land, rijk aan historie, cultuur en natuur zal u ongetwijfeld aanspreken! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer EZ 24.030, zie www.kras.nl/24030 15-daagse v!ieg-/rondreis Vertrek op donderdag van 3/5 t/m 4/10 Een fantastische rondreis met louter hoogtepunten! Tijdens deze reis, die u boekt vanaf 998 p.p., wisselen we indrukwekkende steden af met mooie en ruige natuurgebieden. De talloze kastelen, forten en paleizen zijn werkelijk een lust voor het oog. Wat dacht u van Sevilla met de imposante Santa Maria kathedraal of de voormalige koningsstad Granada, waar het wereldberoemde Alhambra met het Alzacaba op u wacht. Aan bod komen verder Salamanca, Toledo en Madrid, het kloppende hart van Castilie. Aan het einde van deze rondreis kunt u lek ker genieten van het heerlijke Spaanse zonnetje op het strand van de Costa del Sol Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer EZ 24.021, zie www.kras.nl/24021 boek online of bel 0900 - 9697 -1 ffi Tfflr 8-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. 3 Valleien, Andorra la Vella en Sue d'Urgell Prijskraker'. vanaf Met o.a. Madrid, Segovia, Avila en Toledo Nergens voordeliger'. vanaf 11-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Porto, Coimbra, Fatima, Évora en Lissabon Super verzorgd'. vanaf Met o.a. Sevilla, Salamanca, Segovia, Madrid, Toledo en Granada KRAS- Topper'- vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7