Binnenland 'Grondwet EU kan prullenbak in' Kouwenhoven vrij in afwachting rechtszaak Wapenvondst in huis rechts-extremisten Databank ook voor chiploze gestolen fietsen MEDEDELING Instructeurs vervolgd voor jeepongeval pzc Dinsdag 20 maart 2007 5 Kabinet kiest voor aanpassingen van Europees Verdrag. door Merle Tip den haag - De oude Europese Grondwet kan wat Nederland be treft definitief de prullenbak in en de regering zal werken aan aange paste versies van de bestaande Eu ropese verdragen. Dat moet resulte ren in een nieuw Europees „ver drag. De aanpassingen moeten lei den tot versterking van de demo cratische controle binnen de EU en tot vermindering van de bu reaucratie. Dat schreven minister Verhagen van Buitenlandse Zaken en staatssecretaris Timmermans voor Europese Zaken gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. Enkele elementen uit de Europese Grondwet, die twee jaar geleden door Nederland en Frankrijk in een referendum werd afgekeurd, kunnen wel worden gebruikt, al dus de bewindslieden. „Het nieuwe verdrag zal zowel qua vorm, inhoud en benaming an ders zijn dan de oude Europese Grondwet", aldus Timmermans. Het grondwettelijk karakter van dit nieuwe verdrag moet in ieder geval verdwijnen en besluiten moeten zo dicht mogelijk bij de burger worden genomen. Dat kan door nationale regeringen een gro tere rol te geven. Burgers willen volgens Timmer mans een Europa dat concrete grensoverschrijdende problemen oplost, maar dat zich niet bemoeit met puur regionale of landelijke kwesties. De Europese Unie verkeert be stuurlijk gezien in een impasse sinds Nederland en Frankrijk in Minister Verhagen en staatssecre- taris Timmermans pleiten voor versterking van de democrati sche controle en voor verminde ring van de bureaucratie. 2005 de Grondwet in een referen dum wegstemden. De Nederland se regering kondigde een 'bezin- ningsfase' af om na te gaan hoe het verder moet met de EU. Voor zitter Barroso van de Europese Commissie verzocht de Nederland se regering onlangs met klem een oplossing te verzinnen. „Jullie dra gen verantwoordelijk voor de toe komst van de EU", zei hij. Verha gen en Timmermans reageren nu, luttele maanden voor de Europese top in juni, met deze brief aan de Kamer Pagina 3: commentaar pagina 8: Kamer land in over Europa den haag - Guus Kouwenhoven, die wordt verdacht van illegale wa penhandel en het plegen van oor logsmisdaden in Liberia, is giste ren vrijgekomen, in afwachting van zijn rechtszaak. Het gerechtshof in Den Haag be sloot daartoe omdat het verwacht dat het nog lang duurt voordat het toekomt aan de inhoudelijke be handeling van de hoger-beroeps- zaak van Kouwenhoven. De rechtbank in Den Haag veroor deelde de Nederlandse zakenman vorig jaar tot acht jaar cel voor ille gale wapeninvoer in Liberia. Hij was daar volgens de rechters bij be trokken in de periode 2000-2003, toen in het West-Afrikaanse land een burgeroorlog woedde. De rechtbank sprak de zakenman wegens gebrek aan bewijs vrij van oorlogsmisdaden. „Maar dat oor deel leidt er niet toe dat Kouwen hoven zijn handen in onschuld kan wassen wat betreft de bloedi ge slachtingen, met talloze slachtof fers tot gevolg", zei rechtbankpresi dent Roel van Rossum in juni. Kouwenhoven kreeg daarom de maximale celstraf die op wapen handel staat. Volgens de rechtbank was hij bekend met de wapenem bargo's van de Verenigde Naties en heeft hij die uit eigen financieel belang bewust geschonden. den haag - Ook een gestolen fiets zonder antidiefstalchip kan wor den opgenomen in de landelijke databank van gestolen rijwielen. Voorwaarde is dan wel dat de fiets te herkennen is aan