Ze waren superblij met de spullen Zeeland en Louisiana kunnen van eikaars strijd tegen water leren Kokkelschepen niet naar Afrika PZC Dinsdag 20 maart 2007 27 Michiel Harinck, Cerjan Kloosterman, Tim Traas, André Voogdt, George Snaterse en Bouke Derksen (vlnr) zijn na hun reis naar Gambia weer terug op het ROC in Middelburg. foto Ruben Oreei ROC'ers zijn terug van ontwikkelingsreis met auto's naar Gambia. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Het is even wennen. Vorige week nog zaten ze in de Afrikaanse hitte en nu weer in de Hollandse hagel. Een maand gele den vertrokken vier leerlingen en twee docenten van het ROC in Middelburg met drie auto's naar Gambia om daar een auto en ge reedschappen te doneren aan scho len. Afgelopen zaterdag keerden de zes per vliegtuig terug en giste ren kregen ze een warm onthaal op hun school aan de Ravensteyn- weg. Het was een groot avontuur, zeg gen de derdejaars studenten mo torvoertuigentechniek Michiel Ha rinck (21), Gerjan Kloosterman (21), Tim Traas (19) en Bouke Derk sen (19) en de docenten André Voogdt (35) en George Snaterse (48). Ze deden mee aan het lande lijke project Go for Africa. Het ROC kocht - volgens de opzet van het project - voor maximaal 500 euro per stuk een Daihatsu Rocky uit 1987, een Mitsubishi Pajero uit 1991 en een Daihatsu Feroza uit 1990. De vier studenten en twee docenten knapten deze tijdens ve le zaterdagen op, verzamelden ge reedschappen en sponsors en ver trokken op zondag 18 februari rich ting Afrika. Na een reis van ruim zevendui zend kilometer via België, Frank rijk, Spanje, Marokko, Mauritanië, de Sahara en Senegal kwamen de ROC'ers op donderdag 8 maart aan in Gambia. Een lange, ver moeiende reis, 'maar het vloog voorbij', zegt Michiel. „Je ziet steeds nieuwe dingen. Het mooi ste vond ik de vier dagen in de Sa hara: het was 40 tot 45 graden Cel sius, je zag alleen maar zand en rot sen en af en toe een kameel." Het zestal overnachtte tijdens de reis op campings en in hotels. Ger jan: „De eerste nacht hebben we onze tenten opgezet in de tuin van een Fransman, in een plaatsje ergens onder Orleans." Maar meestal werd een hotel geboekt. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Kennelijk een publici teitsstunt. Dat vindt woordvoerder J. Holstein van de kokkelsector van de vragen die SP-Kamerlid Pol derman aan het kabinet heeft ge steld over schelpdiervisserij voor de kust van Mauritanië. Het be drijf Holland Shellfish uit Yerseke heeft daarvoor interesse. Polder man wil van de ministers Verburg (Landbouw) en Koenders (Ont wikkelingssamenwerking) weten of schepen worden omgebouwd die eerder werden gebruikt voor de mechanische kokkelvisserij op de Waddenzee. „Dat kan absoluut niet", zegt Holstein. „Ze zouden in tweeën breken voor ze er waren." Bij Mauritanië wordt op de volle oceaan gevist, aldus Holstein, wat iets heel anders is dan in de ondie pe Waddenzee. Polderman wil ook garanties dat Holland Shel lfish daar duurzaam vist. Vanzelf sprekend, reageert Holstein. „Dat wordt zwaar gecontroleerd." Tim: „Dat is wel zo prettig na een hele dag in de auto. En het waren naar verhouding goedkope hotelle tjes." George: „Hoe verder we kwa men, hoe primitiever ze werden. Dan kreeg je vaak een kamer met zes matrassen op de vloer." De reis werd echt spannend na de oversteek naar Marokko. Hoe zui delijker ze kwamen in Afrika, hoe armer het werd. Michiel: „Als je er gens stopte, kwam het hele dorp rond de auto staan. De mensen wilden van alles hebben." George: Provincie bezoekt Amerikaanse staat 1,5 jaar na Katrina. door Emile Calon middelburg - Zeeland en Louisia na kunnen veel van elkaar leren. Op het gebied van crisisbeheersing en kustverdediging kunnen de pro vincie en de zuidelijke Amerikaan se staat profiteren van eikaars ken nis en ervaring, zo vinden T. Blauw en P.J. Mersie. De beide provincieambtenaren kwamen zondag terug van een ver kennend bezoek aan de staat die anderhalf jaar geleden zwaar