Gezondheid Menselijke pezen Een luchtmasker Een andere kijk op medicatie 16 I Woensdag 21 maart 2007 PZC HUISARTS door Marieke van Schie Wie houdt bij wat de patiënt allemaal voorgeschreven krijgt? TT un je de apotheek even bellen? Mevrouw Tichelaar ge- 1^ bruikt klacid, en jij hebt haar een statine voorgeschre- -L\«. ven omdat ze diabetes heeft. Ze zeggen dat diè combi natie niet samengaat", meldt m'n assistente. Ik kijk in de com puter naar haar medicatielijst, maar vind daarbij geen klacid. Hetgeen verklaart waarom ik geen waarschuwing heb gekre gen toen ik statines uitschreef De computer bewaakt onge wenste interacties tussen medicijnen. Ik bel en krijg Pieter, de apotheker, aan de lijn. Van hem hoor ik dat mevrouw Tichelaar al langere tijd klacid gebruikt. Ze krijgt het van de specialist voorgeschreven, ter preventie van urineweginfecties. Ze krijgt nu dubbelop want ik geef haar voor dezelfde kwaal trimethoprim in een lage dosering. „Ie hebt de klacid zelf voorgeschreven", zegt Pieter. „Het staat onder Van Schie." Ik snap er niets van en vraag hem haar be stand met medicatie van de laatste drie maanden naar me toe te faxen. Dat vergelijk ik met m'n eigen lijst. Nu wordt me dui delijk, dat ik helemaal geen over zicht heb over wat mevrouw Ti chelaar echt gebruikt! Noem ons huisartsen maar poortwachter, maar als ik niet op de hoogte ben van alle medicatie die de specialisten voorschrijven, ko men er ongewenste situaties. Ze komt aan dertien medicijnen, die ze dagelijks gebruikt. Ik schrap wat dubbelop is, en probeer zo min mogelijk medicij nen dagelijks te geven als onderhoudsdosering. Alle recepten die via de specialist binnengekomen zijn, staan kennelijk ook onder mijn naam, maar ik weet van niets. Met Pieter bespreek ik het probleem. We komen tot een voorstel om het goed te re gelen. Ik ga de lijsten na van al mijn patiënten die onderhouds- medicatie gebruiken. Pieter gaat met de leveranciers van onze softwaresystemen in de slag om te zorgen dat ik alle informa tie in de toekomst wel krijg. Het is een hele klus, maar de moeite waard. Er wordt al veel geschreven over het elektronisch patiëntendossier, waarvoor al le hulpverleners rond de patiënt de informatie aanleveren. Dat heeft als groot voordeel dat iedereen op internet de belangrijke informatie kan inzien. Maar tegelijk vergt het een grote disci pline van alle partijen en wordt het belangrijk wie er in dit nieuwe systeem aan de knoppen zit. Nu kan ik nog corrige rend optreden, zal dat in de toekomst ook de bedoeling zijn? Mevrouw Tichelaar is een consciëntieuze dame. Ze heeft zon der twijfel de medicatie geslikt. Het zal wat uitleg vergen waar om een aantal middelen nu geschrapt worden. Ik bel haar op en leg uit dat ik een aantal middelen heb geschrapt of vervan gen, om zo mogelijk te maken dat ze toch een statine gebrui ken kan. Ze is akkoord na mijn uitleg, en blij met de geredu ceerde lijst medicijnen voor dagelijks gebruik. Ik ben door deze gebeurtenis wakker geschud en spreek met ons team af dat we er het aandachtspunt van de maand ma ken. Daarin is ook plaats voor iets wat ik kort geleden heb ge hoord in de kaderopleiding ouderengeneeskunde, die ik volg. In een groot onderzoek onder 85-plussers van de Leidse uni versiteit is gebleken, dat het bij oudere mensen belangrijk is om de bovenwaarde van de bloeddruk niet te veel te drukken. Honderd plus de leeftijd, leerden we vroeger. Dat blijkt op nieuw een gouden standaard. Die hogere druk zorgt ervoor, dat de hersenen goed doorbloed blijven, waardoor we helderder blijven denken. Ook de nier functie is erbij gebaat! De piastabletten, die zo rijkelijk werden uitgedeeld in het verleden, kunnen tegenwoordig vervangen worden door modernere middelen. Hierdoor verliezen de mensen minder zouten, en zijn dus minder duizelig. Als je ouder bent, is de sluitspier van de blaas niet het sterkste punt. Dan is een plastablet soms de oorzaak van incontinentie. Voor mij is dit een aandachtspunt. Niet zomaar alle plastabletten la ten staan, maar kijken of we ze kunnen vervangen door een ander medicijn. Een nieuwe meniscus of kunstpees bestaat binnenkort wellicht uit spinnendraad. Spinnenzijde is sterk en elastisch, en wordt niet door het menselijk lichaam afgestoten. In het Belgische Cent worden daarom levende kruisspinnen gemolken en spinnendraad onderzocht. door Peter de jaeger archieffoto GPD In het voorjaar duiken ze weer op in de achtertuin: de kruisspinnen. Via hun inge nieuze web proberen ze vlieg jes te vangen en ander voed sel. Een onverstoord web kan maanden, soms zelfs jaren intact blijven. „Spinnendraad is sterk als staal maar veel rekbaarder. Meestal is materiaal alleen maar sterk of al leen maar rekbaar. Spinnendraad is het allebei, een gouden combina tie", zegt Els van Nimmen van de universiteit Gent (vakgroep Textiel- kunde). Mogelijke toepassingen