Bush vraagt Amerikanen om geduld met strijd Irak In Spanje wordt niet alleen Sinterklaas oud Taliban-strijders laten Italiaanse reporter vrij Mijnexplosie Rusland eist 78 levens Modemagazine voorjaar en zomer 20Q7 Zweeds design voor een Hollandse prijs. 6 Dinsdag 20 maart 2007 PZC moskou - Een ambulance is op weg naar een kolenmijn in de Siberische regio Kemerovo, waar gisteren 78 kompels omkwamen door een ontplof fing van methaangas. Het was het dodelijkste ongeluk in de Russische mijn bouw in minstens tien jaar, stelden reddingswerkers. In de mijn bevonden zich op het moment van de ontploffing zeker 186 mijnwerkers. foto ap Tienduizend Spanjaarden zijn ouder dan ïoo jaar. door Henk van den Boom BARCELONA - Spanjaarden worden gemiddeld 82,3 jaar en scoren daar mee het hoogst van alle Europea nen. De vrouwen doen het nog be ter met gemiddeld 83,8 jaar. Spanje herbergt momenteel circa tienduizend ouderen die de hon derd al zijn gepasseerd, aldus het INE, het nationaal bureau voor de statistiek. De auteur Francisco Aya- la, die vorige week 101 werd, zei dat hij zijn hoge leeftijd te danken heeft aan zijn 'geestelijke nieuws gierigheid'. „Niet de ogen sluiten voor de wereld om je heen is es sentieel. De actualiteit van elke dag houdt me jong." Spanje kent meer eeuwelingen die hun positie in de samenleving niet willen opgeven. Zo heeft de Guil- lermo Herrera (103) zich net opge geven als vrijwilligef voor de orga nisatie van de Wereldtentoonstel ling volgend jaar in Zaragoza. Veel medische onderzoeken naar ouder worden leidden tot de con clusie dat het mediterrane menu van grote invloed is. Een dieet van groenten, fruit, vis, gedroogde vruchten en olijfolie met een glas rode wijn worden alom gezien als het wondermiddel. Vooral de com binatie van die ingrediënten houdt niet alleen de Spanjaarden, maar ook Italianen en Grieken ge zond. Toch zijn Spaanse autoriteiten be zorgd. Fastfood rukt in snel tempo op. Overgewicht is bij veel jonge ren een probleem, net als toene mend alcoholgebruik en roken. De regering probeert via het school- menu weer meer greep te krijgen op de situatie. Maar ze heeft geen invloed op de eetgewoontes thuis. Steeds meer ouders werken bei den buitenshuis, zodat er geen tijd meer is voor de keuken. Vooral culinaire tradities zouden bijdragen aan de gemiddeld hoogste leeftijd in Europa. Deze worden echter bedreigd door het snel oprukkende fastfood. Troepenuitbreiding werpt volgens president vruchten af. Washington - President Bush heeft vier jaar na de invasie van Irak om geduld gevraagd van de Amerikaanse bevolking. In een te levisietoespraak zei hij dat de oor log gewonnen kan worden, maar dat succes nog maanden op zich kan laten wachten. De troepenuitbreiding met bijna 30.000 soldaten begint volgens Bush wel vruchten af te werpen. „Het is nog vroeg, maar de men sen op de grond zijn hoopvol ge stemd", zei de president. Volgens Bush werken Amerikaanse en Iraakse troepen goed samen. In meerdere buurten in Bagdad zou den extremisten verdreven zijn. De helft van de extra 30.000 Ame rikaanse troepen moet nog aanko men in Irak. Bush benadrukte in zijn toespraak dat er pas een politieke oplossing kan komen voor het etnische ge weld als de aanslagen en gevech ten onder controle zijn gebracht. De president pareerde daarmee kri tiek van de Democratische meer derheid in het Congres. Die meent dat Bush zich te veel concentreert op een militaire oplossing. De De mocraten eisen meer diplomatieke initiatieven en willen dat de Ame rikaanse troepen voor 31 maart 2008 zijn teruggetrokken. Bush zal een veto uitspreken over een derge lijk voorstel. De relatief gematigde verwachtin gen van Bush stonden in contrast, met de optimistische geluiden van de Iraakse premier Nuri al-Maliki. Die beweerde gisteren dat het sek tarische geweld in Irak voorbij is. In Irak stierven gisteren minstens 25 mensen door aanslagen. De meeste slachtoffers vielen door au tobommen in de etnisch en refi ll Succes oorlog in Irak zal volgens Amerikaanse president nog enke le maanden op zich laten wach ten. Democraten eisen terugtrek king Amerikaanse troepen. gieus gemengde Noord-Iraakse stad Kirkuk. De zwaarste aanslag, vlakbij een soennitische moskee, een sjiitische moskee en een poli tiebureau, eiste tien levens. De voormalige Iraakse vicepresi- dent Taha Yassin Ramadan wordt vandaag opgehangen. Zijn advoca ten .zijn gisteren ontboden op de plek waar hij wordt