werd getroffen door de orkaan Katrina. Mersie wijst bijvoorbeeld op de er varing die Louisiana opgedaan heeft met het evacueren van één miljoen mensen, voornamelijk per auto. Die ervaring wil hij gebrui ken in de plannen die in Zeeland „In Fès in Marokko reed een jon gen op een brommertje ons voor naar ons hotel. Hij wilde daar wel geld voor hebben en wat-ie kreeg vond hij niet genoeg. Ik heb toen nog een T-shirt en m'n pyjama ge geven. Met die pyjama was-ie erg blij." Het zestal verbleef de laatste week van de reis in Tanji, in Gambia. Van daaruit gingen ze naar de stad Banjul om daar de ingezamelde ge reedschappen naar technische scholen te brengen. Eén van de ontwikkeld worden. Ook heeft hij geleerd dat er bij een evacuatie al tijd mensen zijn die niet weg wil len. Die gaan plunderen of blijven achter om have en goed te verdedi gen tegen plunderaars. „Daar moe ten we hier ook rekening mee hou den." Blauw ziet op het gebied van kust verdediging ook parallellen tussen Zeeland en Louisiana. „Daar wordt fiks ingezet op het gebruik van de natuur als onderdeel van de kustverdediging. Wij kunnen daar van leren." Ook heeft hij bewondering voor de manier waarop in Louisiana de bevolking 'heel intensief betrok ken wordt bij het opstellen van de Zeeland kan leren van de manier waarop in Louisiana de bevolking intensief wordt betrokken bij de plannen om het land te bescher men tegen het water. drie auto's werd geschonken aan een school zodat ook de studenten in Banjul kunnen oefenen met sleutelen. Bouke: „De hele school liep uit toen we de auto gingen brengen. De directeur was er verle gen van." Ook gereedschapskisten en tien oude ROC-computers, die per con tainer naar Gambia waren ver scheept, werden uitgedeeld op twee scholen. De studenten en do centen hebben op de scholen uit leg gegeven over de gereedschap nieuwe plannen om het land in te richten en te verdedigen tegen nieuwe overstromingen. De beide provinciale beleidsambte naren gaan hun bevindingen nu uitwerken voor het bestuur. On dertussen hebben ze wel al de eer ste contacten gelegd en treden ze voor hen op als tussenpersoon tus sen Zeeuwse en Amerikaanse in stellingen. Het viel de beide ambtenaren tij dens hun bezoek wel op dat de sporen van Katrina nog overal overvloedig aanwezig zijn. Mersie: „Nog overal verwoeste huizen." Ook viel het hen op dat aan na zorg nauwelijks iets gedaan is. Tij dens een van zijn contacten zal hij de Amerikanen wijzen op het feit dat dik vijftig jaar na de Ramp van '53 er nog steeds mensen het moei lijk hebben met de verwerking. „Dat gaat daar ook problemen op leveren." pen. Gerjan: „Ze waren echt super blij met de spullen." Eén van de drie auto's is in Gambia verkocht, voor 1800 euro. De andere auto staat nog in Tanji. Wat daarmee gaat gebeuren - ook naar een school of verkopen - is nog niet duidelijk. Terug in Zeeland is het even wen nen. Iedereen moet weer 'gewoon' naar school. André: „We hebben veel meegemaakt. Het moet nog even bezinken. Het is wel goed om weer thuis te zijn." Twee SP'ers staan klaar MIDDELBURG - De SP heeft twee kandidaat-gedeputeerden klaarstaan. Geen van beiden is nu Statenlid, aldus fractievoorzitter L. Lievaart. Ze wil niet zeggen om wie het gaat. Morgen adviseert informa teur A. Verbee welke partijen een college kunnen vormen. GERECHTSDEURWAARDERS - KANTOOR ZEELAND Uit een exploot van toegevoegd- kandidaat-deurwaarder M. Weert - man d.d. 12-03-2007 blijkt, dat t.v.v. Hendrik Jacob Struijk, wonende te Colijnsplaat, aan JUAN WANG zonder bekende woon- of verblijfplaats, is bete kend een beschikking van de rechtbank te Middelburg d.d. 14- 02-2007 waarbij (ondermeer) de echtscheiding is uitgesproken in het tussen partijen gesloten huwe lijk. Genoemde J. Wang kan een afschrift van dit exploot met bijla ge verkrijgen op één van onder staande adressen. G erechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 Middelburg Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 93