Niemand droomt er van zagende chirurgen Fritz the Cat terroriseert Hansweert Prosta Totaal: 3 halen 2 betalen! Prosta Totaal voor een gezonde prostaatfunctie. Drogisterij Kruiderij DE RODE PILAREN B PZC Dinsdag 20 maart 2007 23 Operatiekamer in het vroegere ziekenhuis Sint Joanna. foto gemeentearchief Goes De hoge ramen bieden veel licht. Mevrouw Rien Verburg waardeert dat. foto Dirk-Jan Gjeltema Voormalig ziekenhuis Joanna beleeft derde lustrum als woonoord. door Frank Balkenende goes - Raar idee toch wel. Dat op de plek van je comfortabele sofa, nog niet zo heel lang geleden een operatietafel stond. En dat de chi rurg daar een ontstoken blinde darm in een nierschaaltje mikte, nog geen handlengte verwijderd van je fruitmandje, waarin nu twee perziken mat liggen te zijn. „Nou, ik moet zeggen dat ik daar nooit bij stilsta." Sint Joanna in Goes. Alweer vijf tien jaar een woonoord voor 55-plussers, vroeger een zieken huis. Van 1927 tot 1987. Rooms tot op het bot. De Liefdezusters van de heilige Carolus Borromeus schreden er door de gangen, om vlakbij het trappenhuis vanuit een achtkantige koepel telkens even het hemelse licht te ontvangen. De nonnen, aangevoerd door Moe ders Overste als Imeldina en Edel- truda, ontfermden zich er over Be- velandse patiënten. De katholieke welteverstaan. De protestants- christelijken zochten genezing in het Gasthuis en later ziekenhuis Bergzicht. Mer de ontzuiling in de jaren zestig verdween die strikte scheiding. Steeds vaker, is uit de overlevering bekend, lieten gerefor meerden en hervormden zich op nemen in Sint Joanna. Het gold na melijk als een publiek geheim dat de nonnen in Sint Joanna veel smakelijker kookten dan de keu- kenploeg van Bergzicht. Zo ging de liefde voor de Schepper bij veel protestanten door de maag. Die tijden zijn vervlogen. Ze be staan alleen nog op vergeelde fo to's in het Goese gemeentearchief Daar, in een krantenknipsel uit 1982, zit zuster Secundine, de han den devoot gevouwen, een vredige glimlach om de mond. De laatste der Liefdeszusters kondigt haar pensioen aan. Sint Joanna en Bergzicht zijn dan al acht jaar gefuseerd. Beide zieken huisgebouwen worden overbodig, als in 1987 het Oosterscheldezie- kenhuis aan de 's-Gravenpolderse- weg verrijst. Bergzicht - eigenlijk een potsierlij ke naam voor een Zeeuws zieken huis - mocht nog een tijdje vluch telingen huisvesten. Daarna maak te de sloophamer korte metten met de fantasieloze bouwdoos uit de jaren zestig. Eenzelfde lot Hemels licht dankzij de koepel. foto Dirk-Jan Gjeltema wachtte Sint Joanna, wat wel een verlies zou zijn. Een markant pand uit het interbellum, met vele mooie details als het torentje en de granieten trappen. Maar het cultuur-historisch besef was bij de gemeente Goes in die tijd wel eens zoek. longe monu menten werden makkelijk ge sloopt, met als droef dieptepunt het oude NS-station. Een humanistische stichting voor bejaardenhuisvesting redde Sint Jo anna. Het in 1963 aangebouwde beddenhuis ging plat, het hoofdge bouw werd getransformeerd tot een wooncomplex met 42 apparte menten voor de rijpe medemens. Binnenkort viert de tegenwoordi ge huisbaas, Woonzorg Neder- 'Een mooie plek om oud te worden, dichtbij je geboortegrond' land, alweer het derde lustrum. Natuurlijk zit er een lift in, is er comfort. „Maar kijk eens", zegt de 76-jarige Rien