i jpuri Romano heeft iets met cijfers Freire spaart de benen voor Sanremo Duizend goals of zelfs nog meer I m i 34 Woensdag 21 maart 2007 pzc Braziliaanse spits claimt nu bijna duizend goals te hebben gemaakt. door Henri van der Steen DEN HAAG - Romario de Souza Faria heeft iets met mooie getal len. „Ik wil een dozijn kinderen van Monica, elf voetballertjes en een wissel", zei hij ooit. Daarom wilde hij na zijn carrière ook een mooi, groot huis in Rio, met zeven slaapkamers. „Eentje voor Monica en mij en één voor elke twee kin deren." Hij had ook al heel vroeg een exac te dag waarop hij zou stoppen met voetballen: op z'n 28e. Dat mooie, grote huis in Rio heeft-ie, voor de rest is het leven van Romario toch wel iets anders gelopen dan ge dacht. Hij is 41 inmiddels en hij voetbalt nog steeds, enthousiast op weg naar zijn duizendste goal. Zegt-ie. Romario is al jaren in de ban van zijn eigen statistieken. Begin 2002 was hij even in Eindhoven, om een belastingschuld te betalen en uit te vogelen hoeveel goals hij nu eigenlijk precies voor PSV had ge maakt. Hij meende zelf dat er in Eindho ven nog ergens een stuk of 50 goals 'in de la' lagen. Naar eigen zeggen stond hij op dat moment op 807 goals, inclusief de vijftien doelpunten waarmee hij in 2001 opnieuw topscorer was geworden bij Vasco da Gama. De sportredactie van het Eindho- vens Dagblad ging eens rekenen en onthulde dat Romario in vijf jaar PSV 38 goals had gemaakt in de oefenwedstrijdjes die niet met een tot de officiële cijferlijsten doordringen. Daarmee kwam zijn totaal aan Nederlandse goals op 165. Nee, 166, zegt Romario. Maar goed, 165 in vijfjaar, dat zijn gemiddeld 33 goals per jaar, een mooie score. Romario is momen teel bezig aan zijn 22e seizoen. Als Volgens zijn eigen statistieken heeft voormalig PSV-spits Roma rio nog twee goals nodig om de magische grens van duizend doel punten te bereiken. hij elk jaar 33 goals heeft gemaakt, geeft dat een totaal van 726 doel punten... De kleine Braziliaan meent echter dat ook zijn doelpun ten in feestwedstrijden, toernooi- tjes en als junior tellen. Zijn er dat zo veel? Romario begint pas op zijn dertiende, in 1979, bij een ech te club te voetballen, Olaria. Bin nen twee maanden kan hij naar Vasco da Gama. Voor die club mag hij echter bijna anderhalfjaar lang niet voetballen, omdat Olaria een financiële vergoeding eist die Vas co niet wil betalen. Als hij einde lijk mag spelen, maakt hij volgens de biografie 'Romario, van goot tot god' in zijn eerste seizoen geen enkel doelpunt. Hijzelf noteert zelf dat jaar overigens acht goals... Vanaf 1983 zijn er goals, die ook echt worden bijgehouden. Hij wordt dat jaar topscorer met zeven tien goals, een jaar later met 22 goals. In 191 wedstrijden voor Vas co komt hij tot 1988 aan 118 doel punten. Dan lijft PSV hem in. In zijn loopbaan als prof zitten toch ook seizoenen dat hij heel wat minder dan 33 doelpunten maakt - want weinig speelt. Sei zoen 1991-1992 (PSV): 9 goals. Sei zoen 1994-1995 (Barcelona): 4 goals. Seizoen 1995-1996 (Flamen- go): 8 goals. Seizoen 1997-1998 (Va lencia): 1 goaltje... Hoe hij aan 998 goals komt, zijn huidige stand, mag Joost weten, denk je. Hij was nooit tuk op oefenwedstrijdjes, Ro mario sliep liever, dromend van doelpunten in grote wedstrijden. De officiële statistieken geven ook heel andere cijfers te zien. Hier wordt geconstateerd dat hij in 660 wedstrijden 501 goals maakte, daar wordt berekend dat hij 532 wed strijden speelde en 386 doelpun ten maakte. Hijzelf heeft vaker zo maar een slag gedaan, als hem om een getal werd gevraagd. Zijn bio graaf vroeg hem: 'Met hoeveel vrouwen heb je het nu gedaan?' Romario antwoordde: „Ik weet ze ker dat ik het al met meer dan dui zend vrouwen heb gedaan." Hij zei het met een mengeling van trots en onverschilligheid. Ach ja, wat maakt het uit, 400, 800, 1000... Romario zal dit flauw vin den, hij heeft echt bijna duizend goals gemaakt. Kijk maar op de website van Vasco da Gama. En daar staan ze inderdaad op grote lijsten, door Romario zelf aangele verd. Alle wedstrijden (1248 tot gis teren) die hij heeft gespeeld, alle te genstanders, uitslagen en al zijn doelpunten: 998 stuks. Inclusief zijn eerste wedstrijd als 13-jarige 'infantil' voor Olaria, tegen Améri- ca. Het werd 5-1 voor Olaria, met drie goaltjes van Romario. De goals van Romario 1979: Olaria, 6 wedstrijden - 7 doelpunten 1981Vasco da Gama, 8 goals ('infantiles') 1982: Vasco, 16 ('juveniles') 1983: Vasco, 21 1984: Vasco, 14 ('juniores') 1985: Vasco, 35 (prof) 1986: Vasco, 42 1987: Vasco, 45 88-93: PSV, 166 93-95: Barcelona, 53 95-96: Flamengo, 82 96-97: Valencia, 14 98-99: Flamengo, 97 00-02: Vasco da Gama, 137 02-04: Fluminense, 46 2005: Vasco da Gama, 50 2006: Miami, 22 2006: Adelaide United, 1 2007: Vasco da Gama, 11 