Zeeland streeft weer en bloeit weer Beleefspel, speurtocht en doepad AledkMAfarkf Ook sleutelhanger kan wapen zijn Weer Europa Opnieuw hoge waterstanden „Zo zag Walcheren er destijds uit. Alles stond onder water." Catharina van der Slikke PZC Dinsdag 20 maart 2007 3 kapelle, waar die dag ook tal van bomen en struiken werden ge plant, herinnerde Attlee de vele aanwezigen aan zijn tocht, drie jaar eerder, met een amfibievoer tuig, over het ondergelopen Wal cheren. Terugblikkend stelde hij vast dat door het zoute water wel de bomen van Walcheren waren gestorven maar niet de 'bomen der vrijheid, die in de harten ge worteld staan'. Beel tenslotte wist daar in Westkapelle ook de harten van de vele aanwezigen te raken met zijn variant op het Nederland se bevrijdingsgedicht van Bilder- dijk: 'Walcheren leeft weer, Wal cheren streeft weer, Walcheren groeit weer, Walcheren bloeit weer'. Ruim 2400 kinderen planten morgen bomen en struiken. door Ondine van der Vleuten middelburg - In bijna alle Zeeuw se gemeenten kunnen kinderen dit jaar meedoen aan Boomfeest dag. Die bestaat dit jaar landelijk vijftig jaar en daar wordt in Mid delburg speciaal bij stilgestaan. Zeeland was er trouwens al tien jaar eerder bij. Een aantal van de kinderen die zestig jaar geleden meededen aan die eerste Zeeuwse plantdag, is in Middelburg present als commissaris van de koningin Karla Peijs een koninglinde in de grond zet. En ze weten vaak nog precies welke boom ze destijds neergezet hebben ook. Aanslui tend is het de beurt aan de kinde ren, met een beleefspel en bomen- onderzoek. Het doel van deze feestdag was en is: kinderen betrekken bij natuur in hun eigen leefomgeving. Dat ho pen gemeenten en scholen te be reiken door plantactiviteiten, wil- gertknotten, natuurwandelingen en dergelijke. Vermeldenswaard zijn verder: Rilland: speurtocht in het Ornit hologisch bosje; Colijnsplaat: excursie door De Schotsman, herstel schelpenpad; Yerseke, Rilland: levend lespak ket van de Bomenstichting; Schouwen-Duiveland: kinderen stoppen een wens voor behoud van de natuur in gedenkbomen; Nieuwerkerk: bezoek Ecoscope; Terneuzen: programma van Natuur&Zo, met boomplanten, opdrachten rond het landschap en wateropdrachten, muziek en film; Aardenburg: aanplanten boom- kikkervriendelijke struiken; Westkapelle, Vrouwenpolder: bomendoepad; Oostkapelle, Domburg: Bomen- pad Terra Maris. www.bomenstichting.nl en www.boomfeestdag.nl COMMENTAAR Na de grondige oorwassing die de Nederlandse burger zijn regering twee jaar geleden gaf over de Europese grondwet, moet de politiek uiterst voorzichtig zijn. Maar lukt niet best. Want nu, slechts enkele maanden voor de volgende Europese top, gaan de Kamerleden nog even snel het land in om de 'gewone burger' aan te horen. Wat hij dan wél met Europa wil. Die actie valt ongelukkig samen met een conclusie van minister Verhagen van Buitenlandse Zaken: Géén grondwet, wél een nieuw verdrag. Met een beetje pech herhaalt het drama zich en zal de Nederlandse delegatie op de Eurotop in juni het volk niet vertegenwoordigen. De Nederlandse worsteling met Europa is niet alleen aan de politici te wijten. Veel burgers hebben een diepe afkeer van Brussel. Maar ze dragen weinig bruikbare alternatieven aan voor de Europese bestuurlijke moloch. Die op zijn beurt alles nalaat om vertrouwen te winnen. Die gewoon doorpraat over uitbreiding. Die op het terrein van vrede en veiligheid een veel te grote broek aantrekt. Dat Europa is wel groot, maar van veel te weinig mensen. En dus ongewenst. Toch willen we de voordelen van afstemming tussen landen. Met open grenzen, met uniforme regels, met het schaalvoordeel van de gezamenlijke economie. Daarvoor is echter geen zwaar opgetuigd Europa nodig. Wel een sober en zakelijk samenwerkingsverband. Dat draagvlak verwerft op basis van tastbare resultaten. De recente 'radicale' herziening van het energie- en klimaatbeleid was een kans voor open doel. Maar daarbij moet de Europese burger tot 2020 wachten voor de balans wordt opgemaakt. Ondertussen zijn er slechts 'doelstellingen'. Als zelfs dit soort halszaken zo op de lange baan gaat, kan de juridische hervorming van de EU ook wel even wachten. In totaal 2800 riskante voorwerpen ingenomen bij toegang rechtbank. door Marcel Modde middelburg - Bij de rechtbank in Middelburg zijn vorig jaar 2800 'wapens' in beslag genomen. Dat zijn er 138 meer dan in 2005, zo blijkt uit een overzicht. De stijging komt grotendeels door het grotere aantal spuitbussen (waaronder ook deodorant) dat be zoekers aan de voordeur moest in leveren. Landelijk werd juist een daling van het aantal onderschep te voorwerpen gesignaleerd bij de 25 rechtbanken en gerechtshoven. In totaal betreft het ruim 27.000 'wapens'. Het gaat in alle gevallen om 'voorwerpen die schade kun nen aanrichten', aldus een woord voerder van de Raad voor de Rechtspraak. De landelijke lijst wordt met 3206 spullen aange voerd door Utrecht. Bezoekers van rechtbanken moe ten door een detectiepoort en een scanstraat. Het personeel maakt met een speciaal pasje gebruik van een andere ingang. Alle spullen die niet wettelijk ver boden zijn, worden na de zitting teruggegeven aan de eigenaar, al dus voorlichter S. Lensen van de rechtbank Middelburg. De afwij king ten opzichte van de landelijke tendens valt volgens haar mogelijk te verklaren door toegenomen be zoek. Ook is er vorig jaar beter om gesprongen met het nieuwe (in 2005 in gebruik genomen) detec- tiestysteem, verklaart Lensen het verschil. Onder de verboden voor werpen valt pepperspray en ander echt wapentuig. Met steekvoorwer- pen worden dartpijltjes, breinaal den en 'puntige sleutelhangers' be doeld. Voorwerpen 2005/2006 (zak)messen: 463/467 gereedschap: 76/97 nagelvijlen, scharen: 331/338 spuitbussen: 857/1031 ketting,snoer, touw: 161/212 spuiten: 34/7 helmen: 51/29 alcoholische drank: 13/5 steekvoorwerpen 452/389 paraplu's: 219/209 verboden voorwerpen: 5/7 Ik ben toch niet gek. goes - Rijkswaterstaat verwacht ook vandaag hoge waterstanden langs de kust als gevolg van een combinatie van springtij en storm achtige wind. De Stormvloedwaar schuwingsdienst verwacht bij Vlis- singen een middaghoogwater stand van 3,60 meter boven NAP. Op www.svsd.nl zijn de verwachte waterstanden online te volgen. Prinses Juliana plantte in november 1947 een van de 80.000 bomen die Walcheren weer groen moesten maken. foto Zeeuwse Bibliotheek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3