vastgehouden. Mogelijk wordt het vonnis al van morgen vroeg bij de dageraad uit gevoerd. Dat meldden juridische bronnen in Bagdad gisteren. Het Iraakse hof van beroep beves tigde vorige week donderdag het doodvonnis tegen Ramadan, die diende onder de geëxecuteerde oud-dictator Saddam Hoessein. De vicepresident werd half februa ri ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de massamoord in het dorp Dujail in 1982. Ramadan werd in november 2006 al samen met zijn baas veroor deeld, maar kreeg toen levenslang opgelegd. De aanklagers gingen daartegen in beroep en werden op 12 februari in het gelijk gesteld. ROME - De door de Taliban ont voerde Italiaanse journalist Danie- le Mastrogiacomo is vrijgelaten, te zamen met zijn chauffeur. Het duo zat veertien dagen vast. De vrijlating volgde nadat de Af ghaanse regering vijf Taliban-strij ders had vrijgelaten. Het nieuws over de vrijlating werd in Rome door premier Prodi zelf bekendgemaakt. Mastrogiacomo zal zo snel mogelijk met het vlieg tuig van Prodi naar Italië worden overgebracht. De journalist, een er varen oorlogscorrespondent van La Repubblica, was in zuid-Afgha- nistan om daar Taliban-leiders te interviewen toen hij werd opge pakt. De Taliban beschuldigde hem ervan een spion te zijn. Duitser verdacht van negentien moorden den haag - Een Duitse vrachtwa genchauffeur wordt verdacht van negentien moorden. De 48-jarige man had na zijn arrestatie vorig jaar al de moord op vijf prosti tuees bekend. Justitie verdenkt hem nu ook van zeker veertien an dere moorden tussen 1974 en 2006 in Duitsland, Frankrijk en Spanje. Dat maakte de Europese justitiële organisatie Eurojust in Den Haag gisteren bekend. Kinderen voor straf in bos achtergelaten BIBERACH - Twee kinderen uit het Zuid-Duitse Uttenweiler zijn in een bos achtergelaten omdat zij thuis niet hadden opgeruimd. Ze kregen een deken en speelgoed mee. Een wandelaarster trof de meisjes van vier en zeven jaar aan. Zij waarschuwde de politie, die de kinderen terugbracht. De ouders waren naar eigen zeggen van plan de kinderen 's avonds op te halen. VS geven bevroren tegoeden N-Korea vrij peking - De VS en Noord-Korea hebben een akkoord bereikt over het vrijgeven van Noord-Koreaan- se tegoeden bij een bank in Ma cau. Het geld wordt vrijgegeven voor humanitaire doeleinden. In Peking is gisteren het overleg her vat over het Koreaanse nucleaire programma. Noord-Korea zegde vorige maand al toe zijn kernpro gramma te willen staken bij ophef fing van financiële sancties. Olifanten in Indiase deelstaat met pensioen new delhi - Olifanten in de Zuid-Indiase deelstaat Kerala hoe ven geen zwaar werk meer te ver richten als zij 65 worden. Dit heeft de regering van de deelstaat beslo ten in reactie op protesten van die renbeschermers. In Kerala leven meer dan 700 olifanten in gevan genschap. Ze worden ingezet voor het vervoer van kaphout en bij reli gieuze ceremonieën. Twaalf Fransen willen president worden PARIJS - Aan de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen op 23 april doen twaalf kandidaten mee. Elf hunner waren al zeker van deelname. Of boerenleider Jo sé Bové als twaalfde kandidaat mee mocht doen, was tot gisteren nog onduidelijk. Naar verwachting haalt geen van alle kandidaten in de eerste ronde meer dan 50 pro cent van de stemmen en volgt een tweede ronde op 6 mei. Agenten New York vervolgd om doodslag NEW YORK - TWee agenten die be trokken waren bij een incident in New York waarbij een ongewapen de zwarte man omkwam in een kogelregen, zijn gisteren aange klaagd voor doodslag; een derde wegens roekeloze bedreiging. De 23-jarige Sean Bell werd in novem ber tijdens zijn vrijgezellenavond doodgeschoten toen hij en zijn vrienden een nachtclub verlieten. Vandaag bij uw krant ■V?' itclv^ - V, move your mind" Saab Melse Goes Amundsenweg 35, 4462 GP Goes, telefoon 0113 - 271515, www.saabmelse.nl U rijdt al een Saab 9-3 vanaf 57S,- p.m. {60 maanden/ZO.OOQ km. tarief Saab Financial Services). CO2 uitstoot 147-264 gr/km, verbruik 5.4-11.0 C'IOOkm. Wijzigingen voorbehouden. Saab 9-3, vanaf 26.990,- De klasse van de Saab 9-3 wordt alom geroemd. Dan zal daar ook een stevig prijskaartje aan hangen. Denkt u. De Saab 9-3 is echter nu bereikbaarder dan ooit en standaard voorzien van onder andere automatische klimaatregeling, cruise control en CD-speler. Kom langs voor een proefrit of kijk op www.saab.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6