Het genootschap heeft echt het Softijsje voor slechts 25 cent Softijsje voor slechts 25 cent Ballonnenclown Livemuziek in clownskleren Live muziek HumoreskeGRATIS poffertjes eten 30 Woensdag 21 maart2007 PZC Zeeuwsch Genootschap Het Koninklijk Zeeuwsch Ce- nootschap der Wetenschappen werd opgericht in 1769. De meeste andere genoot schappen in Nederland, die in dezelfde tijd werden opgericht, zijn inmiddels opgeheven. Het Zeeuwsch Genootschap is het laatste van de nog bestaan de 18e-eeuwse gezelschappen, dat nog actief verzamelt. De af- gelopen elf jaar wordt er elke zomer op fossiele botten ge vist in de Put van Temeuzen. De collecties van het genoot schap worden bewaard in het Zeeuws Museum, het Zeeuws Archief en de Zeeuwse Biblio theek, alle in Middelburg. Het betreft boeken, prenten en kaarten, handschriften, munten en penningen, archeologische vondsten, muziekinstrumenten en natuurhistorische voorwer pen. L- De natuurhistorische collectie valt uiteen in vier delen: schel pen (mollusken), zeezoogdie ren, landzoogdieren en gesteenten/mineralen. Bij el kaar gaat het om vele duizen- den items, variërend van mos- selschelpen tot kiezen van een mastodont. L- Het Zeeuws Museum in Mid delburg zal, als het in juni na ze ven jaar sluiting weer de deu ren opent, permanent topstuk ken uit de collectie van het Zeeuwsch Genootschap laten zien. Ook bestaan er plannen om tijdelijke exposities rond thema's in te richten. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen kwam deze week met een verrassing naar buiten. In de collectie fossiele botten bleek een complete schedel van een dwergvinvis te liggen. In twee delen. Tot voor kort had niemand die stukken bij elkaar gepast. Conservator Mark Bosselaers ontpopt zich als een geboren puzzelaar. door Jan van Damme In het depot van het Zeeuws Museum in Middelburg zijn de twee mannen er inmiddels wel een beetje aan gewend. De belangstelling voor de dwergvinvis is een welkome onderbreking. Het is écht een heel oud beestje, zegt Mark Bosselaers (51). Hij is conser vator van de collectie zeezoogdie ren van het Zeeuwsch Genoot schap. Zijn collega Freddy van Nieu- lande (65) houdt zich vooral bezig met de schelpen. Het eureka-mo- ment, ruim twee jaar geleden, wa ren ze ook samen in het depot. Wil je even helpen dit stuk naast dat an dere te leggen, vroeg Bosselaers. Toen ze na wat passen en meten de twee delen één zagen worden, was het even stil. En dat was pas stap één. Op zich al een enorm succes voor de in Ber- chem bij Antwerpen woonachtige Bosselaers, die toen nog geen jaar met de inventarisatie van de fossie le restanten van de zeezoogdieren bezig was. De meeste andere verza melingen van het genootschap wa ren redelijk tot goed op orde. Al leen de schedels en botten van de walvissen, vinvissen, dolfijnen en andere zeezoogdieren lagen verve lend door elkaar. Bosselaers: „Het leek alsof niemand er de afgelopen honderd jaar een touw aan kon vast knopen." Hij wel. In Antwerpen had hij al vele jaren ervaring opge daan. Graaf in Antwerpen of omge ving een put en je komt wel een fos siel bot tegen. Toen Freddy van Nieulande hem drie jaar geleden overhaalde om conservator van het genootschap te worden, besloot hij zich toe te leg gen op de fossiele vinvissen. Met het snelle eureka-moment als ge- volg. Het bij elkaar passen was, zoals ge zegd, stap één. Want als leek zou je je anders toch afvragen waarom het ruim twee jaar heeft geduurd voor zo'n vondst wereldkundig wordt ge maakt. Het schoonmaken en onder zoeken van de schedelstukken verg de tijd. Geleidelijk aan kwam er een twee de eureka-moment. De 2,5 tot 5 mil joen jaar oude botten bleken toe te Mark Bosselaers (links) en Freddy van Nieulande laten zien hoe de twee fossis aan elkaar passen. behoren aan een tot nu toe onbe kende soort dwergvinvis. Bosselaers noemt met zichtbaar plezier een aantal kenmerken, die hem zeker heid bieden. Zo is de rand van het achterhoofdsbeen recht, een groot verschil met oudere walvisachtigen. Ook met recente vinvissen zijn er verschillen: de breedte van het ver hemelte en de grote klankkast van het binnenoor. Ook het kaakge- wricht is forser. Begin dit jaar kwam een fossiele bottendeskundi- ge uit Italië over, hij bevestigde dat de Middelburgse dwergvinvis een uniek exemplaar is. Waarmee het WOENSDAG 21 MAART (van 14.OO-17.00 uur) WOENSDAG 28 MAART (van 14.OO-17.OO uur) ZATERDAG 31 MAART zaterdag 24 maart vrijdag 30 maart GRATIS kinderen schminken Feestweken bii Intr Vrijdag 23 maart van 1,79 voor Woensdag 21 maart van 11,95 voor Donderdag 22 maart van 9,99 voor' Phaleanopsis Vlinder orchidee Kamerplant On kruid borstel Vooro.a.tegelranden. Jack Doggies Zakje hondenbrokjes. Woensdag 28 maart van 69,-voor Donderdag 29 maart vanaf Vrijdag 30 maart van 10,95 voor Dinsdag 27 maart van 9,99 voor Kattenbak- grid Kitty- friend. Bear Chair Americaanse ligstoel (wit). Voetenbank los verkrijgbaar. Terrazzo LITE Kunststof bloembak (vierkant). Hydrangea Hortensia Kamerplant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50