Het bleef bij Zeeland Op zoek naar bouwgrond om groei waar te maken Zuidzandenaar wil aanpassing monument Beschuldiging van misbruik zou complot zijn van ex-vriendin 22 Dinsdag 20 maart 2007 PZCW Middelburg kan nog tot en met 2013 vooruit met woningbouwlocaties. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Nog een jaar of zes. Dan zijn alle beschikbare bouwlo caties in Middelburg vol. Als de ge meente wil blijven groeien met vierhonderd inwoners per jaar, moet ze op zoek naar nieuwe bouwgrond. De gemeente heeft haar oog wel op bepaalde stukken laten vallen: Het gebied ten noordoosten van Arnemuiden, de strook langs het kanaal ten noorden van het stads kantoor en het bedrijventerrein Ramsburg. Maar het is nog ondui delijk of al die plannen ook door gaan en hoeveel woningen daar ge bouwd kunnen worden. De komende jaren worden nog 939 nieuwe woningen gebouwd in de Mortiere (tot en met 2013), drie honderd in de Erasmuswijk-Zuid (2010-2013), ruim driehonderd op het voormalige Arduinterrein (tot Drie jaar cel geëist tegen Vlissinger (36) in hoger beroep. door Frank de Klerk DEN haag - Een 36-jarige Vlissin ger wijt zijn eerdere veroordeling tot drieënhalf jaar gevangenisstraf wegens seksueel misbruik van zijn stiefdochter en twee andere vrou wen aan een door zijn ex-vriendin opgezet complot. Gisteren probeer de hij het Haagse gerechtshof te overtuigen van zijn onschuld. De hofaanklager kwam de Vlissin ger gedeeltelijk tegemoet. Hij vond het bewijs voor de verkrachting van de buurvrouw van zijn ex-vriendin niet bewezen. Voor het seksueel misbruik van de stief dochter en een minderjarige be en met 2014) en honderdvijftig in Sint-Laurens (2010-2012). Een groot deel van de Middelburg se woningbouwproductie vindt niet plaats in uitbreidingswijken, maar in de stad en binnen de dor pen. Het gaat vooral om woningen in de zogenoemde woonservicezo- nes, woningen gegroepeerd rond zorgvoorzieningen. Van de vierduizend huizen die Middelburg tot en met 2016 wil bouwen, zijn er bijna tien procent bestemd voor mensen die dage lijks zorg nodig hebben. Een kwart bestaat uit woningen die ge schikt zijn voor mensen die slecht ter been zijn. Het zijn huizen zon der trappen of drempels, vaak in appartementengebouwen. Van de woningen waarvan nu al bekend is dat ze gebouwd worden, is ruim veertig procent een hour ly Over zes jaar is alle beschikbare grond in de gemeente Middel burg volgebouwd. Voor verdere uitbreiding moet de gemeente op zoek naar nieuwe locaties. woonster van de leefgemeenschap Arduin in Aagtekerke, waar de man als verzorger werkte, eiste de hofaanklager een gevangenisstraf van drie jaar. Ook zou de Vlissin ger zijn beroep vijf jaar lang niet meer mogen uitoefenen. De Vlissinger had vanaf 2001 tot voorjaar 2004 een 'knipperlichtre latie' met de moeder van het meis je. Het misbruik zou al op haar achtste zijn begonnen. De Vlissin ger zei dat hij nog nooit iemand tot seks had gedwongen. „Mijn ex-vriendin heeft zelf een verleden van incest en heeft dit op haar dochter geprojecteerd." Een jaar later volgde de beschuldi gingen van een minderjarige vrouw uit Aagtekerke. Ook hier zag de man zijn ex-vriendin als de boze genius. „Zij werkte daar ook huis. Daarvan is de overgrote meer derheid een appartement. Er wor den maar negen huurhuizen ge bouwd met een eigen ingang: in de Churchilllaan. Van de koopwo ningen bestaat wel het overgrote deel uit eengezinswoningen. Bijna een derde van de koopwoningen zit in een appartementencomplex. 