Buitenland Gaudi's tempel heeft meer ruimte nodig Zwarte wethouder trouwt 600 stellen WNF: rivieren Donau en Nijl drogen op 6 Woensdag 21 maart 2007 PZC Sagrada Familia in Barcelona is middelpunt van discussie. door Henk van den Boom BARCELONA - De bouw van de Sa grada Familia in Barcelona, de 'boe- tetempel' van Antoni Gaudi, is in een beslissende fase beland. „De jeugd van nu zal nog kunnen mee maken dat de kerk klaar is", claimt Joan Rigol, voorzitter van het bouwcomité. Precies 125 jaar na de legging van de eerste steen is de befaamde 'kerk' middelpunt van felle discus sies. Want als de ideeën van de modernistische architect worden uitgevoerd moeten flats in twee straten worden afgebroken, een paar honderd woningen. De huizen zijn in de jaren zeven tig illegaal gebouwd op de groen strook die was bestemd als plein voor de Sagrada Familia. Het toen malige stadsbestuur gedoogde de bouw in de veronderstelling dat het niet zo'n vaart zou lopen met de constructie van de tempel. Maar door nieuwe technieken en meer geld raakte de bouw van de kathedraal in een stroomversnel ling. De huidige architect, Jordi Bo- net, vindt dat het gemeentebe stuur het probleem maar moet op lossen. „Dat is verantwoordelijk voor de speculatie en fraude die in die jaren tot de bouw hebben ge leid." Bonet, die de afgelopen 22 jaar de leiding had, heeft een inter- Sagrada Familia nationale prijsvraag uitgeschreven voor de invulling van de omgeving en de toegang tot de kathedraal. Gaudi had een brede omhooglo pende toegang op het oog lopend vanaf de grote boulevard Diagonal. Maar op die plek staan nu flats. De bewoners hebben al gedreigd met schadeclaims als ze weg moeten. Een ander probleem is de Hoge Snelheidslijn die van Madrid on der Barcelona door naar Frankrijk moet gaan lopen. Het traject is on der de kerk geprojecteerd, op 20 meter diepte. Bonet vreest dat de fundamenten van de kerk worden 'De jeugd van nu zal nog kunnen meemaken dat de kerk klaar is' aangetast door het boren van de tunnel en de trillingen van de trei nen. De afstand tussen de spoor tunnel en de fundamenten van de kerk is maar vier meter. Afgezien van mogelijke schade is het bestuur van de Sagrada Fami lia ook bang voor de overlast voor de 2,5 miljoen toeristen die jaar lijks de kerk bezoeken en een be langrijke inkomstenbron vormen. Het stadsbestuur dat over het trein traject moet beslissen is hopeloos verdeeld. Maar net als zijn voorgan ger Gaudi huldigt Bonet de opvat ting dat alles voortkomt uit de voorzienigheid van God. Die zal ook deze problemen oplossen. In november 1883 nam Gaudi de bouw van de Sagrada Familia over en begon te bouwen in zijn eigen excentrieke stijl. Een centrale grote toren met groot kruis verwijst naar Christus. Elke faqade toont een moment van het leven van Christus (geboortefa^ade, lijdensfa^ade). Gaudi wijdde de laatste jaren van zijn leven uitsluitend aan de kerk en leef de als een kluizenaar op de werf. De kerk is een samenvatting van Gau di's opvattingen over architectuur. Hij bleef zijn ideeën steeds veranderen tot de stijl niet gotisch meer te noemen was. GENEVE - Tien grote rivieren op aar de dreigen te sterven. Daardoor komt de watervoorziening voor honderden miljoenen mensen in gevaar en verdwijnen vissoorten. Deze waarschuwing uitte het We- reldnatuurfonds (WNF) gisteren. Oorzaken zijn klimaatveranderin gen, vervuiling en economische ontwikkelingen. Ook wordt er te veel water aan rivieren onttrok ken. Het WNF publiceerde een top tien van rivieren die dreigen uit te drogen. In Europa zou voor al de Donau gevaar lopen. Door de bouw van dammen verdween al 80 procent