Binnenland 'Beleggingen pensioenen openbaar' Toch onderzoek Deventer moord Kamer rekt toezicht tbs'er op tot negen jaar Longtest personeel na asbestalarm museum Vergeten bokken vinden dood in zware storm Nederlander minst bezorgd over dieren Verloop rampenoefening HSL stemt tot tevredenheid pzc Woensdag 21 maart 2007 I 5 Kamer wil fondsen desnoods via wet dwingen. den haag - Pensioenfondsen moe ten zo snel mogelijk openheid ge ven over hun beleggingen. Als ze dat niet doen, wil de Tweede Ka mer dat wettelijk afdwingen. Maar minister Donner (Sociale Zaken) wil de pensioenfondsen voorlopig tot niets verplichten. Donner zegde de Tweede Kamer wel toe dat hij binnenkort bij de pensioenfondsen er op aandringt hun beleggingen openbaar te ma ken. Maar de minister verwacht niet dat die oproep veel indruk zal maken. „Ik ben niet de haan die denkt dat de zon opgaat, omdat hij gekraaid heeft." Volgens Don ner moeten de deelnemers in de pensioenfondsen, en dan met na me de vakbonden, de directies ter verantwoording roepen over het beleggingsbeleid. Bovendien doet de publiciteit haar werk, zo betoog de de bewindsman. „De vier groot ste pensioenfondsen hebben in middels gezegd dat ze hun beleg gingen openbaar zullen maken. Dat is een goed begin." PvdA-Ka- merlid Staf Depla pleitte voor een verbod op beleggingen in bedrij ven die zondigen tegen internatio nale verdragen. Een dergelijke wet is onlangs van kracht geworden in België. Daar mogen pensioenfond sen en beleggingsinstellingen bij voorbeeld geen geld steken in be drijven die kinderarbeid gebruiken of landmijnen produceren. Minis ter Bos (Financiën) wilde daarover geen toezeggingen doen. „Die wet is pas een paar weken van kracht in België. Ik wil eerst kijken of hij werkt. Daarna kunnen we discus siëren of invoering in Nederland wenselijk is." |^B Minister Donner (Sociale Zaken) zal de pensioenfondsen binnen kort oproepen hun beleggingen openbaar te maken. Hij voelt vooralsnog niet voor dwang. leiderdorp - De Groene Harttunnel is het toneel van een rampenoefening. Een te trage evacuatie van de 'ge wonden' was gisteren een van de grootste problemen. De autoriteiten waren tevreden over het verloop. De tunnel is deel van de hogesnelheidslijn HSL, die in de cember gaat rijden. foto Robin Utrecht/ANP harderwijk - De Algemene In spectiedienst heeft proces-verbaal opgemaakt tegen Natuurmonu menten, omdat de organisatie der tien bokken op een onbewoond ei landje in het Veluwemeer aan hun lot overliet. Alle dieren stierven, waarschijnlijk aan onderkoeling tij dens de zware storm van 18 janua ri. Ze zijn vorige week gevonden. Justitie moet nog besluiten of Na tuurmonumenten, eigenaar van de bokken, wordt vervolgd. Giste ren gaf een woordvoerder van Na tuurmonumenten toe dat een en ander verkeerd was gelopen. De or ganisatie gaf prioriteit aan opruim- werkzaamheden in het Harderbos. Advocaat-generaal wil rechercheurs horen over opmerking klusjesman. door Rob Hirdes DEVENTER - Hoe kon de klusjes man weten van de moord nog voor de weduwe was gevonden? De openbare aanklager bij de Ho ge Raad wil daar duidelijkheid over, alvorens hij kan oordelen over het verzoek tot heropening van de Deventer moordzaak, waar in Ernst Louwes een straf van twaalf jaar uitzit. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad adviseert dat de rechercheurs worden gehoord, die destijds een beheerder van de begraafplaats in Deventer hebben verhoord. Vol gens die man zou de klusjesman al details over de moord hebben ver teld - 'zeven messteken' - nog voor het lichaam van de weduwe Wit tenberg was gevonden. De beheerder heeft enige tijd gele den tegen Maurice de Hond ver teld dat de rechercheurs zijn ver klaring niet serieus namen. Zijn verklaring is niet in het strafdos sier opgenomen. De advocaat-generaal vindt dat hij zonder die verklaring niet kan oor delen over het al dan niet - op nieuw - heropenen van het straf proces tegen Louwes, die in be roep en nadat de zaak al eens was overgedaan op last van de Hoge Raad, tot twaalf jaar is veroordeeld voor de moord uit 1999. De advocaat-generaal ziet in de nieuwe verklaring over hoe DNA van Louwes op de blouse van de weduwe is terechtgekomen, geen nieuwe aanknopingspunten voor herziening. Hij vindt de conclusies van de Britse contra-expertise, ver richt op verzoek van Louwes advo caat Geert-Jan Knoops, 'boter zacht'. Volgens het Nederlands