136 woningen worden gebouwd op vrije kavels. Van de provincie moet de helft van de huizen gebouwd worden binnen de bebouwde kom. Als het niet lukt om zeshonderd wonin gen te bouwen op en rond Rams burg, wordt het moeilijk voor de gemeente om aan die opdracht te voldoen. Na de zomer beslist de ge meenteraad op welke manier Ramsburg wordt ontwikkeld. Vrijwel alle huurhuizen die in Mid delburg worden gebouwd, zijn duur. Volgens de gemeente is het onmogelijk om goedkope huurhui zen te bouwen. De gemeente heeft een speciaal fonds in het leven ge roepen om die huizen betaalbaar te houden. en heeft dit mogelijk aangekaart". Ook zou het meisje zaken verzin nen. Hetzelfde gold voor het ver haal van de buurvrouw, die zei dat de man 's avonds om tien uur aan belde, om een biertje vroeg en haar vervolgens verkrachtte. „Ze heeft mij later nog eens uitgeno digd om een kopje koffie bij haar thuis te komen drinken", zei hij. „Dat doe je niet als je bent ver kracht". Advocaat S. Kollet pleitte voor vrij spraak 'van alle beschuldigingen. Aan het verhaal van de bewoon ster van de leefgemeenschap in Aagtekerke kende de advocaat wei nig waarde toe. De jonge vrouw zou aan een stoornis lijden waar door bij haar fantasie en werkelijk heid door elkaar lopen. Uitspraak over dertien dagen. Drie maanden thuis zonder werk tijdens re-integratieproject. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Aad van der Stokker uit Vlissingen had verwacht dat re-integratiebedrijf Maecon Zuid- West uit Middelburg binnen enke le maanden een mooie baan voor hem zou hebben. Zo luidde im mers de conclusie van het intakege sprek. Maar meer dan schroefjes in pakken en kerstbomen verkopen, heeft hij tot nu toe niet gedaan. En dat terwijl Maecon vierduizend eu ro krijgt om de Vlissinger te bege leiden naar werk. Jarenlang zat Van der Stokker afge keurd thuis. Door een aantal ver drietige gebeurtenissen kort achter elkaar, was hij niet in staat te wer ken. Dat was toen. Dat hij vorig jaar na zijn herkeuring weer aan de slag moest, vond hij geen enkel probleem. Hij keek er zelfs naar uit. De sociale dienst stuurde hem naar Maecon voor een gesubsidi eerde 'Sterk-door-werk-baan'. Ze zouden hem via een speciaal tra ject weer laten wennen aan werk zodat hij daarna de gewone ar beidsmarkt op kon. Er leek voor hem goede hoop te zijn. „Mijn in schatting is dat betrokkene binnen drie maanden kan uitstromen naar werk", schrijft een medewer ker van Maecon na het intakege sprek in het re-integratieadvies. Om weer in een dagelijks ritme te komen, werd Van der Stokker naar een werkplaats in Goes gestuurd. „Ik moest schroefjes in een zakje doen, en dat zakje in een ander zakje stoppen. Niets ten nadele van de mensen die dat doen, maar ik ben echt wel tot iets méér in staat." Na twee maanden mocht hij de schroefjes laten voor wat ze waren en ging hij kerstbomen verkopen bij een tuincentrum. „Een mede werkster van Maecon zei dat ik daarna misschien een vast con tract kon krijgen bij het tuincen trum. Maar ik ben niet gek. Ik ben 49 jaar. Natuurlijk neemt dat be drijf mij niet in vaste dienst. Via Maecon kost ik maar vijf euro per uur." Na de kerstbomenverkoop heeft Van der Stokker niet meer ge werkt. „Ze belden van Maecon dat ik kon solliciteren bij een bejaar denhuis in Goes. Dat is precies het werk dat ik zoek. Ik vroeg de me dewerkster van Maecon of het be jaardenhuis op de hoogte was van mijn situatie. Dat werd beaamd. Maar toen ik daar kwam, vonden ze me te oud. En dat ik geen auto heb, zagen ze ook als minpunt." Nu bijna de helft van zijn jaarcon tract erop zit, heeft Van der Stok ker er genoeg van en trekt hij aan de bel. „Voor vierduizend euro ge meenschapsgeld mogen