Geld en werk Opa en oma als gesubsidieerde kinderoppas PZC Woensdag 21 maart 2007 1 5 De meeste opa's en oma's vinden het leuk om af en toe op de kleintjes van hun kinderen te passen. Maar nu is er ook nog een financieel voordeel te behalen. door Jasper van de Kerkhof illustratie Aleid Landeweerd Opa's en oma's heb ben in het alge meen geen aanspo ring nodig om zo af en toe op de klein tjes van hun werkende kinderen te passen. Die paar uurtjes opvang zijn niet alleen een leuke tijd sa men met de kleinkinderen maar ook een zegen voor de drukbezet te zoon en/of dochter. Twee vlie gen in één klap dus. Maar sinds de invoering van de Wet kinderopvang in 2005 kan er ook financieel worden geprofi teerd. Want ouders die oma en opa (of andere bekenden die op de kinde ren passen) betalen voor bewezen diensten, krijgen die kosten via de zogenoemde kinderopvangtoeslag deels vergoed. Dankzij de extra 125 miljoen euro die het kabinet uit trekt voor de kinderopvang, is dat sinds 1 januari financieel nog inte ressanter. Daarvoor moet wel aan enkele voorwaarden worden voldaan. De gastouders moeten zich inschrij ven bij een door de gemeente gere gistreerd 'gastouderbureau', die de laatste tijd als paddenstoelen uit de grond schieten (alleen al in 2006 kwamen er ruim honderdvijf tig bij). Ook moet bij de gemeente een 'Verklaring Omtrent het Ge drag' (VOG) worden opgevraagd. Bureaus rekenen doorgaans vijftig tot honderd euro per maand voor hun diensten. De overheid rekent met een maxi mumprijs voor kinderopvang van 5,86 euro per uur voor kinderen van nul tot vier en 6,02 euro voor schoolgaande kinderen tot twaalf jaar. Naast de kinderopvangtoeslag die afhangt van het inkomen, ont vangen ouders sinds 1 januari een vaste toeslag voor een derde deel van de kosten van kinderopvang. Die komt in de plaats van de werk geversbijdrage. In de praktijk komt het erop neer dat naarmate de ouders minder verdienen, de grootouder of ande re geregistreerde oppas méér subsi die ontvangt. Maar het is wel oppassen geblazen als de gastouder een uitkering (bij voorbeeld voor werkloosheid of ar beidsongeschiktheid) of huursubsi die ontvangt, omdat dan wordt ge kort. De oppassubsidie weegt daar doorgaans niet tegenop. Kijk voor meer informatie op www.toesla- gen.nl en klik op 'kinderopvang toeslag'. Hierop kunt u ook bepa len of u voor subsidie in aanmer king komt en hoeveel die be draagt. Aanvragen van de toeslag kan via de site van de be lastingdienst (www.be- lastingdienst.nl) of via een formulier dat is aan te vragen bij de BelastingTelefoon (0800-0543). Een toegekende toe slag loopt automatisch door naar volgend jaar. Ouderorganisatie BOinK is overi gens niet enthousiast over de op passubsidie. „Het toezicht ont breekt. De GGD moet een oogje houden op de gastouderbureaus, maar dat is een papieren contro le", stelt voorzitter Gjalt Jellesma. „In de praktijk doen veel van die bureaus niet meer dan de gastou ders registreren, waarvoor ze dan hoge kosten rekenen. Als ouder heb je geen enkele kwaliteitsgaran tie." Maar wat als ouders de toch al oppassende oma's en opa's graag willen betalen? „Daar is niks mis mee, maar daar heb je geen bu reau voor nodig", meent Jellesma. „Natuurlijk is het prima als ouders hun kind toevertrouwen aan een tante of de buurvrouw op de hoek, maar dat heeft niets met kin deropvang te maken. Terwijl op de ze manier wordt gesuggereerd dat de kwaliteit gewaarborgd is." Het financiële voordeel van de oppassubsidie is afhankelijk van een groot aantal factoren, zoals inkomen, aantal uren op pas en de leeftijd en inkomens situatie van de gastouder. Het volgende voorbeeld is dan ook slechts ter illustratie. Kees en Ans zijn tweeverdie ners, hun gezinsinkomen is 45.000 euro per jaar. Ze heb ben een kindje van twee dat een dag per week naar oma gaat. Voor de oppas betalen zij 5,86 euro per uur. Dankzij de overheidssubsidie betalen ze netto echter slechts 0,61 euro per uur. Oma houdt na aftrek van de ad ministratieve kosten en belas ting 3,18 euro per uur over. Netto gaat dit gezin er dus (3,18-0,61) 2,57 euro per opgepast uur op vooruit. Op jaarbasis komt dat neer op bijna 1100 euro. Rekenvoorbeeld ALLEMENSEN Aukje en Marieke duo-columnisten Aukje en Marieke van Ginneken krijgen een duo-column in het maandblad Kinderen. Op 26 maart ligt het eerste nummer in de winkel waarin de zussen hun wederwaardigheden als jonge moeders hebben opgetikt. „Ik vind het onwijs leuk om colum niste te zijn", zegt Aukje (24), be kend van GTST. Ze las Kinderen al toen ze vorig jaar zwanger was van Fedde, die in december ter wereld kwam. In februari ver scheen haar boek Baby. De zus jes beloven geen blad voor de mond te nemen en geen onder werp uit de weg te gaan. Aukje bereidt zich ondertussen voor op Dancing with the Stars. „Ik train bijna drie uur per dag. Ik hoop dus ook dat mijn zwanger schapsbuikje snel verdwijnt." 'Britney is bang om failliet te gaan' Britney Spears heeft er de afgelo pen jaren niet alleen op los ge feest, ze heeft ook een aanzien lijk deel van haar fortuin uitgege ven. Volgens de Britse schandaal krant The Daily Star zijn 16 van de 24 miljoen euro die ze bij el kaar zong, inmiddels verdwe nen. De popprinses wordt voor verslaving behandeld in een kli niek in Californië. Volgens The Daily Star is Spears 'doodsbang' voor de staat waarin ze haar fi nanciën aantreft als ze weer thuiskomt. Zwangere Church gaat niet trouwen De 21-jarige Britse zangeres Char lotte Church gaat niet trouwen. Ze spreekt daarmee berichten in roddelbladen tegen, meldde de site van het Amerikaanse tijd schrift People gisteren. Church is zwanger van haar eerste kind. De aanstaande vader is Church' vriend Gavin Henson, een rugby- speler. Church werd in Engeland al heel jong - ze was elf jaar - be roemd met het zingen van klas sieke muziek. Later richtte ze zich meer op popmuziek. Mo menteel heeft ze een eigen talkshow op de Engelse tele visie. Naomi niet bang voor vieze handen Naomi Campbell heeft behoorlijk hard gewerkt op de eerste dag van haar taakstraf in New York. Het su permodel begon gisteren aan haar straf van vijf da gen vloeren boe nen bij de ge meentelijke gezondheidsdienst. Ze vertoonde geen spoor van het divagedrag dat haar de straf opleverde - ze is veroor deeld omdat ze een gsm naar haar huishoudelij ke hulp smeet. Een ge tuige stelde zelfs dat Campbell harder werk te dan veel 'echte' schoonmaak sters, aldus de Britse krant The Sun.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15