Zeeland Ambities drijven top ANWB richt pijlen op Zeeland met speciale Delta-werkgroep Eene overpeynzinghe Dir rlAj Le Roy: van goede wil, maar een slachtoffer van de politieke situatie De krant 10 weken voor €15,-! 2 I Woensdag 21 maart 2007 PZC ERNST JAN ROZENDAAL Den afgeloopen naght besoeckte my eenen visioen. Voor den reede van Vlissingen vaerde eenen vloot gansch stercker dan deeze t'eenemaele onbestant waer- mede den Staeten Generaal my heeden naar den Middeland- schen See hebbe gestuurt om onder Goodes zeegen myne gryse hairen te wagen den scheepen des Franschen koonincx te ruynyweeren. Het bleeck eene vlootschouw waermede den Staet der Neder landen myn vierhonderdste geboortejaer herdenckt. Ik zagh myn beeldtenis nyet alleenen op zeegels voor brieven, maer ook afgedruckt op merckwaerdighen blauwgeruiten kiels met korte mouwen die gekoopt kon- de worden voor den somme van nyet 25 florynen of guldens maar eene munt genaemt euro. Ook op eenighe daervan was myne tronie geslaeghen. In de my vertrouwden Sint Ja- cobskercke in Vlissingen wacht te eene meenighte op den nazaeten van prins Willem. Als ik morghen zouden sterven in den stryd, dan en twyfel ik ten sterckste of hy den tyd kan vinden myne begraefenisse by te wonen, maar in myne droom zagh ick syne kleynkleynkleyn- dochtercken Beatrix vier eeuwen na myne geboorthe den lof trompet steecken op 'den schrick des Oceaens, De Ruyter die met syn houte paert de zee draeft, der Staeten rechterhand, Be- stevaer'. Was het niet den grooten dichter Bredero die zeyde dat het kan verkeeren? De Ruyter die met syn houte paert de zee draeft, Bestevaer. (Tot dusver onbekende bladzijde uit het scheepsjournaal van Michiel de Ruyter, gedateerd 21 april 1676. Vorige week ont dekt in het Zeeuws Archief in Middelburg.) COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) INTERNET: www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. Fax: 0113-315609. redactie@pzc.nl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee. 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Maria Ie Roy. Business to business; onroerend goed: 076-5312277. Kleintjes: 076-5312104 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur LEESHANDICAP Het Zeeuwse nieuws uit de PZC in gespro ken vorm. Inlichtingen: 0113-613141 Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. door Jeffrey Kutterink GOES - 'Open', 'eerlijk' en 'van goe de wil'. Zeeuwse havenonderne mers laten Maria le Roy in het openbaar niet vallen. Ook al heb ben ze kritiek op haar. Maar ze wil len niet meedoen aan politieke spelletjes. „Als de politiek het ha venschap niet verzelfstandigt, blijft het aanmodderen." De Zeeuwse havenondernemers hebben het niet op politiek gesteg gel. Dat blijkt de afgelopen jaren steeds als er gedoe is bij Zeeland Seaports. „We zien met lede ogen aan dat de havens negatief in het nieuws komen", zegt directeur Wim Kloosterman van reparatie- werf Scheldepoort. „Dat schaadt de belangen van alle bedrijven en kost geld. Ik maak me daar ernsti ge zorgen over." Over het functioneren van Maria le Roy laat hij zich niet uit. Nie mand wil met naam en toenaam over haar functioneren praten. Sommige willen dat wel infor meel. Want ze begrijpen de be schadigingsactie van de onderne mingsraad niet. „Die brief komt niet toevallig naar buiten nu de po litiek bezig is met het benoemen van gedeputeerden. En daarmee ook de voorzitter van het ha venschap." Er klinkt waardering voor het werk van Le Roy. „Ze stelt meer dan haar voorganger de belangen van de Zeeuwse havens voorop. Ze snapt dat samenwerking met Rotterdam en de Westerschelde Container Terminal belangrijk zijn voor de ontwikkeling." Ze neemt ondernemers naar hun eigen zeggen serieus en doet wat ze kan om hen te helpen. Maar De crisis bij havenschap Zeeland Seaports heeft een - voorlopig - dieptepunt bereikt. Voorzitter Maria Ie Roy legde haar werkzaamheden gisteren neer nadat de ondernemingsraad liet blijken geen vertrouwen in haar te hebben. Haar tegenspeler directeur Hans van der Hart zit nog op zijn plaats. foto Camile Schelstraete soms is ze te eerlijk en wekt ze de indruk zaken op te gaan lossen die bij nader inzien een stuk ingewik kelder liggen. Toch lopen bedrij ven niet weg met Maria. Ze vin den haar niet kundig genoeg, maar verwijten haar dat niet. „Je kunt niet van iemand verwachten dat die in twee jaar tijd alles weet over havens. Ze is slachtoffer van de politieke situatie." De industriëlen zien de havens als een bedrijf, dat ook op die manier hoort te worden geleid. Geen fi nanciële man op een plek waar een commericeel directeur moet zitten. Aan de top hoort een voor zitter met ervaring te staan die sa men met de directeur het beleid en de strategie uitstippelt. 'We zien met lede ogen aan dat de havens negatief in het nieuws komen' Maar dat kan, denken de onderne mers, alleen als het havenschap wordt verzelfstandigd. Daarin komt de politiek op afstand te staan. De provincie en de gemeen ten Vlissingen, Borsele en Terneu zen worden aandeelhouder. De voorzitter van het havenschap toetst of het beleid van het zelf standige bedrijf strookt met de be langen van de aandeelhouders. Maria is opgescheept met de situa tie zoals die is, reageren verschil lende ondernemers. Volgens voor zitter David Luteijn van de Bra bants Zeeuwse Werkgeversvereni ging is verzelfstandiging de enige oplossing. „Gebeurt dat niet, dan blijft het aanmodderen." Maria le Roy geboren 29-04-1954 te Breda. Vanaf 1997 Statenlid voor de PvdA. Daarvoor onder meer raadslid van de inmiddels opge heven gemeente Hontenisse. Sinds mei 2005 gedeputeerde economie en voorzitter Zee land Seaports. Ik neem de krant 10 weken voor 15 en Dik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso (ik heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice. Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer b j vast abonnement met automatische betaling Naam Straat Postcode Woonplaats 7 Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van Rekeningnummer mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In heuolofon irefl u nadere informatie door Marcel Modde GOES - De ANWB heeft een werk groep opgericht die de Zeeuwse Deltaraad gaat helpen met opzet en realisatie van de toekomstplan nen. Volgens bondsbestuurder C. van Liere wil de landelijke organi satie als denktank en lobby funge ren om waterrijk Zeeland als toe ristisch gebied in eigen land beter op de kaart te zetten. Van Liere zinspeelt onder meer op een enquête onder de vier miljoen leden tellende achterban. „Wat ver wacht de recreant nou eigenlijk van onze provincie?" De ANWB beschikt over directe ingangen tot 'Den Haag' en organisaties waar Zeeland zijn voordeel mee kan doen, denkt Van Liere. De burgemeester van Noord-Beve land wordt zaterdag voor een nieu we periode van zes jaar herbe noemd in het landelijke bestuur. Secretaris T. Blauw van de Delta- raad is blij met de aandacht van de ANWB. De raad heeft tot dusver zo'n veertig projecten opgesteld, waaronder het ambitieuze plan voor opwaardering van de Greve- lingen. Uit die pool worden dit jaar de prioriteiten bepaald. Vervol gens moet de provincie ook de boer op om fondsen te vergaren voor uitvoering van de plannen. „Iedere lobby helpt", aldus Blauw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2