Middenstand loopt niet warm voor buurtsparen Mensen laten soms geld liggen Energieconsulenten Heinkenszand krijgt als derde Borselse kern starterswoningen Goes wil geen glasgerinkel op zondag 22 Woensdag 21 maart 2007 pzcB goes - Het is u misschien al opgevallen. Op de glasbakken in de gemeente Goes schittert sinds kort een nieuwe sticker. Die geeft aan dat er tussen 20.00 uur en 08.00 uur geen glas in de glasbak gedeponeerd mag worden. Ook op zondag is glasgerinkel niet gewenst. De gemeente hoopt zo de ge luidsoverlast tegen te gaan die de glasbakken af en toe geven. De verorde ning is niet nieuw, de oude glasbakstickers waren simpelweg versleten of verdwenen. foto Dirk-Jan Gjeltema FNV Bondgenoten wijst weg in gemeentelijke sociale voorzieningen. door Harmen van der Werf goes - Mensen met een uitkering, AOW of minimumloon laten nog al eens geld liggen waarop ze recht hebben via gemeentelijke en ook rijksregelingen. FNV Bondgenoten heeft sinds kort ook in Zeeland een sociaal adviseur die helpt de weg te vinden. In Goes wordt hier over dinsdag 3 april een presenta tie gehouden. Ook individuele ad- viesgesprekken zijn die dag moge lijk. Maria Rijpert uit Terneuzen, oud medewerkster van Neckermann, heeft de opleiding tot sociaal advi seur gevolgd. Bellen mensen naar het nummer 0800-9879870 van vakbond FNV Bondgenoten, dan krijgt zij de vragen uit Zeeland en een stukje West-Brabant op haar Presentatie nieuw informatiesys teem en individuele adviesge- sprekken dinsdag 3 april in FNV-vakbondscentrum aan de Voorstad in Goes. bordje. Zij heeft inmiddels enige ervaringen en die zijn niet slecht. „Je merkt dat je verder komt, om dat je namens FNV Bondgenoten naar bijvoorbeeld een gemeente ambtenaar belt." Vragen over de landelijke zorg- en huurtoeslag, over de mogelijkhe den voor aanvullende bijstand bij een gemeente of over een gemeen telijke regeling voor deelname aan een sportvereniging. Rijpert kan het allemaal uitzoeken dankzij een bijzonder systeem dat FNV Bond genoten heeft opgezet: het Ken nis- en informatiesysteem Sociale Voorzieningen (KisSV). Bijna alle sociale regelingen van gemeenten staan in het KisSV. Rijpert: „Dat is heel veel, maar ik neem de tijd om iets uit te zoeken. Ik ben zonodig drie, vier uur met één vraag be zig." Flet KisSV wordt dinsdag 3 april om 15.00 uur gepresenteerd in het FNV-centrum aan de Voorstad in Goes. Aanmelden: jfaasse@zeeland- net.nl (e-mail) of 0113-221522 (na 19 uur). Individuele adviesgesprek- ken zijn dezelfde dag mogelijk zon der afspraak van 16.00 tot 17.45 uur en na 18.30 uur. Castria denkt dat nieuw spaarsysteem pas na de zomer wordt ingevoerd. door Rob Paardekam sint-maartensdijk - De invoering van het zogeheten buurtsparen in de gemeente Tholen en het dorp Halsteren is uitgesteld tot na de zo mer, omdat de winkeliers het laten afweten. „We hebben onze hoop nu gevestigd op de gemeenten en de provincie", zegt P. Bakx van wo ningstichting Castria. De stichting geeft al enkele jaren cheques aan zijn trouwe huurders. Die kunnen besteed worden bij de lokale middenstand. Toch heeft het systeem niet tot de gehoopte meeromzet geleid. Castria wijt dat aan het feit dat slechts een kleine dertig procent van de bewoners in haar werkgebied (Tholen en Hal steren) een huis huurt. Ruim ze ventig procent van de mensen be zit een eigen huis en krijgt om die reden geen cheques. Om toch iets voor de midden Hotel Oosterschelde in Anna Jacobapolder anna jacobapolder - Het nieuwe hotel bij restaurant 't Veerhuis in Anna Jacobapolder gaat Hotel