Warm en koud in één koffer Karin Kuijpers werkt voor kranten en glossies. Ze geeft ook lezingen over mode, stijl en trends. Je zult in februari maar naar Zambia moeten en geen badpak hebben in je kledingkast. Dat overkwam de hoofdredactrice van de Elegance. Ze klaagde dat ze stad en land moest aflo pen voor ze in een donker hoekje van een vage winkel in een gro te havenstad in de uitverkoop een laat ste zwart gevalletje zag hangen. Wel bingo, want het ding bleek van de Turks-Cypriotische ontwerper Hussein Chalayan voor slechts 60 euro. Ik was groen van jaloezie. Het toeval wilde dat ik namelijk ook naar Zambia moest met hetzelfde gezelschap modepopjes en ook dagen lang had besteed aan het vinden van pareo's, bikini's, zwierige zomerjurkjes en kokette sandaaltjes. Overdre ven? Nee! Op reis gaan met collega's voelt namelijk heel anders dan met je gezin. Bij die laatste volstaat de Ma Flodder 'let everything go'-look, want... ze hou den toch wel van je. Bij de eerste gaat het om een geraffineerd spel van persoonlijke opvoe ringskunst waarbij je imago voor je het weet knock-out ligt vanwege dat 'foute ballonjurkje' boven stiletto's 'die echt niet meer kunnen'. Dus moest alles uit de kast. Maar weinig pareo-ti- me in januari. In Amsterdam struinde ik de Utrechtsestraat af, maar vond houtje-touwtje jassen in plaats van Indiase katoen. In Den Haag struikelde ik over kasjmier pull-overs, maar spaghetti-jurkjes ho maar. Even in Parijs spoedde ik me naar Galeries Lafayette, maar trof de afdeling beach wear 'wegens verbouwing' gesloten en in Flo rence bij de kledingbeurs Pitti Uomo wemelde het van de kledinginkopers die bezig waren met winter 2010 maar me niet konden adviseren over waar ik nu een shotje zomertextiel kon scoren. Balen. Wat zou dr. Livingstone hebben gedragen toen hij de Vic-falls ontdekte? En de show stelen in mijn bikini van drie seizoenen oud aan de rand van dat Zambiaanse vijfsterrenzwembad met al die hippe stylisten om me heen, was evenmin een optie. Knap chagrijnig belde ik, om mijn woede te lozen, vriendin Getty die bij een modemerk werkt. 'Wat is dat toch met die kledingwinkeliers', lispelde ik. 'Zien die nooit de aanbiedingen van een retourtje van 9 euro naar Barca als het bui ten sneeuwt? Kijken ze nooit verder dan de miezer van Piet Paulusma? Gaan detaillisten überhaupt wel eens naar de zon? Reizen hoort intussen toch bij ons leven zoals wind tegen op de fiets naar huis, belastingmee vallers van JP en steengrillen op zondag? Waar om kan ik in dit land de aanschaf van een leuk zomersetje in de winter wel schudden?' Ze verdedigde zich fel. 'Omdat het maken van kleding tijd kost, jij ongedurige fashionista. Patronen moeten worden bedacht en getekend, vervol gens moeten ze naar de lage lonen landen om te worden gemaakt, dan gaan ze naar de beurzen zodat de winkeliers ze kunnen inkopen en vervolgens gaan die orders weer naar de lage lonenlanden om ze uit te voeren. Als je dat allemaal bij elkaar optelt is het toch niet zo raar dat wij nu al met zomer 2008 bezig zijn?' Hm, zat wat in. Maar waarom hangen collecties van grote kle- dingketens als Zara en H&M dan wel binnen een paar weken in de schappen? Getty wist het antwoord: 'Doordat zij grote aantallen maken, kunnen zij goedkoper produce ren en houden ze de hele productie in eigen hand waardoor ze snel kunnen handelen. Heb dus meelij met de zelfstandige winkelier die geen invloed heeft op het productieproces.' 'Heb meelij met mij', riep ik terug en las even later in de krant dat de maand januari de warmste was in 100 jaar tijd. Zou de ozon laag mijn reddende engel zijn? Stel dat het klimaat net zo wispelturig als de con sument zou worden en warm en koud in een mooie mengelmoes door het jaar heen zou mixen en matchen, dan moesten die duffe detaillisten wel een list verzinnen om de klant te bedienen. Vooralsnog was ik met dit vooruitzicht niet gered en reisde naar Zambia met een koffer vol luchtige kleedjes. Tja, helaas van het vorige seizoen, maar op de bodem van mijn koffer lag echter een fonkelnieuwe wintersportoutfit. Ik ging namelijk van Zambia linea recta door naar Zwitserland. Oud en nieuw en warm en koud in één koffer. Je bent tenslotte een moderne dr. Livingstone of niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55