Pleidooi voor betere begeleiding projecten 'Lekker weer Raadslid wil snel afspraken over vervanging van bruggen zeesluis y Sluis versterkt beeld en imago vestingstad Geen geld over voor gevaarlijke kruising Clinge 22 Woensdag 21 maart 2007 PZC Z Terneuzen moet zich meer bekommeren om schade omwonenden. door Wout Bareman TERNEUZEN - Omwonenden van bouwprojecten die bij die werk zaamheden schade aan hun huis hebben opgelopen, verdienen meer aandacht van de gemeente. Ze worden, nadat hun schade claim eenmaal in behandeling is genomen, te vaak aan hun lot over gelaten. Het raadslid W. Broekhuysen (ei gen lijst) vindt dat de gemeente in dergelijke schadegevallen verder moet gaan dan een simpele verwij zing naar de verantwoordelijke projectontwikkelaar en aannemer. Die, op hun beurt, schuiven de kwestie vervolgens door naar hun verzekeringsmaatschappij. „En meestal is dat het startsein voor een eindeloos touwtrekken met de verzekeraars, die daar ruim de tijd voor nemen. Vaak gaat het om jaren. Ik vind dat de gemeente ook verantwoordelijkheid heeft ten aanzien van die gedupeerde burgers en zich er niet al te gemak kelijk van af mag maken," zegt Broekhuysen in een toelichting op schriftelijke vragen die hij erover heeft gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. In dat kader wijst hij op de slechte ervaringen die bewoners van een deel van de Scheldekade hebben opgedaan toen achter hun huis een schoolgebouw werd gesloopt en er vervolgens woningen wer den neergezet. „Door de bouw werkzaamheden en de vervanging van de riolering liepen de panden van de omwonenden schade op. Het project dateert van jaren gele den, maar de kwestie is nog steeds niet opgelost." Raadslid W. Broekhuysen (eigen lijst) vindt dat de gemeente de veiligste bouwmethode moet voorschrijven om schade aan pan den te voorkomen. Hij informeert bij B en W naar de stand van zaken. Directe aanleiding voor de vragen vormen de bedenkingen van zes tien bewoners en bedrijven in de omgeving van het Schuttershofge- bied (aan de zuidrand van het stadscentrum) tegen de toepassing van bronbemaling bij de bouw van winkels, appartementen en an dere voorzieningen. Ze vrezen door verlaging van het grondwater peil voor verzakking van hun pan den. De 'buren' eisen dat vooraf een grondige inspectie plaatsvindt om later gehakketak over schade claims te voorkomen. Broekhuysen haakt daar op in met zijn pleidooi om voortaan als ge meente ook de veiligste bouwme thode voor te schrijven, waarmee oeverloze procedures kunnen wor den voorkomen. De zaak komt vanavond ook aan de orde in een vergadering van de raadscommissie Omgeving. Daar ligt de brief van de omwonenden van het Schuttershof op tafel. L Raadslid G. van Boom (Top-Gemeen- tebelangen). foto Camile Schelstraete door Wout Bareman terneuzen - De gemeente Terneu zen moet nu al afspraken maken met Rijkswaterstaat en de Bel gische havenautoriteiten over de vervanging van de bruggen over de zeesluis. Het raadslid G. van Boom (Top-Gemeentebelangen) dringt daar bij het college van bur gemeester en wethouders op aan. De twee sluisbruggen worden in 2008 vervangen door nieuwe exemplaren, die om schadevarin- gen voortaan te voorkomen op gro tere afstand van de sluiswand wor den geplaatst. Eind februari vorig jaar raakte de noorderbrug zwaar beschadigd bij een aanvaring met een ro-roschip. De stremmingen, die dat veroorzaakte, bezorgden met name het wegverkeer veel eco nomische schade. De plaatsing van de bruggen gaat straks opnieuw gepaard