Verburg, „wat een fraai licht door die hoge ramen." Verburg woont pas vier maanden in wat vermoedelijk de verloska mer was. Droomt ze nooit van. Net zomin van grootmoeder, die in Sint Joanna is gestorven. „Ik woonde toen - een meisje van net twintig - op Kloetinge en heb haar veel bezocht in die tijd. Op het einde sprak een non opgewekt tot mijn oma: 'Dag mevrouw Ver burg, tot in het hiernamaals'. Voor ons protestanten was het vreemd dat katholieken zo openlijk en los jes over de dood spraken." Die beelden flitsen door haar hoofd, net zoals ze haar moeder nog ziet wandelen over de Kloetingseweg. Op weg naar de bakker, met een mandje aan haar arm. „Een mooie plek om oud te worden, dicht bij je geboortegrond." Vindt Sjaan de Jonge (87) van be neden ook. Joanna, ze kwam er vijf jaar geleden terecht, omdat ze plots bovenaan de wachtlijst prijk te. „Ik kom van Ovezande. Kon geen weg meer met de tuin. En amper voorzieningen op het dorp. Dit is gelijkvloers en ruim. En ik heb een lieve buurvrouw. Maar ik mis de Zak, dat wel." Ze lag ooit in Sint Joanna, met een gebroken arm. Haar vader stierf er. Denkt ze niet aan, evenmin aan za gende chirurgen. Spoken doet het er in elk geval niet, bevestigt de familie De Wil- de-Van Zanten. Het is er alleen bloedheet, door die hoge ramen. Voor de rest geen klachten en elke dag dineren bij de buren. „Eten doen we hiernaast bij Ter Weel. Da's makkelijk, lekker en niet duur. Vandaag wijnzuurkool, met drie bollen puree en twee lapjes vlees. Geweldig was het. Morgen nasi en nog iets Gemeente Reimerswaal stuurt volgende week kattenvanger op pad. door Willem van Dam hansweert - Kattenliefhebbers op gelet, houd uw huisdier binnen! Volgende week stuurt de gemeen te Reimerswaal een kattenvanger op pad, om in Hansweert een aan tal verwilderde katten te kooien. Volgens een woordvoerster van de gemeente zorgen de katten vooral in de Oude Polderstraat en omge ving voor veel overlast. 'Fritz the Cat' en trawanten houden bewo ners uit de slaap met krols gekrijs, ze bevuilen tuinen en scheuren vuilniszakken open. De jacht op de katten zal worden ingezet door een functionaris die onder meer is belast met het tegen gaan van hondenpoep en ander soortige ergernissen. De katten worden gevangen met een kooi en daarna naar een dierenarts ge bracht. Als die onomstotelijk heeft vastgesteld dat het om wilde kat ten gaat, krijgen ze een spuitje. De gemeente heeft de bewoners van de Oude Polderstraat en omlig gende straten inmiddels geadvi seerd om hun huiskatten volgende week binnen te houden of om ze goed zichtbaar een bandje om te doen. Zo hoopt de gemeente te voorkomen dat poezen en katers die wel een verblijfsvergunning hebben in handen van de de kat- tenjager vallen. In de Oude Polderstraat wordt op diverse adressen nogal verbaasd ge reageerd op de aangekondigde kat- tenjacht; Wilde katten? Nooit ge zien! Maar ze zitten er wel degelijk, ver zekert de gemeentelijk woordvoer ster. Er is - meldt ze - een aantal klachten binnengekomen. Volgens de gemeente huizen er negen wil de katten, waarvan er twee zwan ger zijn. „Als we niks doen heb ben we er straks zo'n dertig rond lopen." Nu 135 tabletten van 53,85 VOOr 35,90! normale prijs 17,95 per stuk Krachtige prostaatformule met vitaminen en antioxidanten www.derodepilaren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 89