voor de nacht PZC Woensdag 21 maart 2007 1 7 ningen, die voor het eerst een luchtmasker komt uitproberen. „Ik lag hier in het ziekenhuis voor iets anders. Ze kwamen er achter dat ik wel heel erg lag te snurken. Het bleek dat ik achtenveertig keer per uur stopte met ademen in mijn slaap. Daardoor ben ik over dag dus zo snel moe. Ik hoop dat ik hierdoor ga opknappen." Drama's gaan er schuil achter het zware snurken. „Patiënten raken ernstig vermoeid waardoor hun hele leven ontwricht raakt", weet longarts Kees Tol. „Durven niet meer naar een feestje of de bios coop uit angst weer in slaap te val len. De angst voor autorijden is groot." En dan zijn er nog de medi sche gevolgen. Door het slechte sla pen raakt de stofwisseling in de war en maakt het lichaam te veel stresshormonen aan. Oorzaak en gevolg lopen door elkaar heen. Apneupatiënten zijn vaak al dik. Vooral het type mens met een kor te brede nek maakt kans het te krij gen. Roken en alcohol drinken ma ken het nog erger. Maar een hoge bloeddruk, hoog cholesterol en dia betes kunnen ook het gevolg zijn van het slechte slapen. „Als je ze gaat behandelen, gaan vaak ook de bloeddruk en cholesterol omlaag", zegt Tol beslist. „En diabetes verbe tert of verdwijnt." Gespecialiseerd verpleegkun dige Froukje Siekman ziet het grootste deel van de vierhonderd patiënten van de slaappoli van het Martini. „Soms merk ik tijdens het intakegesprek al dat ik het niet te lang moet laten duren. Anders valt de patiënt in slaap. Zo verschrikkelijk moe kun nen mensen zijn." Het effect van de behandeling noemt ze 'verras send'. „Jarenlang hadden ze ernsti ge klachten. Huwelijksproblemen, apart slapen. En dan een paar we ken met het masker en ze knap pen helemaal op. Daarom is het ook erg leuk dit werk te doen." Voorzitter Henk Strating van de Apneuvereniging is goed te spre ken over de aanpak in het Martini. „Er zijn ziekenhuizen die alleen de diagnose doen. Dan laten ze het aanmeten van het luchtmasker ver volgens over aan de leverancier. Het is veel beter om de patiënten te helpen met het aanmeten in het ziekenhuis. En-ze daarna regelma tig terug te zien." Er zouden veel meer patiënten behandeld moeten worden. „Er zijn zo'n twintigdui zend mensen in behandeling", zegt Strating. Maar het aantal men sen dat lijdt aan apneu ligt veel ho ger. Schattingen spreken over 4 procent van de volwassen mannen en 2 procent van de vrouwen. Stra ting: „De ziekenhuizen hebben bij elkaar de capaciteit om per jaar vijfduizend nieuwe mensen in be handeling te nemen. Dat gaat niet snel genoeg." Want de maatschap pelijke ellende is fors, weet Stra ting. Alleen al de verkeersongeluk ken door in slaap vallende bestuur ders. „Moet je eens kijken in chauffeurs cafés, hoeveel dikke mensen daar zitten. Maar die kunnen echt niet tegen hun baas zeggen dat ze last hebben van apneu." Mensen krij gen psychische problemen. „En ze belanden vaak in het verkeerde cir cuit. Krijgen tranquillizers en slaappillen, komen bij een psycho loog met een burn-out. En dan hebben we het nog niet eens over de economische schade door mensen die zitten te suffen op hun werk." Beugel De echte zware snurkers met apneu kunnen tot nu toe al leen geholpen worden met een luchtmasker. Voor de lichtere gevallen is een speciale mondbeugel een pri ma alternatief. Die beugel wordt aangemeten door de kaakchirurg en trekt de tong en een deel van het verhemel te als het ware naar voren. Daardoor wordt de luchtweg in de slaap niet meer geblok keerd. De beugel is prettiger in het ge bruik dan een luchtmasker, zo blijkt uit het onderzoek van Aarnoud Hoekema. Hij promo veerde onlangs aan het Univer sitair Medisch Centrum Gronin gen op een onderzoek naar de mondbeugel. Zaterdag 24 maart is het Natio nale Slaapdag. In tal van zieken huizen zijn dan activiteiten rond apneu. Informatie: www.nswo.nl Alleen hartmassage beter bij hartstilstand Voor iemand die een hartstilstand krijgt, is snel ingrijpen van levens belang. De mond-op-mondbeade ming kan daarbij mogelijk achter wege blijven, stelt K. Nagao (Suru- gadai Nihon universiteit, Tokio) in het medisch tijdschrift The Lancet op grond van een analyse van 4068 gevallen van hartstilstand buiten het ziekenhuis. Daaruit bleek dat mensen bij wie alleen hartmassage was toegepast er later gemiddeld beter aan toe waren dan mensen bij wie tevens mond-op-mondbeademing was toegepast. Aantal eicellen bij ivf is simpel te voorspellen Of een vrouw na een standaard hormoonbehandeling bij ivf veel, weinig of onvoldoende rijpe eicel len in haar eierstokken gaat aanma ken, is eenvoudig te voorspellen door via een vaginale echo het aan tal 'voorlopers' van rijpe eicellen, zogeheten antrale follikels, in de ei erstokken aan het begin van de menstruatiecyclus te tellen. Dit schrijft J. Kwee (VU Medisch Cen trum) in het vakblad Reproductive Biology and Endocrinology op grond van onderzoek bij ito vrou wen. Selectief geheugen wissen is mogelijk Het is mogelijk een angstige herin nering selectief uit het geheugen te wissen. Toedienen van de stof UO126, een middel dat de werking van het eiwit MAPK in de herse nen blokkeert, blijkt te voorko men dat de angstige herinnering na het ophalen ervan uit het ge heugen, opnieuw wordt vastge legd. Dit voorkomt dat de herinne ring in de toekomst nogmaals kan worden opgehaald uit het geheu gen, schrijft V. Doyère in het we tenschappelijk tijdschrift Nature op grond van proeven met ratten. foto ANP Oud worden dankzij ouders die oud worden Mensen van wie beide ouders ouder dan 85 jaar (geworden) zijn, lopen zelf ook een gerede kans in goede gezondheid oud te worden. Hun risico op hart- en vaatziekten is gemiddeld in ieder geval een stuk lager dan dat bij mensen van wie de ouders niet zo oud gewor den zijn, constateert D. Terry (Boston University) op grond van gegevens van 1697 personen. Hoe ouder hun ouders waren (gewor den), des te minder risicofactoren voor hart- en vaatziekten ze had den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17