'Dit mocht echt niet verloren gaan' 'Belangrijke plaats in de provincie' Spelen kosten Chinezen ook nog hun rokertje Voetballer Jones stopt ermee 36 Dinsdag 20 maart 2007 pzc W dreischor - Manege Balans neemt een belangrijke rol in voor de ge handicapten die willen paardrij den. In de nabije omgeving is er namelijk niet één manege waar dat kan. Vlissingen is de dichtstbij zijnde. Wekelijks komen zo'n 45 gehandicapten langs om tot rust te komen. „De manege is héél belang rijk", zegt Lia Smalheer, die be stuurslid is van de SPGSD en zelf ■■.-vijftien jaar geleden in een rolstoel terecht is gekomen. „Als ik paard heb gereden en 's avonds op de bank zit, is het net of ik een massage heb gehad. Zo los wordt je lijf ervan. Daarnaast is de sociale functie heel belangrijk. De begeleiding hier is geweldig, ze gaan ontzettend goed met de men sen om." Hoewel manege en SPGSD commercieel gezien los van elkaar staan, kunnen ze niet zonder elkaar. „We denken dat we een belangrijke plaats in de provin cie in kunnen gaan nemen voor ge handicapten", aldus penningmees ter Jannie van der Werve. los angeles - De Amerikaanse re cordinternational Coby Jones zet na het seizoen 2007 een punt ach ter zijn voetbalcarrière. „Ik wilde graag prestaties leveren, maar ook plezier hebben en ik denk dat ik beiden heb bereikt", zei Jones gisteren. Zijn uitspraak komt een paar weken voor de start van de nieuwe Amerikaanse voet balcompetitie. De 36-jarige middenvelder van Los Angeles Galaxy speelde 164 wed strijden voor zijn land en maakte drie wereldkampioenschappen mee. Met zijn Amerikaanse club werd Jones in 2002 en 2005 kam pioen. Zijn 66 goals en 281 wedstrijden zijn clubrecords. De veteraan voet balde in 1994/1995 voor Coventry City in Engeland en het seizoen daarop voor het Braziliaanse Vasco da Gama. Jones speelde onlangs nog een ad viserende rol in de transfer van Da vid Beckham naar Galaxy. Manege Balans in Dreischor doet veel voor gehandicapten. door Bas Abresch dreischor - Vanaf 1 maart is mane ge Balans in nieuwe handen. Toen de vorige eigenaar Jaco Groenen dijk aangaf ermee te stoppen, kwam de familie Van der Meij in actie. Samen met de Stichting Paardrijden Gehandicapten Schou- wen-Duiveland (SPGSD) wil de manege in de toekomst nog meer gaan doen voor gehandicapten. Ondersteund door een begeleider van dagverblijf Brugzicht loopt Janneke door de manege. Zelf lo pen is moeilijk voor deze lichame lijk en geestelijk zwaar gehandicap te vrouw. Als ze eenmaal op de brug is aangekomen helpen twee medewerkers van manege Balans haar op het paard. Eenmaal in het zadel schreeuwt ze het uit van ple zier. Het is een mooie donderdag ochtend in maart, dus Janneke en haar medebewoners mogen naar buiten. Voor de gehandicapten is dit de ultieme ontspanning. Daar net konden ze niet stilstaan, maar nu ze eenmaal op het paard zitten, komen de lichamen tot rust. Het is mooi en bijzonder om te zien. En dat is precies waar de mensen van manege Balans en de vrijwilligers het voor doen. „Het geeft zóveel plezier en voldoe ning", zei Marian van der Meij (49) eerder al. „We hadden eens een meisje dat spastisch was. Maar hoe langer ze op dat paard zat, hoe meer haar benen tot rust kwamen en hoe rechter haar rug werd. Dat is zó bijzonder om te zien." Deze en andere ervaringen deden de familie Van der Meij besluiten de manege over te nemen. Zelf kan Marian maar één keer in de week in Dreischor zijn, omdat ze het druk heeft met het bouwbe drijf van de familie. Dochter San- toucha (22), die doof is, is als fullti me stalmeester wel de hele week aanwezig. „Ze deed een opleiding paardenhouderij en liep hier stage. Toen Jaco er mee op hield, had ik het gevoel dat dit niet verloren mocht gaan. Als iemand anders het koopt, weet je nooit wat er mee gebeurt", aldus Van der Meij, die benadrukt dat de manege ook voor valide ruiters beschikbaar is. Met het paardrijden voor gehandi capten bleef ook Lutina Wattel (47). Zij is al ruim dertig jaar bezig met gehandicapten en is tevens voorzitter van de SPGSD, die vorig 'Mijn droom is een huifbed aan te schaffen' jaar zomer opgericht werd. Toen begon zij op manege Balans met het paardrijden voor minder vali de. Wattel, die speciale diploma's heeft voor het lesgeven aan gehan dicapten, is blij dat de familie Van der Meij de manege heeft gekocht. „Ja, dat was