enkele unieke kenmerken, zoals een combinatie van framenummer en merk of een ingegraveerde postcode. Minister Guusje ter Horst (Binnen landse Zaken) schreef gisteren in antwoord op vragen van de PvdA dat het een 'misverstand' is dat al leen fietsen met een chip in het centraal register bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer komen. Het is de bedoeling dat het systeem in de loop van dit jaar wordt inge voerd, twee jaar later dan gepland. Dankzij een geautomatiseerde kop peling tussen de computers van de politie en het register komt elke aangifte van een gestolen fiets au tomatisch in het systeem. Dat moet de pakkans bij het rijden op een gestolen fiets vergroten en het kopen van zo'n rijwiel minder aan trekkelijk maken. Als een gestolen fiets wordt teruggevonden, kan de politie via het register de eigenaar ervan achterhalen. Als uw banden versleten zijn. Nationale SCHOENMAKERSGILDE 17t/m24 maart Vuurwapens, munitie en spijkerbommen in woning Spijkenisse. spijkenisse - Een arrestatieteam van de politie Rotterdam-Rijn mond heeft zaterdag in een flat van twee rechts-extremisten in Spijkenisse een groot wapenarse naal aangetroffen. De politie stuit te op een automatisch vuurwa pen, een jachtgeweer, een hand vuurwapen, kogelwerende vesten, munitie en drie zelfgemaakte spij kerbommen. De bewoners zijn aangehouden. De inval werd giste ren bekendgemaakt. De politie kwam de wapens op het spoor tijdens 'lopend onder zoek naar verboden vuurwapenbe zit'. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er geen aanwij zingen dat de verdachten concrete plannen hadden met de wapens. Het is de tweede keer binnen iets meer dan een half jaar dat de poli tie een grote wapenvondst doet bij rechts-extremisten. Bij een inval in een woning van twee skinheads in Rotterdam vond de Nationale Re cherche in september een handgra naat, een mortiergranaat, een dub belloops hagelgeweer en grondstof fen voor een explosief Volgens de politie zijn er geen aanwijzingen dat beide vondsten met elkaar in verband staan. Breng Le Chef nylon keukenhulpjes met roestvrijstalen handgreep terug naar de winkel Wij hebben bij een controle geconstateerd dat de kwaliteit van een aantal Le Chef keukenhulpjes niet voldoet aan de eisen die wij aan onze producten stellen. Het betreft hier de volgende artikelen: Artikelnummer Omschrijving Verkoopprijs 07.05.772 Pannenkoekspatel 1.49 07.05.773 Soeplepel 1.49 07.05.774 Schuimspaan 1.49 07.05.775 Serveerlepel 1.49 07.05.776 Spatel 1.49 07.05.777 Garde 1.49 07.05.778 Sauslepel 1.49 07.05.779 Woklepel 1.49 Bij langdurig en intensief gebruik kunnen mogelijk te veel kleurstoffen vrijkomen. Wij vragen dan ook alle klanten deze artikelen zo spoedig mogelijk naar de winkel terug te brengen. Ons advies aan u is de keukenhulpjes niet meer te gebruiken. U krijgt van ons bij inlevering onmiddellijk het aankoopbedrag terug. Ook als de aankoopbon niet meer in uw bezit is. Wij bieden onze oprechte excuses aan voor dit ongemak. Voor eventuele vragen kunt u terecht bij onze klantenservice: 020-5683426. Blokker BV - Van der Madeweg 13-15, Amsterdam GRATIS KRASLOT BIJ UW REPARATIE ■L v^r' <»«5> breda - Justitie in Breda beschul digt een Gelders recreatiebedrijf, een 39-jarige instructeur en zijn 28-jarige collega van dood door schuld wegens een ongeval met een klein model jeep op een re creatieterrein in Loon op Zand. Di recteur effecten en beleggingen Theo Kraan van Van Lanschot Ban kiers kwam daarbij in mei vorig jaar om het leven. Het slachtoffer was op een bedrijfs uitje. Hij bestuurde een jeepje dat over de kop sloeg. Een woordvoerster van justitie