zijn net zo fantastisch als de avon turen van Spiderman. Gedacht wordt aan kabels om straalvliegtui gen af te remmen op vliegdeksche pen, ophangbruggen die aard schokken doorstaan, vederlichte kogelvrije vesten en onverslijtbare sportkleren. Maar daar is wel erg veel spinnendraad voor nodig. Wereldwijd wordt daarom gepro beerd spinneneiwit uit de draad na te maken. In transgene geiten bijvoorbeeld of aardappelen die ge netisch zijn veranderd. „Het is wel Veel zware snurkers lijden zonder het te weten aan slaapapneu, het verschijnsel dat de diepe slaap regelmatig wordt onderbroken doordat de adem stokt. Slapen met een luchtmasker geeft verlichting. door Arend van Wijngaarden gelukt om spinneneiwit te maken, maar het is erg lastig om de mole culen aan elkaar te plakken tot een vezel met dezelfde gunstige eigen schappen als spinnendraad", weet Van Nimmen. Dit type onderzoek ligt daarom op zijn gat. Een andere insteek is om de spinnen zelf aan het werk te zetten. Grootschalige kweek van spinnen, vergelijkbaar met zijde rupsen in China, is geen optie. De spinnen vreten elkaar op. Elke spin zou je in een apart potje moe ten bewaren. Voor grootschalige produc tie is dat te omslachtig. Voor het onderzoek is dat overigens wel gedaan. Els van Nimmen heeft - samen met collega's - vorig jaar zoveel mogelijk kruisspinnen verzameld in het wild en die naar het lab ge bracht. Daar heeft ze de mechani sche, fysische en structurele eigen schappen van verschillende typen spinnendraad bekeken. „De draad die de spin maakt voor de cocon om haar eieren in te leg gen is weer anders dan de draad waaraan ze zelf hangt wanneer ze valt", zegt de onderzoekster. De draden werden vergeleken met na tuurlijke zijdedraad. Beide typen spinnendraden komen beter uit de bus dan gewone zijde. „Alleen jammer dat die levensdraad van de kruisspin dunner is dan de co condraad en daarom moeilijker om mee te werken." Haar promotor |ohan Mertens wil daarom uitwijken naar exotische spinnen, zoals de Nephila uit Mexi co. Die maakt een levensdraad net zo dik als de cocondraad van een kruisspin. „Wie op het Mexicaanse schiereiland Yucatan van de platge treden Mayapaden afwijkt en het struikgewas induikt, maakt veel kans verstrikt te raken in de reus achtige webben van deze Gouden wielwebspin", zegt Mertens. Het sigaarvormige achterlijf van deze achtpoter is zes centimeter groot. Ondanks die afschrikwek kende afmetingen is de spin niet gevaarlijk. „Ze komen daar net zo vaak voor als bij ons de kruisspin. Daarom is Nephila de ideale melk- spin." Nodig is slechts een bam boestokje met een stukje karton er op bevestigd. Door het beestje vast te pakken en tegen het karton te drukken gaat ze spontaan draad af wikkelen. Dat kun je opwinden rond dat kartonnetje. Mertens: „Binnen een half uur heb je op die manier honderd me ter draad geoogst. Die truc kun je om de paar dagen herhalen. Ie moet het dier natuurlijk wel op krachten laten komen om dezelfde goede kwaliteit draad te krijgen." Mertens ziet het als een vorm van duurzame ontwikkelingshulp. „De lokale bevolking kan er aardig wat mee verdienen. Het is lichte ar beid, kan ook door vrouwen wor den gedaan en de natuur loopt geen schade op." De geoogste draden worden naar Gent verscheept voor verwerking tot bijvoorbeeld een biomedisch product. Dierproeven in ratten met spinnendraad zijn veelbelo vend. De dieren stoten de spinnen draad niet af Mertens wil de stap zetten naar onderzoek met men sen. „Een eerste toepassing kan zijn bot- en kraakbeenprotheses. Voor een patiënt met een gat in het kraakbeen van zijn knie maak je uit spinnendraad een matrijs die in dat gat past. Die matrijs be zaai je met kraakbeencellen van de persoon zelf Na inplanting van die matrijs groeien de kraakbeen cellen uit tot de omvang van de matrijs en niet verder. De sterke matrijs houdt zolang alles op zijn plaats." Datzelfde kan ook worden gedaan om een nieuwe tussenwer- vel of een meniscus op zijn plaats te houden. Een kunstmatige pees van spinrag rond een gescheurde Achillespees kan de pees de tijd ge ven te herstellen. Fitter, vrolijker en tientallen kilo's kwijt, alleen door eindelijk weer eens goed te slapen. Wilt Pathuis uit Oude Pekela moest er even aan wennen, elke nacht dat luchtmas ker op. „Je ligt op bed als een Fi6-piloot. Maar ik wil nooit meer zonder. Geen gesnurk meer, niet dat onrustige slapen, heer lijk." Tegen elf uur 's avonds drup pelen de patiënten binnen in de slaapkliniek van het Martini Zie kenhuis in Groningen. Ze komen een nachtje slapen met een lucht masker op hun gezicht om de the rapie te starten, ter controle of om de luchtdruk in hun masker beter in te stellen. „Ik hoop dat het gaat werken want ik ben overdag wel erg snel moe", zegt Cor Verhoef uit Gro- Het slaapmasker is niet comfortabel maar het werkt wel. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16