Huizen staan te lang te koop komen aan huis in Borsele Wozoco Rilland leurt met appartementen Heinkenszandse toneelvereniging OVU viert dertigjarig bestaan met voorstelling BPZC Woensdag21 maart2007 23 HEINKENSZAND - José Knuit, Mart Rijk en Jaap van Hulst (vlnr) en op de achtergrond Lizeth Goedegebure (I) en Marjanka Ver huist van toneelvereniging OVU (Onze Vrije Uurtjes) uit Hein- kenszand tijdens de generale repetitie van de jubileumvoorstel ling 'Lieve Vrouwenbedstro'. De toneelvereniging bestaat der tig jaar en omdat de leden er goede herinneringen aan heb ben, wordt de plattelandskomedie in drie bedrijven van D.K. Eggengoor nogmaals opgevoerd. Dat gebeurt twee keer: van daag om 14.00 uur in De Stenge voor vijftigplussers en zater dagavond om 20.00 uur, eveneens in De Stenge. Die avond is voor iedereen, er is bal na. OVU heeft twaalf leden. foto Dirk-Jan Gjeltema Makelaars delen zorg van gedeputeerde over hoge vraagprijzen. door Frank Balkenende GOES - Zeeuwse makelaars bevesti gen dat de huizenprijzen in de pro vincie gemiddeld aan de hoge kant zijn. Te veel verkopers zetten te hoog in, waardoor huizen lang te koop staan. Zo stroomt de markt niet lekker door en wordt Zeeland minder aantrekkelijk voor nieuwkomers. Gedeputeerde H. van Waveren waarschuwde vorige week tijdens de opening van de Woningexpo Zeeland in Goes voor het gevaar van hoge vraagprijzen. Daardoor rouleert het op de woningmarkt minder soepel dan gewenst. Veel makelaars herkennen zich in het verhaal van de provinciebe stuurder. J. Jobse van Kuubmake- laars in Goes: „Huizen staan veel langer te koop dan enkele jaren ge leden. Ten eerste omdat veel ko pers nu de voorkeur geven aan een nieuwbouwwoning, waaraan ze niks hoeven op te knappen. Ten tweede omdat eigenaren nog al eens te veel vragen voor hun be staande woning." Van Waveren riep vorige week ma kelaars op de prijzen te matigen. Voor Jobse geen probleem. „We ge ven altijd het advies een reële marktprijs te vragen, want een scherpe prijs betekent een vlotte transactie. Negen van de tien keer komt onze voorspelling uit. Toch zijn er ook verkopers die dat ad vies niet volgen. Dan blijft de wo ning dikwijls lang onverkocht. De |T1 Ook makelaars signaleren dat de vraagprijzen voor woningen dik wijls aan de hoge kant zijn. Hui zen staan zo langer te koop, wat de woningmarkt stroef maakt. markt is veranderd. Vijf jaar terug kon je vragen wat je wou, nu groeien de bomen de hemel niet meer in. Zeker boven de 2,5 ton wordt het moeilijk. De woning moet echt 'af zijn, kopers zijn kri tisch." Ook S. Beindorff van makelaardij Schulting Partners in Vlissingen vindt huizen te duur worden. „Mensen rekenen zich te rijk. Er zijn grenzen aan de vraagprijs." Zeeland moet inderdaad oppassen dat ze zich niet uit de markt prijst, zegt Beindorff. Nieuwe, grote pro jecten staan op stapel, zoals Dok- kershaven in Vlissingen en Water stad in Goes. Die zijn alleen haal baar als mensen zich in Zeeland vestigen. Een andere risico is ont volking van bestaande wijken, als Zeeuwen zeifin de nieuwe parade- paardjes gaan wonen. „Het is goed wonen in Zeeland, maar we moe ten de balans bewaren." Makelaar W. Houmes uit Westka- pelle laat Van Waverens oproep links liggen. Hij vindt de huizen prijzen niet te hoog. „Je krijgt er wat voor terug. Zeeland is de mooi ste provincie van Nederland." Houmes heeft wel een advies aan bestuurders. „Bouw starterswonin- gen, daar is wel veel vraag naar." Wie tot de doelgroep behoort en aan de energieactie wil meedoen, kan zich melden bij de gemeente Borsele. Een folder wordt nog ver spreid. De energieconsulent komt aan huis. Die geeft gratis een ener giebesparingsadvies. De bewoner krijgt ook een speciale meter in bruikleen om het energieverbruik van apparaten te meten. En, bij een tweede huisbezoek, neemt de energieconsulent een box mee met verschillende producten om e- nergie te besparen De speciale box kan spaarlampen, isolatiemateriaal en waterbespaar- ders bevatten. Tot een bedrag van 45 euro. De samenstelling van de box kan van huis tot huis en van persoon tot persoon verschillen. De energieconsulent stelt de bespa ringsbox in overleg samen. De ac tie Energie Sociaal begint officieel volgende week vrijdag. De campag ne loopt in principe tot november. Inschrijven is mogelijk tot Konin ginnedag, waarna de consulenten nog zeven maanden werk hopen te hebben. De doelgroep is vrij groot in de ge meente Borsele. Huishoudens met een inkomen tot maximaal 110 pro cent van het minimuminkomen zijn allereerst aan de beurt. In heel Borsele gaat het om plusminus 1.480 huishoudens op een totaal van ongeveer tienduizend. Niemand heeft de illusie dat ieder een meedoet. De verwachtingen zijn wel hooggespannen. Het aan tal deelnemers wordt geschat op zevenhonderd. Actie Energie Sociaal Actie Energie Sociaal is be doeld voor bewoners van de gemeente Borsele met een mi nimum-inkomen. Deelnemers jonger dan 65 jaar mogen exclusief vakantiegeld hooguit een netto-maandinko men hebben van 1.300 euro (echtpaar), 1.170 euro (alleen staande ouder) en 906 euro (al leenstaande). Voor deelnemers ouder dan 65 jaar gelden de volgende norm bedragen: maximaal 1.355 eu ro (echtpaar), 1.218 euro (al leenstaande ouder) en 988 eu ro (alleenstaande). door Luc Oggel RILLAND - Woonzorgcentrum De Vliedberg in Rilland leurt met se niorenappartementen. De stich ting kampt met leegstand nu oude ren sinds een aantal jaar ook te rechtkunnen in de luxere wozo- co's Blauwe Reiger en Oostkil- hoek. De Vliedberg heeft daarom een ad vertentie in een huis-aan-huisblad geplaatst, waarin de appartemen ten te huur worden aangeboden. Opmerkelijk, aangezien er in de re gel juist een tekort is aan senioren woningen. Beheerster P. van de Parel denkt dat de leegstand te maken heeft met de bouw van twee nieuwe woonzorgcentra in Rilland, enkele jaren geleden. „Onze appartemen ten zijn aan de kleine kant, met na me echtparen kiezen toch liever voor wat meer ruimte. We horen vaak van mensen dat ze allang bij ons hadden gewoond als het wat groter zou zijn." Van de 54 appartementen worden er nu vier niet bewoond. Tot voor kort waren dat er zes, maar er zijn er onlangs weer twee verhuurd. Of dat naar aanleiding van de ad vertentie is gebeurd, weet Van de Parel niet. De leegstaande woningen verhu ren aan jongeren is geen optie. Wel is de minimumleeftijd ver laagd, van 55 naar 45 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27