van de overstro mingsgebieden van de rivier. In Afrika is de Nijl bedreigd. In het overzicht staan ook vijfgrote Azia tische stromen, zoals de Yangtze, Mekong en Ganges. Het WNF riep op tot betere samenwerking tus sen staten om rivieren te beheren die hun grenzep ,ovf (strijden 'Grootste bruiloft' van België op Grote Markt van Sint-Niklaas. door onze correspondente Pascale Thewissen BRUSSEL - Bijna 600 koppels geven elkaar vandaag het ja-woord in het Vlaamse Sint-Niklaas. Ze worden in de echt verbonden door de zwarte wethouder Wouter van Bel lingen. De massale trouwpartij is een reactie op de weigering van en kele paren om zich door hem te la ten trouwen. Wouter van Bellingen, van af komst Rwandees, is sinds 1 januari wethouder burgerzaken in Sint-Ni klaas en ambtenaar van de burger lijke stand. Twee maanden gele den werd bekend dat zeker drie koppels hun bruiloft afbliezen toen ze erachter kwamen dat Van /BgUingen hun huwelijk zou. beze gelen. In één geval gaf de vader van een huwelijkskandidaat ruiter lijk toe dat de de afzegging ermee te maken had dat een allochtoon de ceremonie zou voltrekken. Burgemeester Freddy Willockx van Sint-Niklaas reageerde furieus en premier Guy Verhofstadt sprak van 'achterlijk racisme'. Besloten werd op 21 maart, de internationa le dag tegen racisme, de grootste bruiloft van België te houden. Gisteren hadden zich al 585 paren aangemeld, om vanavond symbo lisch te trouwen op de Grote Markt van Sint-Niklaas. Hoogte punten van het programma zijn de bruiloft, de trouwfoto van alle koppels samen en een groepsknuf fel. De belangstelling van de media is enorm. Er hebben zich televisie zenders uit Spanje, Nederland, Duitsland en Engeland gemeld. De Arabische nieuwszender Al Ja- zeera volgt de \yethouder a] dagen. Britse scholen mogen sluiers verbieden LONDEN - Britse scholen hebben voortaan het recht om het dragen van islamitische sluiers en andere religieuze kleding in de klas te ver bieden. Dit meldden Britse media gisteren. Volgens de nieuwe richt lijnen moeten schoolhoofden over leggen met de lokale gemeenschap voor ze beslissingen nemen over het te voeren beleid. Het is niet be doeld als een allesomvattend ver bod. VN waarschuwen voor voedselcrisis Sri Lanka COLOMBO - De Verenigde Naties hebben onvoldoende geld om meer dan 155.000 ontheemde bur gers in het oosten van Sri Lanka te kunnen blijven voeden. Dat zei een VN-woordvoerder gisteren. Ve len zijn in het oosten van het ei land op de vlucht voor het geweld tussen het regeringsleger en de re- bellenorganisatie LTTE.t Die strij den voor een.eigen,- 'Kinderen gebruikt bij aanslag in Irak' WASHINGTON - Opstandelingen in Irak hebben kinderen gebruikt om een aanslag te plegen. Dat stelde een hooggeplaatste Amerikaanse generaal gisteren in Washington. Bij een controlepost in Bagdad werd afgelopen weekend een voer tuig doorgelaten met daarin twee volwassenen en twee kinderen. De ouderen verlieten vervolgens de auto en bliezen het voertuig op met de kinderen er nog in. Sneeuwoverlast in delen van Europa wenen - Duitsland, Oostenrijk, Tsjechië, Spanje en Zwitserland kampen al dagen met sneeuwover last. Oostenrijk kent de ergste pro blemen. Sinds gistermorgen zitten zo'n 40.000 huishoudens zonder stroom omdat door de sneeuwval hoogspanningskabels zijn geknapt. In Spanje kwamen gisteren op een weg driehonderd vrachtwagens vast te zittep in de snqepw. W afwRHnm De nog altijd in aanbouw zijnde Sagrada Familia in Barcelona. De bouwers hopen dat Gaudi's ontwerp in 2025 (99 jaar na de dood van de kunstenaar) af kan zijn. foto GP1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6