Interlands: 69, 54 doelpunten. Noot: in Brazilië loopt het sei zoen per kalenderjaar. Van au gustus 1996 tot eind 1997 speelde Romario twee perio den voor Valencia, tussendoor en daarna bij Flamengo. Niet in dit staatje: wedstrijden met 'all star-teams' en andere feestwed strijden. den haag - Zijn er voetballers die duizend goals hebben gemaakt? Volgens de voetbalhistorici zijn er drie: twee Brazilianen en een Oos tenrijker. Art(h)ur Friedenreich, zoon van een Duitse vader en een Braziliaanse moeder was de eerste die de kaap rondde. Friedenreich (geboren in 1892) was en is een historische figuur in Brazilië, die volgens de statistieken in totaal 1329 doelpunten maakte. Friedenreich stierf in 1969, twee maanden voordat Pele zijn dui zendste doelpunt maakte. De algemeen als beste voetballer al ler tijden aangemerkte Pele kwam in totaal tot 1281 goals in een car rière, waarin hij 1363 duels speel de. Voor hem was een ander door de grens van duizend goals gegaan: Franz Binder, de boomlange mid- voor van Rapid Wien, geboren in 1911. Zijn totaal bleef uiteindelijk steken op 1006 doelpunten. Spaanse Rabo-renner zit na Tirreno-Adriatico lekker in zijn vel. door Ad Pertijs SAN BENEDETTO DEL TRONTO - Ook de laatste sprint van Tirreno-Adria tico was gisteren niet voor Oscar Freire. De Spaanse ex-wereldkam- pioen zat er niet mee. „Ik heb hier wel eens drie ritten gewonnen en enkele dagen later in Milaan-Sanre- mo was het helemaal niks met me. Het belangrijkste is dat ik me goed genoeg voel om zaterdag te win nen." Freire liet op de Vialo Buozzi van badplaats San Benedetto del Tron- to de (door Koldo Fernandez ge wonnen) massasprint zelfs hele maal lopen. „Ik zat te ver van ach teren." Op de vraag waarom hij daar zat, antwoordde hij met een brede lach. „Omdat ik gisteren in de bergetappe vooraan zat. Mis schien heb ik me van dag vergist." Freire wil er maar mee zeggen dat hij zo kort voor Milaan-Sanremo lekker in zijn vel zit. „Op die mo menten heb ik wel eens zin - om net als gisteren - aan te vallen in een bergrit." De Via Roma van Sanremo blijft echter hét platform voor het sprin- tersgilde. „Maar het is daar wel een erg gecompliceerde race. Alles kan er in één seconde veranderen. Het belangrijkste is om er te overleven en die sprint te halen. Wat dat be treft heb ik er na deze week alle 'Ik hoefde niet per se een rit te winnen om zelfverzekerd naar Milaan te gaan' vertrouwen in. Ik voel me goed. De kleine probleempjes zijn ver dwenen. Dat ik vandaag niet mee sprint, zegt niets. Het was een ge vaarlijke finale en sprint. Ik hoefde hier niet per se een rit te winnen Andreas Kloden pakte de eindzege in de Tirreno-Adriatico. foto AP om zelfverzekerd naar Milaan te gaan. De aankomsten in deze Tirre no-Adriatico waren ook niet zo gunstig voor een sprinter." Verrast was Freire vooral door de naam van de winnaar: zijn (Baski- sche) landgenoot Koldo Fernan dez van Euskaltel. „Ik heb veel wedstrijden met hem gereden. Hij is goed, maar was volgens mij nooit goed genoeg om zo'n sprint te winnen." De 25-jarige Bask had het geluk dat naast Freire nog meer grote sprinters het bal van gisteren aan zich voorbij lieten gaan. Erik Zabel ging gisteren niet van start omdat hij wat problemen voelde aanko men met zijn luchtwegen. Mil- ram-ploeggenoot Petacchi sprintte niet meer mee nadat voor hem de Est Putsep onderuit was gegaan. „Ik moest uitwijken en toen hoef de het voor mij niet meer. Mil aan-Sanremo is belangrijker." Hus- hovd ging de sprint te vroeg aan en McEwen koos de verkeerde kant. De eindzege van de wedstrijd ging naar Andreas Klöden, die in de plaatselijke ronden een aanval van Kim Kirchen en zijn T-Mobi- le-ploeg wist af slaan. Leijten voorzitter van district KNWU breda - Het district Zuidwest-Ne derland van de KNWU heeft weer een nieuw bestuur. Cees Leijten (61) uit Oosterhout is op de extra vergadering in Wouw bij acclama tie gekozen tot de nieuwe voorzit ter. Naast Leijten zijn ook Leo Lu- teijn, Fons van Dorselaar, John Roks en Rinie longenelen nieuw in het bestuur. Secretaresse Ineke van Leest is als enig bestuurslid aangebleven. Porto profiteert van overlijden Feher Lissabon - De Portugese voetbal club Benfica moet rivaal Porto 600.000 euro betalen als compen satie voor het overlijden van Mik lós Feher in 2004. Feher was speler van Benfica toen hij tijdens een wedstrijd bezweek aan een hartstilstand. Porto, waar de Hongaar van 1998 tot 2002 speelde, had echter nog een aan deel in de sportrechten van Feher. Romario viert samen met Rivaldo (rechts) een doelpunt tijdens een wedstrijd van het Braziliaans elftal. De spits, die tussen 1988 en 1993 voor PSV speelde, claimt dat hij intussen bijna toe is aan zijn duizendste doelpunt. foto Eraldo Peres/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54