Een onopvallende nucleaire oefening Provincie geeft twee ton voor ontwikkelingshulp SNEL JE RIJBEWIJS!!! Vragen SP over sluisbediening PZC Woensdag 21 maart 2007 27 Burgemeester wil dat de minister eens een kijkje komt nemen in Borsele. door René Schrier BORSSELE - Het is niet zo dat de brandweerwagens en legervoertui gen dinsdagavond af en aan reden door de gemeente Borsele. Het zal dan ook niet veel inwoners opge vallen zijn dat er een zogenoemde RCBN oefening tussen Ovezande en Borssele werd gehouden. De letters RCBN staan voor radio logisch, chemisch, bacteriologisch en nucleair. De mensen van de Borselse brandweer, het leger en de Veiligheidsregio Zeeland speel den na dat er een kleine hoeveel heid radioactiviteit uit de kerncen trale te Borssele was ontsnapt. Het doel van deze oefening was dat in totaal 19 meetploegen van de brandweer en van het leger leren omgaan met de meetapparatuur om radioactiviteit of andere stof fen vast te stellen. Die informatie kunnen ze in het veld meten. Ster ker nog, zo bleek dinsdagavond op een persconferentie over de oefe ning, als het hagelt of sneeuwt hoe ven ze er hun auto niet eens meer voor uit. Het zijn ook de spuitgas ten van vroeger niet meer. De opgemeten informatie gaat naar de meldkamer in Middelburg waar de gegevens verder verwerkt kunnen worden. Om de meetploe gen niet voor spek en bonen het Borselse veld in te sturen waren de meetapparaatjes zo geprogram meerd dat het net leek of er iets te meten was. Vroeger werd het leger na de calamiteit ingezet, nu gebeurt dat veel eerder De oefening dinsdag was de eerste in een reeks van negen avonden tot en met 5 april. In totaal wer den dinsdag vier brandweerauto's en twee legervoertuigen ingezet. Op de woensdagavonden doet ook het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu mee. Zo kan de samenwerking tussen verschil lende diensten getest worden. De twee pelotons van het leger ko men verder deze week nog bij en kele bedrijven in het Sloegebied in actie. Overste F. Piraer van de Vei ligheidsregio Zeeland: „Vroeger werd het leger ingeschakeld na de ramp, om hulp te verlenen. Nu ko men we er in het kader van de ci viel militaire samenwerking eerder aan te pas." Volgens burgemeester J. Gelok van de gemeente Borsele geeft zo'n oefening nog eens aan dat het helemaal niet zo slecht ge steld is met de veiligheid in in ie der geval zijn gemeente. Hij rea geert daarmee op uitlatingen van minister Ter Horst van Binnen landse Zaken en Koninkrijksrela ties, dat het met het veiligheidsni veau in Nederland niet best ge steld is. Hij stuurt vandaag een brief naar de minister om haar uit te nodigen voor een bezoek aan Borsele. Alle rampenplannen zijn bijgewerkt of er wordt aan ge werkt, voor de kerncentrale, de Westerscheldetunnel en een aan tal risicovolle bedrijven in het Sloe gebied. Geluk: „Iedere minister is natuurlijk altijd welkom in Borse le, maar als minister Ter Horst komt kan ze met eigen ogen zien hoe de zaken georganiseerd zijn als het om veiligheid gaat." De deelnemers aan de eerste gezamenlijke oefenavond verzamelden bij de brandweerkazerne te Borssele. foto Dirk-Jan Gjeltema Nadruk ligt op bestrijding armoede in ontwikkelingslanden. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie trekt dit jaar bijna 200.000 euro uit voor ontwikkelingshulp. Ruim 40 orga nisaties ontvangen een bijdrage. Die is vooral bestemd voor het ver groten van de kennis en betrokken heid van de Zeeuwse bevolking bij internationale samenwerking. Met de nadruk op bestrijding van de ar moede in ontwikkelingslanden. Het grootste deel van het geld gaat naar het COS Zeeland, centrum voor ontwikkelingssamenwerking (bijna 85.000 euro). Ook de stich ting Bangladesh-Zeeland krijgt een flinke subsidie. De stichting zorgt voor geld ten behoeve van studenten waterbouwkunde, die onder meer onderzoek doen in Zeeland. In de provincie werken meer dan 200 organisaties aan internationale samenwerking. De subsidie voor de meeste instellingen is met na me bedoeld als steuntje in de rug. Dat geldt bijvoorbeeld voor de stichting hulp op het platteland van South-Nyanza (Kenia), drie re gionale werkgroepen Vastenactie, SOS Kinderen Irak, de Wereldwin kels Zeeland, SOS Kinderdorpen, Water voor Afrika, de stichting Child Aid, de stichting Hart voor Palestina, de stichting Bakkerij Ghana-Zeeland. Geld (elk 600 euro) is er ook voor de Cuba-werkgroep Zeeland en de stichting Medische Humanitaire Hulp Cuba. In overleg met het COS, Hoge school Zeeland en Novib levert de provincie bovendien een bijdrage van 35.000 euro aan de bestrijding van de armoede in Afrika. Daarbij dient Ethiopië als 'voorbeefdland'. Internet: www.verkeersschooldek.nl Email: info@verkeersschooldek .nl AUTO Theorieweekend 6 en 7 april BROMFIETS Avondcursus 17 en 19 april CHAUFFEURDIPLOMA: Zaterdag vanaf 14 april Avond vanaf 3 april Superspoed vanaf 14 juni ADR herhaling vanaf 12 mei ADR volledig vanaf 2 juni TAXI basis vanaf 24 april door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De SP wil dat minister Eurlings (Verkeer en Waterstaat) het steeds meer centraal bedienen van sluizen en bruggen een halt toeroept. Rijkswaterstaat bereidt juist een proef voor om vanaf 2008 de sluizen boven de Wester- schèlde vanaf Neeltje Jans en die in de Kanaalzone vanuit Terneu- zen te bedienen. Veel Zeeuwse bruggen worden al centraal be diend. SP-Kamerlid Roemer vraagt Eurlings naar zijn mening over bezwaren die Zeeuwse schip pers hebben gemaakt. Hij zet ook vraagtekens bij de gevolgen voor de veiligheid, onder meer omdat hulpverleners niet snel genoeg ter plaatse kunnen zijn en toezicht op gevaarlijke stoffen ontbreekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47