natuurlijk spekkie naar m'n bekkie. Fantastisch. Het geeft zoveel blijdschap bij de ge handicapten." Iedereen binnen manege Balans en de SPGSD heeft grootse plan nen. Zo willen ze een logeerhuis maken, waar gehandicapten een week op vakantie kunnen komen. Tevens is er het plan om de bin- nenbak uit te breiden met een extra 'tribune'. „En mijn droom is om een huifbed aan te schaffen", zegt Marian van der Meij. „Dat is een constructie waarop de gehan dicapten op een bed liggen dat ge dragen wordt door twee paarden." Daar is echter geld voor nodig. Eer der werd met flinke schenkingen van de Lions Club en Monuta al flink geïnvesteerd. Zo werd het 'vriendenpad' aangelegd in de om geving van de manege. Verder werd een tillift aangeschaft, alsme de een speciaal zadel dat de zwaar gehandicapte ruiters meer houvast moet bieden. „De liefde voor ge handicapten zit diep", bekent Van der Meij. „Dat komt ook wel door de handicap van Santoucha. Daar door leer je toch twee werelden kennen. We willen heel veel meer gaan doen voor de gehandicapten. Het heeft echt een bijzondere meerwaarde." Coverse en Fase goed voor schaatsrecords breda - Niels Goverse uit Kapelle en Anouk Fase uit Sint-Annaland schaatsten in Breda ieder een Zeeuws record op de 300 meter. Goverse verbeterde zijn eigen re cord met éénhonderdste tot 24,81. Fase reed het juniorenrecord van Annemarie Pasveer met een halve seconde aan flarden: 28,43. Lucius dit seizoen niet meer in competitie den haag - Het competitieseizoen lijkt voor Feyenoorder Theo Lu- - cius voorbij. Een hamstringblessu re houdt de middenvelder zes we ken aan de kant. Lucius verliet zondag in het duel tegen Willem II (0-0) geblesseerd het veld. Zierikzee kan feestje Unitas niet bederven zierikzee - Zondag-tweedeklasser Zierikzee leed op eigen veld een 2-5-nederlaag tegen Unitas. De ploeg uit Gorinchem werd daar door kampioen. Wesley Quist zette de thuisploeg twee keer op voorsprong, maar in de tweede helft stelden de gasten alsnog orde op zaken. Inter in beroep tegen straffen vechtpartij milaan - Internazionale heeft be roep aangetekend tegen de schor sing van de vier spelers die betrok ken waren bij de vechtpartij na het Champions League-duel met Valencia. Verdedigers Nicolas Bur- disso en Douglas Maicon kregen de zwaarste straf: zes wedstrijden. Jos Breas nationaal kampioen bandstoten dordrecht - Jos Breas uit Kloetin- ge is in BC Merwehof nationaal kampioen bandstoten vijfde klasse geworden. In een zinderde finale versloeg hij M. van de Sanden uit Uden. Breas biljart zijn eerste seizoen, waarin hij eerder al regionaal én nationaal kampioen werd. Van der Rijst niet meer terug op de schaats amersfoort - Ralf van der Rijst keert volgend seizoen niet meer te rug in het schaatspeloton. De 30-ja- rige allrounder uit Amersfoort ziet geen progressie meer in zijn presta ties. Van der Rijst won in 2003 zil ver op de 1500 meter tijdens de WK afstanden. peking - Het organiseren van de Olympische Spelen is een pittige klus, maar Peking haalt zich voor 2008 nog meer op de hals: de Chi nezen moeten hun hele levensstijl aanpassen. Er waren al speciale controleteams aangekondigd tegen de geliefde be zigheden vloeken en spugen in het openbaar, maar nu dreigen de au toriteiten de inwoners van de hoofdstad ook nog hun sigaretten af te nemen. De Spelen zijn sinds Barcelona 1992 rookvrij en de autoriteiten willen dat ook in Peking proberen. Maar in een land waar eenderde van alle rokers ter wereld woont - gezamenlijk goed voor twee bil joen sigaretten per jaar - is dat een flinke toer. Het ministerie van ge zondheid belooft dat in ieder geval de ziekenhuizen die voor de Spe len in bedrijf zijn niet blauw ko men te staan. Ook openbaar ver voer en openbare gebouwen waar veel kinderen komen, staan op de nominatie voor een rookverbod. De Spelen zelf helemaal rookvrij krijgen, gaat volgens het organisa tiecomité vermoedelijk niet luk ken. Speciale rookgedeeltes bij de evenementen moeten de versprei ding van sigarettenrook binnen de perken houden. „Dan is het grootste deel van de stadions rookvrij", aldus vice-bur- gemeester Liu Jingmin van Peking. Marian van der Meij, Joeri van Beveren, Santoucha van der Meij en Lutina Wattel (van links naar rechts) hebben het beste voor met manage Balans. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38