Zeeland Walcheren leeft weer, Oudste dwergvinvis ter wereld in depot Zeeuwsch Genootschap Middelburgse plant na zestig jaar voor tweede keer een boom Mijn geld? Ü7f J.IAj De krant 10 weken voor €15,-! 2 I Dinsdag 20 maart 2007 PZC Waar gaat mijn geld toch naartoe? Grote kans dat u zich dit ook maandelijks afvraagt. Iedere maand lijkt er zich een nieuwe onvoorziene uitgaaf aan te dienen. Bed kapot, nieuwe schoenen voor de kinderen. Lekka ge in de badkamer. Nieuwe uitlaat. Iedere keer als u denkt, de ze maand valt het wel mee, dient het noodlot u weer een klei ne acute uitgave op. Sparen dreigt iets uit een ver verleden te worden. Nu de jaren gaan klimmen en uw spiegelbeeld onbarmhartig uw werkelijke leeftijd laat zien denkt u opeens aan uw pen sioen. Dat geldt ook voor mij, komend uit de vrolijke jaren ze ventig was pensioen wel het laatste waar je je mee bezighield. Ik kreeg onlangs een brief van het ABP. Aangezien ik nu wel eens wilde weten wat er was ge spaard bestudeerde ik het on doorzichtige staatje. Een bedrag waar ik net het gas en licht van zou kunnen betalen werd mij in het vooruitzicht gesteld. Wat is er toch met al die premie ge beurd die baas en ik zo trouw al twintig jaar betalen?, vroeg ik me af Gelukkig heb ik daarop sinds gisteren een antwoord. Het ABP heeft dit namens mij belegd in wapens. Nee, geen gewone wa pens, maar van die fijne wapens die vooral na de oorlog scha de aanrichten bij spelende kinderen. Clusterbommen zijn dat. Eén bom met een heleboel kleine bommetjes. „Ondernemingen die in de wapenindustrie opereren laten soms een aantrekkelijk rendement zien", zo sprak het ABP na mens mij. Zo beleg ik ook in landmijnen, weet ik nu. Althans Roderick Munsters doet dat voor mij, directeur beleggingen van het ABP. Ik ben daar niet blij mee, Roderick. Dan liever wat min der beleg, dat smaakt op de lange duur beter. Zo beleg ik ook in landmijnen, weet ik nu COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl INTERNET: www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. Fax: 0113-315609. redactie@pzc.nl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat MfjmWlg om met petsoonsgegevens. In het colofon weft u nadeie mformatie Business to business; onroerend goed: 076-5312277. Kleintjes: 076-5312104 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur LEESHANDICAP Het Zeeuwse nieuws uit de PZC in gespro ken vorm. Inlichtingen: 0113-613141 Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. Ik neem de krant 10 weken voor 15 én D Ik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement, 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso i'k heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice. AnTvvoordnummer 713,4460 WB GOES Gratis Sudoku-spelcomputer bij mx Belten kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) abonnement met automatische betaling Zestig jaar geleden werden op Walcheren ruim 80.000 bomen geplant. door Emile Calon Walcheren was zestig jaar geleden zo goed als kaal. Na het bombardement van de dijken en de daaropvolgen de inundatie was bijna al het groen door het binnendringen van het zoute water verdwenen. Om de 'Tuin van Zeeland' enigs zins te herstellen werden op 4 no vember 1947 op Walcheren maar liefst 80.000 bomen en struiken ge plant. Morgen, tijdens de Nationa le Boomplantdag, staat Middel burg stil bij die gebeurtenis. In de plechtigheid der boomplanting zie ik met vreugde en waardering een nieuw teken van de ongebroken steeds weer omhoogstrevende kracht van het Nederlandse volk in zijn ge heel en van het stoer ras der Zeeuw en in het bijzonder, een teken, dat op rechte gelukwens waard is, schreef zestig jaar geleden minister-presi dent Beel. Samen met twee van zijn ministers, Neher (Wederop bouw) en Mansholt (Landbouw en Voedselvoorziening), kwamen hij die dag naar Walcheren om op verschillende plaatsen een boom te planten. Prinses Juliana, prins Bernhard, de Britse premier Attlee en tal van hoge buitenlandse diplo maten deden hetzelfde. Ze kregen daarbij hulp van enkele duizenden Walcherse en Rotterdamse school kinderen. Het initiatief voor die regionale boomplantdag was in de zomer van 1945 geboren. Aanleiding was een opmerking van een Middel burger die stelde dat iedereen in Nederland in staat gesteld moest worden iets te doen voor 'ons zwaar getroffen Walcheren'. „Geef de mensen de gelegenheid een boom te planten", vervolgde hij. Dat idee werd opgepikt door on der anderen de Middelburgse fabri kant R. de Muynck. Met wat ande re Walchenaren richtte hij de Stichting Nieuw Walcheren op. Die organisatie riep particulieren op geld te doneren om zo het groe ne deel van de 'wonderlijke men geling van natuur- en