Oos terschelde heten. Dat hebben de ei genaren gisteren bekendgemaakt, nadat de eerste steen was gelegd. De naam zegt volgens hen alles over de locatie, pal aan de Ooster schelde op het uiterste puntje van het eiland Sint-Philipsland. Overi gens blijft het restaurant wel ge woon 't Veerhuis heten. Reumapatiënten vieren 25-jarig bestaan kamperland - De Reumapatiën tenvereniging Midden-Zeeland viert het 25-jarig bestaan met een forumdiscussie in de studio van Zeelandnet in Kamperland. Siem Buijs opent zaterdag 24 maart om 10.00 uur de discussie die onder leiding staat van Bert van Leerdam. In de middag treden Engel Reinhoudt en de streetdan- cers van Veldo uit Middelburg op. stand en daarmee de leefbaarheid te betekenen, wil Castria de uitgif te van cheques vervangen door een systeem met zegeltjes: het zo geheten buurtsparen. Het voordeel daarvan is dat de hele bevolking mee kan doen. Bij elke besteding krijgen mensen een aantal zegels met een waarde van twee cent en als ze een pagina in hun boekje hebben volgeplakt kunnen ze de waarde ervan (twee euro) inzetten als betaalmiddel. Tot nu toe hebben 53 winkeliers uit Tholen en Halsteren zich aange meld en dat is veel te weinig vol gens woordvoerder Bakx. Hij zegt er nog steeds van overtuigd te zijn dat het systeem een succes kan worden, maar volgens hem heb ben veel winkeliers angst om in te stappen. „Als we beginnen en het werkt, zullen heel snel meer onder- Nog niet veel winkeliers in Tho len en Halsteren tonen interesse voor het door Castria bedachte spaarsysteem. Het wordt daarom uitgesteld tot na de zomer. Hardrijder moet rijbewijs inleveren goes - Een 41-jarige automobilist uit Goes is gisteren zijn rijbewijs kwijtgeraakt. Op de A58 werd zijn snelheid geklokt op 177 km/u waar 120 km is toegestaan. Ook in Poortvliet werd gecontro leerd. Op de Bartelmeetweg gin gen slechts 7 van de 175 passanten over de limiet van 80. Op de Reimerswaalseweg bij Tho len reden tien van de 280 automo bilisten te hard. Harmonie Concordia houdt rommelmarkt tholen - Harmonie Concordia uit Tholen houdt zaterdag 31 maart een rommelmarkt. Hiervoor zoekt Concordia nog spullen die ver kocht kunnen worden. Zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en 31 maart van 10.00 tot 13.00 uur kunnen spullen voor de rommelmarkt wor den afgeven bij het repetitielokaal aan de Oudelandsepoort. Meer in formatie via 06 20457913. nemers zich aanmelden. Dat weet ik zeker." Het probleem is echter dat Castria er met 53 ondernemers niet aan kan beginnen. Om het financieel een beetje rond te breien, zijn ze ker zeventig winkeliers nodig en zelfs dat is nog aan de krappe kant. De woningstichting heeft haar hoop nu gevestigd op de ge meenten Tholen en Bergen op Zoom en de provincie Zeeland. Als die de bereidheid uitspreken het project de eerste jaren finan cieel te zullen steunen, kan het als nog van start gaan. Als het dan in derdaad een succes wordt en meer ondernemers zich aanmelden, kan die steun afgebouwd of zelfs stop gezet worden. Castria zelf vindt het niet haar taak om de financiële risico's van het project te dragen. Met de gemeente Tholen en de provincie zijn inmiddels gesprek ken gevoerd, maar duidelijkheid hebben deze overheden nog niet gegeven. Volgens Bakx wordt het systeem op zijn vroegst na de zo mer ingevoerd. Musical en prijsvraag voor mooie lelijkerds goes - Jeugdtheaterkoor S8cG houdt zaterdag de musical 'De club van lelijke kinderen' in de My the. Schrijver van de musical, Koos Meindert, zal in de pauze een prijs uitreiken aan