Een kind kan de was doen ftC W*f;H;EEH flOOT BEflN •101NI OER lütS EZIN WËÊÊm PZC Dinsdag 20 maart 2007 3 1 Toon Franken van het Zeeuws Archief doet onderzoek naar de winkels die in de Middelburgse Lange Delft aanwezig waren. In de lege winkel van de Licht bron zag hij bij toeval op een binnen muur een reclameboodschap voor was machines. Al zoekende ontdekte hij dat achter de simpele tekst een hele we reld schuil gaat. Een begin 20ste eeuw ontwikkelde wasmachine door Rinus Antonisse Een heldere frische wasch; een groot gewin geeft de 'Velo' in ieder huisgezin. De slagzin in het winkel pand Lange Delft 127 te Middel burg gaat terug tot ruim voor de Tweede Wereldoorlog, zegt Toon Franken, die zich bij het Zeeuws Archief onder meer bezig houdt met midden- en kleinbedrijf in vroegere tijden. Hij weet dat om streeks 1925 A. Bliek, filiaalhou der van Velo-wasmachines er was gevestigd. In die tijd waren in Nederland de elektrische wasmachines - begin 20ste eeuw in Amerika uitgevon den - nog niet op de markt (dat ge beurde pas in 1935). Maar wel was ,F.LOWAS(H::WR!N(ïMA(H!N£S kort na 1900 de handbediende wasmachine verschenen. Velo was een van de eersten die ze produ ceerde. De nog altijd bestaande fabriek in Barendrecht was zelfs de eerste wasmachinefabrikant in ons land, opgericht in t90i door J. M. Bosch. Voor en net na de oorlog met 400 werknemers en filialen in het hele land een groot bedrijf. Behalve in Middelburg waren er vestigingen in Goes, Vlissingen en Zierikzee. Het laatste filiaal ging in 1968 dicht. De naam Velo is een recla meboodschap op zich: Veelzijdig, Economisch, Langstlevend, Ono vertroffen. De eerste wasmachines waren hou ten tobben. De bomen werden in de fabriek zelf geschild en gezaagd. Een arbeider was wel een hele werkweek (48 uur) met het ma ken van een kuip in de weer. In de tobbe kwam een zogenaamd was- kruis, dat met een slinger en fiets- ketting handmatig in beweging ge bracht moest worden, vertelt Fran- De vroegere Velowinkel in de Lange Delft foto collectie Zeeuws Archief ken. De uitdrukking 'een kind kan de was doen' is hieraan ontleend. Nu staat die voor het gemak waar mee een wasje gedraaid kan wor den. Toen sloeg het op de kinde ren die moesten slingeren, om moeder zo bij de was een handje te helpen. Vanaf de jaren dertig werden de kuipmachines voorzien van een elektromotor, die het was- kruis aandreef Niet echt veilig, omdat elektriciteit en water niet goed samengaan. De komst van de trommelmachi nes betekende een hele verbete ring. De grote toename van het aantal machines kwam in de jaren vijftig, bij de introductie van de snelwasmachine. Nu staat in vrij wel elk huishouden een wasauto maat en is ook een wasdroger niks bijzonders meer. Franken is zich ervan bewust dat zijn 'ontdekking' van de slagzin geen wereldschokkend nieuws is. „Ik vergelijk het maar met archeo logisch onderzoek. Even graven en zand erover." Toch acht hij het de moeite waard dergelijke uitingen in elk geval vast te leggen. Ze zijn in het straat- en winkelbeeld schaars geworden. In Middelburg kent Franken nog een (onduidelijk geworden) voor beeld. Op de muur van een pand in de Volderijlaagte is nog te zien dat er vroeger een stalhouderij zat. In zijn woonplaats Bergen op Zoom wordt bekeken of enkele van de oude uitingen (zoals van sigaret tenmerk Miss Blanche en kruide nier Simon de Wit) weer in ere hersteld kunnen worden. De muur van de onttakelde winkel Lange Delft 127 te Middelburg bevat een oude slagzin foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33