steden schoon' op Walcheren weer te her stellen. Plant een boom op Walcheren, luidde de oproep die breed aan sloeg. Zo ging de Nederlandse schooljeugd zowat van deur tot deur om geld voor Walchers groen op te halen. En de medewerkers van de Nederlandse Spoorwegen schonken tienduizend gulden, ge noeg om vierduizend bomen aan te schaffen. De actie vond ook weerklank in het buitenland. Zo ontving de stichting een cheque van de Britse luchtmacht en kwam er ook fiks wat geld binnen uit Zuid-Afrika. Alles bij elkaar haalde de stichting zeker enkele tonnen op. De rest van het geld voor de vele duizenden bomen en struiken kwam van Staatsbosbeheer en an dere overheidsinstanties. In West- Paardenkastanje van Catharina van der Slikke staat er nog. door Emile Calon MIDDELBURG - Heel Middelburg vierde feest, herinnert Catharina van der Slikke zich nog goed. Die 4e november 1947 staat in haar ge heugen gegrift. En elke keer als ze over het Middelburgs bolwerk loopt, vlak naast de Seismolen, wordt ze ook aan die zeer bijzon dere dag herinnerd. Want daar staat nog steeds in al z'n glorie haar boom, een forse paardenkas tanje. Uit alles in haar huis blijkt dat ze bomen, en zeker die ene kastanje, liefheeft. In haar woonkamer zijn tal van foto's te vinden van haar kastanje. In de hal zelf vier ingelijs te foto's van haar paardenkastanje gedurende elk seizoen: van schon kig en kaal 's winters tot en met vol en donkerkleurig in de herfst. En in haar jaszak en op de mantel van haar schoorsteen heeft ze ook altijd wat kastanjes van haar boom liggen. De Middelburgse was destijds tien, toen al die bomen en struiken wer den geplant. Ze woonde samen met haar ouders en twee oudere zussen in de Langeviele en zat op school in de Gravestraat. Ze laat In haar huis zijn tal van foto's te vinden van de kastanje die ze plantte een foto uit die tijd zien waarop ze samen met haar zussen is te zien, zittend op tak van een boom, net boven het water. „Zo zag Walche ren er destijds uit. Alles stond on der water." Ze herinnert zich nog goed dat haar vader, bakker, per sloep het brood bezorgde in het buitengebied. Die bewuste dag plantte de tienja rige haar boom vlak naast de boom die prinses Juliana iets eer der had geplant. Haar boom staat er nog, die van Juliana is een vier tal jaren geleden gekapt. Die was ziek, aldus de Middelburgse. Op verschillende foto's is ook te zien dat die kastanje van Juliana altijd er maar wat minnetjes bijstond. Van der Slikke is zeer blij dat haar boom er nog staat. Vorig jaar vreesde ze nog het erg ste. Ze dacht toen dat haar kastan je ook zou sneuvelen tijdens de grote opknapbeurt van de bolwer ken. Die kaalslag, zoals veel Middelbur gers die operatie ervaren, heeft haar boom echter overleefd, zodat Van der Slikke nog steeds kan ge nieten van haar boom. „Als ik kan, elke dag." Morgen, tijdens de 50e Nationale boomplantdag, gaat Catharina van der Slikke op herhaling. Dan mag ze opnieuw een boom planten. „Een hele eer." Conservator past twee losse schedeldelen aan elkaar. door Jan van Damme MIDDELBURG - Conservator Mark Bosselaers van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen heeft een tot nu toe onbekend soort dwergvinvis van ruim 2 mil joen jaar geleden ontdekt. Hij slaagde er onlangs in twee schedel- delen uit de collectie van het Ge nootschap aan elkaar te passen. Aan de breuklijnen kon hij zien dat de delen bij elkaar horen. Zo doende kreeg hij een gave schedel met hersenholte. De schedeldelen liggen al sinds de jaren dertig van de vorige eeuw in het depot van het Zeeuwsch Ge nootschap in Middelburg. Tot nu toe had niemand opgemerkt dat beide stukken één geheel vormen. De botten zijn waarschijnlijk opge vist in de Westerschelde, in de Put van Terneuzen. Volgens Bosselaers is het ene stuk in 1932 en het ande re in 1938 boven water gehaald. Bosselaers is drie jaar conservator van de collectie zeezoogdieren, die [JJ Schedelresten van dwergvinvis werden al zeventig jaar geleden opgevist en lagen sindsdien in het depot van het Zeeuwsch Ge nootschap. uit 2000 tot 3000 botten bestaat. Het betreft gehoorbeentjes, bot ten, tanden en schedels van walvis sen, potvissen, walrussen en dolfij nen. De verzameling werd begin 20ste eeuw opgezet. De conservator noemt zijn schedel een uniek exemplaar. In Zeeland en Vlaanderen zijn wel veel restan ten van vinvissen gevonden, maar die van het Genootschap vertegen woordigt een nieuwe soort en is ouder. De vinvis kan gedateerd worden in het Plioceen (5 tot 2,5 miljoen jaar geleden). Het Zeeuws Museum in Middel burg, dat in juni de deuren weer opent, wil de fossiele schedel met een exposeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2