Foren sisch Instituut is het genetisch ma teriaal van Louwes tijdens het de lict overgebracht en niet bij een za kelijk contact eerder op de dag van de moord. Britse onderzoekers De klusjesman zou de beheerder van de begraafplaats details heb ben verteld over de moord op de weduwe, nog voordat haar lijk was ontdekt. sluiten die laatste mogelijkheid echter niet uit. Bovendien vindt de advocaat-generaal het 'telefoon- verhaal' van Louwes onaanneme lijk. Het signaal van het mobieltje van Louwes zou vlak voor de moord zijn opgevangen door een Deventer gsm-mast. Louwes wijt dit aan atmosferische storingen. Gisteren werd bekend dat er nieuw belastend bewijs zou zijn gevonden tegen Louwes. In een dagboek zou hij details over de kle ren van de weduwe op de dag van de moord hebben genoteerd die in strijd zijn met eerdere verklarin gen. Het bewijs is aan justitie gege ven door het echtpaar Waisvisz. Dat zette zich in voor vrijspraak van Louwes, maar raakte er later van overtuigd dat hij schuldig is. LELYSTAD - Nederlanders maken zich gemiddeld aanmerkelijk min der zorgen over het welzijn van landbouwdieren dan andere Euro peanen. Noren en Italianen zijn het meest bezorgd, respectievelijk 84 en 87 procent van de ondervraagden gaf dit aan. Van de Nederlanders was dit 69 procent. Dat blijkt uit de gisteren gepubli ceerde resultaten van een onder zoek van het Welfare Project, dat in zeven Europese landen is uitge voerd. Onderzoekers verklaren de uit komst door het vertrouwen dat de Nederlanders zouden hebben in producenten en leveranciers. Verlenging begeleiding na therapie moet nieuw delict voorkomen. den haag - Tbs'ers kunnen bin nenkort tot maximaal negen jaar nadat hun behandeling is beëin digd onder toezicht blijven van re classering en tbs-kliniek. Het toe zicht moet ervoor zorgen dat zij niet opnieuw in de fout gaan. De begeleiders controleren onder meer of de ex-tbs'ers hun medicij nen innemen, psychisch gezond blijven en van drugs en alcohol af blijven. De Tweede Kamer ging gis teren akkoord met de verlenging van het toezicht van de huidige drie jaar tot negen jaar. De rechter toetst of het toezicht op de ex-pa tiënt nog voortgezet dient te wor den. De tbs'ers krijgen 240 uur be geleiding per jaar, zo'n 5 uur per week. Dat is viermaal zoveel als nu. De maatregel geldt voor alle mensen die op de ingangsdatum in behandeling zijn in tbs-klinie ken. Patiënten die al voorwaarde lijk op vrije voeten zijn, vallen er buiten. Het kabinet heeft gekozen voor negen jaar omdat uit onder zoek zou blijken dat de risico's op recidive na acht jaar 'stabiel' blij ven. Staatssecretaris Albayrak (Jus titie) vindt het daarom niet nodig om de zogenoemde voorwaardelij ke beëindiging van de tbs nog lan ger te laten duren. Als iemand na negen jaar toch nog begeleiding nodig heeft, kan dat via de regels voor 'gewone' psychiatrische pa tiënten. De bewindsvrouw kon niet alle fracties overtuigen van de termijn van negen jaar. WD, PW en de SP wilden het toezicht ver lengen tot 15 jaar of zelfs voor on bepaalde tijd, ter bepaling door de rechter. Zij vrezen dat te veel tbs' ers na negen jaar alsnog over de schreef gaan. AMERSFOORT - De GGD in Amers foort heeft de afgelopen dagen tientallen telefoontjes gekregen van verontruste bezoekers en per soneel van Stadsmuseum Flehite in Amersfoort. Dat heeft de GGD gisteren gezegd. De mensen ma ken zich zorgen over blootstelling aan asbest in het museum. Het museum maakte vrijdag be kend de deuren te sluiten wegens een hoge concentratie asbest. Het museum kwam de asbest op het spoor toen het een onderzoek liet uitvoeren in verband met de herin richting van het gebouw. Toen vrij dag bleek dat de concentratie ho ger was dan de toelaatbare waarde, sloot de directie het museum di rect. De 35 vaste medewerkers en ongeveer vijftig vrijwilligers zijn maandag geïnformeerd over de si tuatie. Een woordvoerster van Amers foort in C, waar Flehite onder valt, zei gisteren dat het personeel een longfunctietest wordt aangeboden. Flehite raadt de betrokken mede werkers aan zich jaarlijks te laten controleren. Het gaat in het mu seum om bruine asbest, een soort die bij inademing van veel vezels schadelijk kan zijn. Tot alle asbest verwijderd is en nieuwe metingen zijn verricht, blijft het museum gesloten. De voorgenomen herinrichting is voorlopig van de baan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5