diegene die 'het mooiste lelijke kind' heeft ge knutseld, geverfd of getekend. Basisschoolkinderen kunnen mee doen aan de prijsvraag en het werkstuk zaterdag inleveren. De aanvang is om 19.00 uur. Creatief met kaart op Zeeuwse Kaartendagen goes - Het zelf kaarten maken heeft een dusdanig grote vlucht ge nomen dat zich een speciale kaar- tenbeuts heeft afgescheiden van de traditionele Creatiefbeurs. On der de naam Zeeuwse Kaartenda gen zijn vrijdag en zaterdag alle technieken en materialen op 3000 vierkante meter in de Zeelandhal len uitgestald. De openingstijden zijn telkens van 10.00 tot 17.00 uur. Gemeente drukt grondprijs met in totaal 40.000 euro. door Harmen van der Werf heinkenszand - In Heinkenszand komen acht goedkopere starters woningen aan de Bonekruidstraat en Marjoleinstraat in de wijk Over de Dijk. De starterswoningen gaan 145.000 euro kosten. Keuken en berging zijn niet inbegrepen. Voor de aan schaf van een tuinhuis als berging wordt een kortingsbon verstrekt van 500 euro. Initiatiefnemers van het project zijn de gemeente Borsele en Pro jectontwikkeling Zeeland in Ter- neuzen. Het doel was woningen in de markt te zetten onder de 150.000 euro. Borsele draagt daar aan bij door een deel van de grond te bestemmen als openbaar achter pad. Dat scheelt 40.000 euro aan kosten. Starters uit Heinkenszand komen allereerst in aanmerking voor de huizen. Ze mogen geen zelfstandi ge woonruimte achterlaten, met uitzondering van een studenten- Beginners op de woningmarkt uit Heinkenszand komen als eer ste in aanmerking voor de nieu we goedkope woningen in de wijk Over de Dijk. woning. Ze moeten dus thuiswo nend zijn. De maximum leeftijd is 54 jaar. Is er uit Heinkenszand on voldoende interesse, dan zijn star ters uit de gemeente Borsele aan de beurt, vervolgens Borselse huur ders en gegadigden van elders met sociale/economische binding met Heinkenszand. Vergelijkbare projecten in Lewe- dorp en 's-Gravenpolder liepen zo vol. Het Borsels college van B en W was eerst niet zo voor starters- huizen, want starters zouden het beste kunnen slagen in vrijkomen de oudbouw. Op aandrang van de gemeenteraad en door het succes van de eerste projecten is dat idee verlaten. Actie Energie Sociaal moet portemonnee van minima verlichten. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - In Borsele begint volgende week vrijdag de actie Energie Sociaal. Elf energieconsu lenten gaan op pad om mensen met een laag inkomen te helpen energie te besparen. De gemeente Borsele, de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en het nuts bedrijf Delta hebben het initiatief genomen voor het project. Ze ho pen met de actie in elk geval twee vliegen in één klap te slaan. De deelnemers zijn straks minder geld kwijt aan gas en elektriciteit. En niet te vergeten: het milieu is erbij gebaat. Eén kubieke meter gas minder stoken scheelt de uit stoot van bijna twee kilo kool stofdioxide (CO2). Iedereen kan zo meehelpen het klimaatprobleem te verminderen. Het mes snijdt nog aan een andere kant. De energieconsulenten in Borsele zijn uitkeringsgerechtig den. Zij doen met het project dus werkervaring op en krijgen als ex traatje een vrijwilligersvergoeding. Veertien kandidaten meldden zich vorig jaar. Drie zijn er om diverse redenen afgewezen. Twee mensen uit Goes gaven zich ook op. Borse le heeft die niet aangesteld, omdat ze van buiten kwamen. „Maar mis schien is deze campagne ook wel wat voor Goes", stelt een Borselse gemeenteambtenaar voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 26