Klink zet mes in bonus apotheker Bewoners van serviceflats betalen honderden euro's te veel aan fiscus Den Haag neemt definitief afscheid van Zalm 4 Dinsdag 20 maart 2007 pzc Financiële voordeeltjes van farmacie ter waarde van miljoenen euro's. den haag - Minister Klink van Volksgezondheid wil de inkoop voordelen voor apothekers verder afromen. In 2004 ontvingen zij in totaal 582 miljoen euro korting van de farmaceutische industrie, zo blijkt uit onderzoek van de Ne derlandse Zorgautoriteit (NZa). Grote fabrikanten verlokken de apothekers zo om hün producten in te kopen in plaats van goedkope re, vaak merkloze medicijnen. Die kortingen kunnen apothekers ech ter niet meer zomaar in eigen zak steken. Sinds het voorjaar van 2004 moeten zij lagere prijzen doorberekenen aan patiënten en verzekeraars. De prijsverlaging is het resultaat van afspraken tussen het ministe rie van Volksgezondheid, apothe kers, fabrikanten van merkloze me dicijnen en zorgverzekeraars. Dat zogeheten geneesmiddelenconve nant loopt eind dit jaar echter af. Het ministerie van Volksgezond heid is met de apothekers in ge sprek voor een systeem om de voordelen af te romen. In 2005 le verde het convenant 691 miljoen euro op, in 2006 843 miljoen. Dat geld wordt deels in mindering ge bracht op de zorgpremie. Zonder het convenant zou de premie van de zorgverzekering volgens het mi nisterie 140 euro per huishouden hoger liggen. „Het onderzoek van de NZa sterkt ons in de gedachte dat we verder moeten op deze weg", aldus een woordvoerder van Klink. „Of dat echter precies zo'n convenant moet zijn als nu, bekij ken we nog. Het is mogelijk dat we ook een simpeler oplossing vin den. Eén ding staat echter vast: we gaan met z'n allen steeds meer me dicijnen gebruiken. De kosten daar van moeten op de een of andere manier worden ingeperkt." Voor apotheken namen in 2004 de kortingen 16,5 procent van de in- koopwaarde van geneesmiddelen in beslag. Voor apotheekhoudende huisartsen was dit 17,8 procent. Een apotheek streek gemiddeld bijna 313.000 euro aan kortingen op, een huisarts met apotheek ruim 84.000 euro. Het teruggeven van een deel van de bonussen maakte deel uit van afspraken die het ministerie van Volksgezondheid met de sector maakte om de uitgaven aan genees middelen te drukken. De prijs van medicijnen waarvan het octrooi was verlopen ging met 40 procent omlaag. Dit convenant leverde in 2004 een besparing van ruim 600 miljoen euro op. Per 1 januari moet er een nieuw ta riefsysteem komen voor de apothe kers, die zeggen dat ze de kortin gen altijd nodig hebben gehad om hun kosten te kunnen dekken. Uit een tweede onderzoek dat gis teren bekend werd, blijkt dat de praktijkkosten van een apotheek circa 500.000 euro per jaar bedra gen. WW Apothekers ontvangen nog steeds miljoenen euro's aan kor tingen van farmaceutische bedrij ven en groothandels. Minister Klink wil de bonussen afromen. PETER DEN HAAG - Hij is al een paar weken niet meer in func tie en hij had er al enkele afscheidsrecepties op zitten, maar sinds gisteren is hij écht weg. Op een feestelijke bijeenkomst in Den Haag kwam vrijwel iedereen die be langrijk is in de Nederlandse politiek Gerrit Zalm (hier samen met Margreet Dolman) de hand drukken. Na meer dan twaalf jaar de scepter op Financiën te hebben gezwaaid, gaat de VVD'er iets anders doen. Wat, is nog onbekend. Zalm zei zelf dat hij, tegen zijn gewoonte in, over zijn toekomst 'langzaam gaat beslissen', foto gpd GuSi PlB- ouwh woVfl PÊMRT DflT-'E. MOG MeETEtT. Gemeenten schatten woz-waarde van de woning vaak te hoog in. den haag - Ouderen met een koopappartement in een servi ceflat betalen honderden euro's te veel belasting, omdat de woz-waar- de tot wel drie keer de verkoop prijs van de woning wordt ge schat. Dat zeggen Stichting Dienstverle ning Serviceflats (SDS) en Plat form Serviceflats Nederland (PSN) na onderzoek. De hoge taxatie kost een oudere gemiddeld 203 eu ro meer aan gemeentelijke belastin gen, huurwaardeforfait en water schapsheffing. Die worden be paald aan de hand van de woz-waarde, de waarde die de ge meente toekent aan een woning. Gemeenten zijn niet realistisch bij de vaststelling van de woz-waarde, zegt directeur Marjan Stippenberg van PSN, brancheorganisatie voor serviceflats. „Zij schatten de waar de van de woningen op basis van normale appartementen in de om geving. Maar de verkoopprijs ligt veel lager dan die van gewone ap partementen. Servicekosten in ser viceflats drukken namelijk de ver koopprijs van een seniorenapparte ment." Er zijn 430 wooncom plexen met zo'n 50.000 serviceap partementen voor senioren. De to tale schade bedraagt volgens PSN ruim 10 miljoen euro. De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) erkent dat service-apparte menten een veel lagere verkoop waarde hebben dan gelijksoortige API Door een te hoge woz-waarde zijn ouderen in serviceflats ook meer geld kwijt aan gemeentelij ke belastingen, huurwaardefor fait en waterschapsbelasting. appartementen zonder servicekos ten. De wet zegt echter dat service kosten een persoonlijke verplich ting zijn die geen invloed hebben op de hoogte van de taxatie. In middels ontstaat er volgens rech ters wel een scheefgroei bij servi ceflats, omdat kleine appartemen ten relatief veel hoger worden aan geslagen voor de woz-waarde dan grote appartementen. Woningen tot 70 vierkante meter hebben ge middeld een woz-taxatie van 2,5 keer de verkoopprijs. Bij apparte menten boven de 100 vierkante meter is dat 1,6 keer keer de gemid delde verkoopprijs. PSN vindt dat de woz-waarde een afspiegeling moet zijn van de economische waarde. Rob de Korte van de VNG: „Dan zou je voor elke uit zondering een aparte regeling moe ten bedenken. De uitvoeringskos ten worden dan zo hoog dat ik me afvraag of dat wel goedkoper is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4