oude beestjes in huis intratuin Win een reis naar Barcelona! Donderdag en vrijdag koopavond 49,95 ran U bent van harte welkom tijdens de feestweken! PZC Woensdag 21 maart 2007 31 Kleibrood, 40 miljoen jaar oud Venuskam, gestekelde schelp komt dat door roofdieren, die uit waren op de hersens van de gestor ven vinvis. De hersens waren im mers een lekkernij." Om een indruk tegeven van de voor Nederlandse maatstaven in drukwekkende genootschapsverza meling, komen Bosselaers en Van Nieulande aan met een complete onderkaak van een mastodont, an derhalf miljoen jaar geleden een voorloper van de mammoet. Ook de Venuskam, een gestekelde schelp, is een schoonheid. De kam werd tussen 1771 en 1861 aan de ver zameling toegevoegd. De mineralen kunnen evenmin over het hoofd worden gezien. Het 40 miljoen jaar oude kleibrood met Malachiet, soort koperoxydatie Rhodochrosiet (kristal) kristallen scheurlijnen wordt gekoes terd. Van Nieulande - in Zeeland ook be kend als voorzitter van de actie groep Redt de Kaldot - is sinds 1982 conservator van het genootschap. Hij heeft zich in eerste instantie be zig gehouden met het ontzilten van de botten van landzoogdieren. Dat waren de verzamelaars vóór hem vergeten, nadat de fossielen uit de Scheldewateren waren opgevist. Door het zout dreigden de botten en kiezen te splijten en verpulve ren. Na zes jaar was de hele verza meling zoutvrij. Nu is hij de man van de schelpen collectie. Die was, toen hij aantrad, keurig op orde. Zo'n 80 procent schedelstukken van de dwergvinvis foto's Lex de Meester genootschap opeens een wereldpri meur had. Nu de schedel in juni in het Zeeuws Museum wordt ge toond, vond de conservator het tijd om met enige trots zijn vondst te melden. „Er zit een gat, midden op het sche deldak", wijst hij. „Waarschijnlijk Terug in de tijd De jongste geologische tijdperken met enkele kenmerkende dieren. was verzameld door hoofdonderwij zer Cornelis Brakman (1879-1955) uit Nieuw- en St. Joosland, die in 1945 zijn collectie aan het genoot schap overdeed. Brakman had oog voor de gewone levensvormen in zijn directe omge ving, met het gevolg dat het genoot schap een ongeëvenaarde collectie mosselschelpen en landslakken be zit. Volgens Van Nieulande is het Zeeuwsch Genootschap de enige oude wetenschapsclub in Neder land, die nog actief verzamelt. De af gelopen elf jaar werd er elke zomer in de Put van Terneuzen gevist. Voor die tijd was de Oosterschelde het jachtterrein, maar daar kwam het tot een confrontatie met de vere niging Kor en Bot. Het genootschap week uit naar de Westerschelde. Achteraf bezien een gelukkige ver huizing: de Oosterschelde verzandt en levert daardoor weinig vondsten meer op. In de Westerschelde daar entegen is volop erosie. De Put van Terneuzen is een trechter, waarin de losgespoelde fossiele botten voor het oprapen liggen. De vondsten vertellen volgens de conservatoren niet alleen over wat geweest is. Bosselaers: Je ziet aan de fossiele botten dat hier ooit een zee geweest is. Nu maken we ons druk over ontpoldering en dijkver hoging. Wie lessen uit het verleden trekt weet dat hoe droger we het hier houden, des te meer de bodem verzakt. Ooit komt het water bin nen, dat is niets bijzonders." Holoceen 10.000 jaar geleden tot heden Pleistoceen 2.588.000-10.000 jaar geleden wolharige neushoorn Plioceen 5.332.000-2.588.000 jaar geleden reuzenaap PZC RolantQuist Voorjaar'skriebel's Barce!onaI Overige prijzen ïaterdag 24 maart in 2,49 voor Madeliefjes ./er 10 stuks. Elke klant maakt kans op een reis naar Barcelona. Bij uw kassabon ontvangt u een GRATIS lot voor deelname aan onze loterij met vele fantastische prijzen. Maandag 26 maart van 34,95 voor Blue limestone Natuursteen, 60 x 60 cm. Prijs per m2. Zaterdag 31 maart van 14,95 voor Lavendula Angustifolia Vaste plant, potmaat 14 cm. Van 2,69 Straatbezem Van 3,99 Palissadeband 6x20x50 cm zwart en bruin. Van 3,49 BBQ Patten met zijbrander EXCLUSIEF bij Intratuin. Van 649,00 Konijnenhok Prestige 100x40 cm. Van 59,00 Sierkussens 45x45 cm, diverse kleuren. Van 13,95 Bangkirai terrastegel 50x50 cm. Van 4,49 Tulpen Boeket Diverse kleuren. 2 bossen voor 3,99 nu Fleecetrui In diverse kleuren. Galgeweg 5 www.intratuin.nl/koudekerke info@koudekerke.intratuin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51