met maan denlange verkeershinder. Van Boom vindt dat moet worden voorkomen dat alleen het wegver keer daarvan opnieuw de dupe wordt, terwijl het scheepvaartver keer onbelemmerd doorgang wordt verleend. Het raadslid bepleit betere afspra ken met waterstaat en de Bel gische instanties over een gelijkelij- ke verdeling van de hinder en het oponthoud. Van Boom: „Want waarom zou de scheepvaart voor rang moeten krijgen, terwijl die de problemen zelf heeft veroor zaakt?!" Bewoonster (89) Blaauwe Hoeve vindt verhuizing een zegen. door Raymond de Frel HULST - Irene Leenknegt mag dan in mei wel negentig jaar worden, maar wat zegt dat nu eigenlijk? De bewoonster van De Blaauwe Hoe ve in Hulst voelt zich eigenlijk weer een stuk jonger dan een paar jaar geleden. Reden? Ze moet, nee, mag weer dingen zelf doen. Ko ken, wassen, koffie zetten... haar nieuwbouwappartement in het ex tramurale deel van het verzorgings centrum dwingt haar weer tot zelf standigheid. En laat er vooral geen misverstand over bestaan: mevrouw Leenknegt zweert erbij. Drie jaar geleden maakte zij met een eerste groep be woners de overstap naar een nieu we manier van zorg. Een kleine tien jaar genoot ze zorg zoals ieder ander. Op tijd een warme maal tijd, een vaste dag om de was in te leveren, kortom: rust en regelmaat maakten de dienst uit. Dat is eigen lijk nog steeds zo, maar de invul ling is wél behoorlijk veranderd. „Je kan weer doen waar je zin in hebt. Je eet wanneer je wilt, je gaat een bakje koffie drinken bij een buurvrouw als het jou uitkomt. En ik stap naar het internetcafé om mijn kleinkinderen in Hong Verbouwing Blaauwe Hoeve Verpleeg- en verzorgingshuis De Blaauwe Hoeve ondergaat een grondige verbouwing. In 2003 en 2005 nam een groot aantal bewoners intrek in vijf nieuwbouwflats. Nu is de vol gende fase in volle gang. In september worden groeps woningen in gebruik genomen door 48 dementerenden en 16 mensen met een fysieke beper king. In een medisch centrum is onder meer plek voor huis artsen en een apotheek. In september wordt begonnen met de bouw van een complex voor chronische zorg. Kong en Enschede te mailen op het moment dat het mij uitkomt. Echt, ik vind het heerlijk. In het oude verzorgingshuis moest ik mij toch heel erg aanpassen. Met de zorgverlening was helemaal niets mis, maar je raakte er toch de re gie van jouw eigen leven kwijt. Puur omdat je alles uit handen moest geven." Die tijd is voor Leenknegt dus al drie jaar passé. Als voorzitter van de cliëntenraad (Leenknegt nam vorig jaar afscheid) vocht ze in de overgangsfase naar de nieuwbouw voor de belangen van haar mede bewoners. „Ook omdat er de voor bije jaren op andere vlakken heel veel is veranderd. Het ziekenfonds is er niet meer, de euro is geko men... dat maakt het er voor oude re, mensen toch al niet makkelijker 'In het begin voelde ik mij als een kat in een vreemd pakhuis' op", weet Leenknegt. De verhuizing verliep naar tevre denheid, al brak er daarna een nieuwe tijd van wennen en leren aan. Er moesten nieuwe meubels worden gekocht om de extra ruim te te vullen „Mijn zus is in het eer ste jaar vier dagen per week bij mij geweest om mij weer wegwijs in de keuken te maken. In het begin voelde ik mij als een kat in een vreemd pakhuis. Hoeveel ik moest koken, en hoe lang... ik moest het allemaal weer leren. Maar het gro te voordeel is nu dat ik weer hele maal zelf kan bepalen wat ik eet. Let wel, ik heb dat geluk nog. Er zijn ook mensen in andere afdelin gen van De Blaauwe Hoeve die dat niet