ze echt wel meer moeite doen. Weet je wat het erge is: ik ben niet de eni ge. Van de twaalf mensen die onge veer tegelijk met mij bij Maecon zijn gekomen, heeft er maar één een vaste baan gekregen. Ze kun- 'Voor die vierduizend euro mogen ze echt wel wat meer moeite doen' nen me beter van dat geld een om scholingscursus laten volgen." Volgens regiomanager C. Lodder van Maecon ZuidWest kan het een enkele keer voorkomen dat ie mand een paar maanden zonder werk zit. „Aan de motivatie ligt het niet. Alle tweehonderd men sen die bij ons het re-integratietra- ject volgen, willen dolgraag aan de slag. En aan het aantal vacatures ligt het evenmin. We hebben meer vacatures dan mensen. Het grootste probleem is die twee te matchen", zegt Lodder. „Niet iedereen is geschikt voor el ke baan. En andersom is een werk gever ook heel kritisch op wie hij in huis haalt. Zolang iemand niet geplaatst is, blijven we die persoon onder de aandacht brengen van mogelijke werkgevers." Omscholen is bij Maecon moge lijk, maar alleen onder bepaalde voorwaarden. „We bieden iemand een omscholingscursus aan als we die direct kunnen koppelen aan een plaatsing", zegt Lodder. „Mo menteel hebben ongeveer vijftig van de tweehonderd mensen die bij ons het re-integratietraject vol gen, een omscholingscursus ge daan." Niet iedereen op gedenkteken is oorlogsslachtoffer. door Frank van Cooten zuidzande - De 77-jarige G. van de Velde uit Zuidzande kende alle dorpsgenoten die tijdens 'de Be schieting' van 6 tot en met 29 okto ber 1944 zijn omgekomen. Hij maakte de bevrijding van zijn dorp 63 jaar geleden als 14-jarige jongen mee. In een brief aan de gemeenteraad van Sluis roept hij op een 'fout' op het herdenkingsmonument op het plein bij de kerk te herstellen. Op de plaquette staan de namen van de negentien dodelijke burger slachtoffers. Volgens hem zijn ech ter twaalf inwoners van Zuidzan de door het brute oorlogsgeweld I om het leven gekomen. „Ik heb al die slachtoffers gekend. Drie mensen die op het monu ment staan, zijn niet door oorlogs geweld om het leven gekomen. De andere namen zijn van mensen uit naburige dorpen die uit angst naar Zuidzande waren gevlucht en gastvrij in de schuilkelders waren opgenomen." Het oorlogsmonument in Zuidzan de is een gehavende keukenstoel van brons, geplaatst op een voet stuk van rode baksteen. Op de voorzijde van het voetstuk is een plaquette van messing aange bracht. Op de plaquette staat 'ter nagedachtenis aan hen, die in de voormalige gemeente Zuidzande het leven lieten tijdens de periode van de beschieting 6 tot en met 29 oktober 1944'. Volgens Van de Velde wordt hier mee de indruk gewekt dat ze alle maal door oorlogsgeweld om het leven zijn gekomen en dat ze allen inwoner van Zuidzande waren. Hij vraagt het gemeentebestuur dit recht te zetten zodat 'een ieder op waardige wijze deze slachtof fers kan herdenken'. „Op de pla quette zou bijvoorbeeld wat aan vullende informatie kunnen ko men. Het is nu toch een beetje ge schiedvervalsing." Zuidzande werd bevrijd op zon dag 29 oktober. Het oorlogsmonu ment is begin november 2004 ont huld. Aanleiding was het boek 'De middag van de paarse nevel' van Cornélie van de Reepe in 2001. Zij woonde tijdens de beschieting in Zuidzande. In haar boek beschrijft ze haar confrontatie met het kerk hof aan de Mariastraat. Daar zag zij dat alle zichtbare tekens van de slachtoffers waren verwijderd. Dat was voor haar aanleiding zich in te zetten voor het monument. G. van de Velde bij de plaquette ter nagedachtenis van oorlogsslachtof fers. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24