stelt dat het bedrijf en de instruc teurs onvoldoende veiligheidsmaat regelen hebben genomen. Ook zouden ze de deelnemers er niet op hebben gewezen dat ze hun gordel moesten dragen. De zaak tegen het Gelderse bedrijf en de twee werknemers dient op 3 mei voor de meervoudige kamer van de rechtbank in Breda. Bestuurders: controle op snelheid is prima den haag - Hoewel geen enkele au tomobilist blij is met een bon voor een snelheidsovertreding, vindt een grote meerderheid van de be stuurders (82 procent) controles op snelheid 'zinvol tot heel zinvol'. Dat blijkt uit een Nipo-onderzoek. Iets meer dan de helft van de be stuurders vindt de wettelijke nor men voor alcohol in het verkeer niet streng genoeg. Liefst 99 pro cent vindt blaastests zinvol. 'Geen tbs verdachte familiedrama Tolbert' leeuwarden - De verdachte in het familiedrama Tolbert moet geen tbs krijgen. Dat stelden twee bij zonder hoogleraren gisteren voor het Gerechtshof in Leeuwarden. De man zou onder invloed van speed hebben verkeerd toen hij in 2005 zijn kinderen van 2 en 4 ver moordde. De verdachte stelt dat hij waanbeelden van de duivel had en daarom de kinderen aanviel. Agent komt langs voor opnemen aangifte amsterdam - Mensen die in een Amsterdams verzorgingshuis, ver pleeghuis of ziekenhuis verblijven, hoeven voortaan niet meer naar het bureau om aangifte te doen. Agenten zijn bereid naar ouderen en slachtoffers die slecht ter been zijn toe te komen om de aangifte op te nemen. Het zogeheten 'Aangifte halen' moet de aangiftebereidheid vergro ten. Minder kinderen door minder vrouwen amsterdam - Vorig jaar zijn er 185.000 kinderen geboren, 20.000 minder dan in 2000. De daling komt volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vooral om dat er minder vrouwen zijn in de vruchtbare leeftijd. „Deze ontwik keling is een gevolg van de forse daling van het aantal geboren meis jes in de jaren zeventig van de vori ge eeuw", aldus het CBS gisteren. Toch lening mogelijk voor collegegeld den haag - Studenten kunnen met ingang van september 2007 hun collegegeld toch gaan lenen. Zij mogen van minister Plasterk (Onderwijs) collegegeldkrediet op nemen van maximaal vijfmaal het reguliere collegegeld van 1500 eu ro. Plasterk heeft gisteren besloten tegemoet te komen aan de wens van de Tweede Kamer om studen ten op deze manier meer finan ciële armslag te geven. Leger helpt Afghanen na overstromingen kaboel - Nederlandse militairen doen in Afghanistan mee aan een grote reddingsactie na het overstro men van de rivier Helmand. De ri vier, nabij het Nederlandse kamp Deh Rawod, is door extreme regen val buiten haar oevers getreden. Bijna 1000 mensen zijn uit hun huizen gevlucht. De Nederlandse militairen zeggen dat er mensen op daken en in bomen zitten. Minister Verburg op bres voor vrijlandkip brussel - Minister Verburg (Land bouw) wil dat Brussel de norm van twaalf weken voor vrijlandkip- pen verlengt. Duurzame boeren krijgen anders 'een knauw' als ze door de ophokplicht hun kippen en eieren niet meer als vrije uit loop of biologisch kunnen verko pen. Kippen mogen pas zo heten als ze minimaal twaalf weken bui ten hebben gelopen. Door de op hokplicht halen ze dat niet. Bonden: opheldering wapenbeleggingen den haag - De bonden willen dat pensioenfondsen meer informatie geven over hun beleggingen. Ne derlandse fondsen hebben belegd in bedrijven die wapens fabrice ren. E. Snoey, als voorzitter van Abvakabo FNV afgevaardigd in het ABP-bestuur, zegt dat er goede ar gumenten moeten zijn om niet de VS te volgen in de verplichting al le beleggingen openbaar te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5