meer kunnen." „Ja, ik heb al jaren last van mijn rug. Maar daar is de zorg op aange past. Zo krijg ik hulp met het doen van de was. Weet je, de een vindt deze nieuwe manier van wo nen geweldig, de ander heeft er wat op aan te merken. Logisch, niets is volmaakt. Maar voor mij is extramuraal wonen een zegen ge bleken." CLINGE - De reconstructie van de kruising Molenstraat/'s Graven straat in Clinge gaat voorlopig niet door. De gemeente heeft er simpel weg momenteel het geld niet voor. Zelfs als de dorpsraad tweedui zend euro bijdraagt, kan de ge meente de wegverbetering finan cieel niet behapstukken. De dorps raad zou dat bedrag bij willen spij keren uit de eenmalige subsidie van ïo.ooo euro die alle dorpsra den na de herindeling van de ge meente hebben gekregen. De dorpsraad wil nu nog wel gaan onderzoeken of er een andere op lossing kan worden gevonden voor de gevaarlijke situatie op de kruising. Dat kan nog even duren omdat Clinge, net als andere dor pen, een project te wachten staat waarin bewoners zich kunnen uit spreken over de toekomstige in richting van het dorp. Dan zal het kruispunt ook aan de orde komen. Aantrekkelijker door waterfietsen en routes voor nordic walking. door Frank van Cooten SLUIS - Sluis versterkt dit jaar het karakter van vestingstad. Voorzit ter H. Enkelaar van de Stichting Sluis Promotie maakte dit gisteren bekend bij de presentatie van het Sluis Magazine 2007. Aan elk van de drie toegangswe gen van Sluis komen drie vlaggen masten met de nationale vlaggen van België en Nederland en de vlag van de gemeente Sluis. Er komt een nieuwe steiger voor wa terfietsen aan de zonkant van de Kaai, aangekocht en te exploiteren door Paul Mahu. De binnenkomst vanuit de Nieuwstraat wordt aan trekkelijker door aanpassingen aan winkelpassage de Poort van Sluis. Met Knokke-Heist gaat Sluis een alliantie aan voor de Luxemburgse wijnweek van eind juni. Sluis onderzoekt daarnaast hoe de doorstroming op de gemeentelijke parkings kan verbeteren. Dat spaart toeristen en recreanten heel wat ergernis, verwacht Enkelaar. De Zwinsteden Sluis, Knokke en Damme introduceren dit jaar rou tes voor nordic walking. „De nieu we trend voor ontspanning. Daar spelen we in onze regio uiteraard op in." Enkelaar gaf burgemeester J. Sala en gedeputeerde M. Ie Roy een in gelijst exemplaar van het raadsbe sluit van 28 maart 1935 waarin de zondagopenstelling van de win kels werd geregeld. „De winkels in Sluis blijven op zondag open", ver zekerde Sala. Hij bracht meer goed nieuws. „In augustus komt er een vestiging van C8cA in Sluis. Dat zegt gezien de kritische opstelling van de Brenninkmeijers, veel over Ook op culinair gebied wil Sluis zich profileren. Gisteren werd een horeca vakbeurs geopend. foto Camile Schelstraete de kwaliteit van onze stad." Niet alleen de historische wallen, de winkels en het belfort maken Sluis aantrekkelijk. Ook de vijftig restau rants lokken veel smulpapen, voor al zuiderburen. Groothandel Deli XL/Horeca Totaal bevoorraadt veel van de eethuizen, wat voor de Stichting Sluis Promotie en de Middenstandsvereniging Sluis een goede reden was om daar de derde horecavakbeurs te openen en het nieuwe magazine ten doop te hou den. Het blad, met een oplage van 200.000 exemplaren, wordt gratis verspreid in delen van Zeeland en een groot deel van West- en Oost-Vlaanderen. Het magazin bevat naast informatie over d> voorzieningen in Sluis de activite ten en evenementen die dit j~ worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38