s&sSÖ» SEl"**» Zuidzandenaar wil aanpassing van namen op oorlogsmonument in rustig Axel VOLVO OCCASIONDAGEN Sluis past voorstel over visie Zwin aan QStfr* £<- SV*sT Egv*8* Subsidieverschil bij zwemclubs 20 t/m 24 maart z PZC Dinsdag 20 maart 2007 23 Tm. ^A.V>vS<' Tri nagedachtenis 4, j„ v,orn»M ?a«o« WJiW* heilea» ticten tijdens ie periode van Dt Beschieting 6 m met 29 Octofec.' 1944. JkoHU' .'"?cuf|^8e Vtitpriïfe öïvüj B*reasn H, K«fiv C. van de Velde bij de plaquette ter nagedachtenis van oorlogsslachtoffers. „Drie mensen die op het monument staan, zijn niet door oorlogsgeweld om het leven gekomen." foto Camile Schelstraete Niet iedereen is door oorlogsgeweld om het leven gekomen. door Frank van Cooten ZUIDZANDE - De 77-jarige G. van de Velde uit Zuidzande kende alle dorpsgenoten die tijdens 'de Be schieting' van 6 tot en met 29 okto ber 1944 zijn omgekomen. Hij maakte de bevrijding van zijn dorp 63 jaar geleden als 14-jarige jongen mee. In een brief aan de gemeenteraad van Sluis roept hij op een 'fout' op het herdenkingsmonument op het plein bij de kerk te herstellen. Op de plaquette staan de namen van de negentien dodelijke burger slachtoffers. Volgens hem zijn ech ter twaalf inwoners van Zuidzan de door het brute oorlogsgeweld om het leven gekomen. „Ik heb al die slachtoffers gekend. Drie men sen die op het monument staan, zijn niet door oorlogsgeweld om het leven gekomen. De andere na men zijn van mensen uit naburige dorpen die uit angst naar Zuidzan de waren gevlucht en gastvrij in de schuilkelders waren opgeno men." Het oorlogsmonument in Zuidzan de is een gehavende keukenstoel van brons, geplaatst op een voet stuk van rode baksteen. Op de voorzijde van het voetstuk is een plaquette van messing aan gebracht. Op de plaquette staat 'ter nage dachtenis aan hen, die in de voor malige gemeente Zuidzande het le ven lieten tijdens de periode van de beschieting 6 tot en met 29 ok tober 1944'. muizen. De expo bestaat uit info panelen met modellen, silhouet ten, foto's en videobeelden. Op 30 mei is de vleermuis gevlogen en maakt de vos Reynaert in de toren zijn opwachting. De Reynaertexpo wordt 18 juli opgevolgd door een Zomerexpositie watertoren Axel belicht verliefdheid bij mens en dier tentoonstelling over verliefdheid bij mens en dier. Deze loopt tot en met 1 september. In september en oktober is de ruimte in de waterto ren ingeruimd voor een expositie over de meesters van het lucht ruim; de roofvogels. Met woord en beeld wordt stilgestaan bij hun voorkomen, vliegkunsten en jacht technieken. De toren is tot en met september van woensdag tot en met vrijdag toegankelijk van 13.30 tot 16.30 uur. Op zaterdagen is de toren al om 10.00 uur geopend. In de Axelse molen zijn het ko mende seizoen geen tentoonstel lingen ingericht. Wel is de molen elke zaterdag voor belangstellen den te bezichtigen van 10.00 tot en met 16.30 uur. Buiten de sei zoenstentoonstellingen doen de drie voorzieningen mee aan het ambtelijke weekeinde in Oost- Zeeuws-Vlaanderen op 18 en 19 au gustus. In de watertoren is voor die gelegenheid een expositie inge richt met de kleipoppen van Bets de Visser. Volgens Van de Velde wordt hier mee de indruk gewekt dat ze alle maal door oorlogsgeweld om het leven zijn gekomen en dat ze allen inwoner van Zuidzande waren. Hij vraagt het gemeentebestuur dit recht te zetten zodat 'een ieder C. van de Velde: Het is nu toch een beetje geschiedvervalsing op waardige wijze deze slachtof- fers kan herdenken'. „Op de pla quette zou bijvoorbeeld wat aan vullende informatie kunnen ko men. Het is nu toch een beetje ge schiedvervalsing." Zuidzande werd bevrijd op zon dag 29 oktober. Het oorlogsmonu ment is begin november 2004 ont- TERNEUZEN - De nieuwe subsidie regeling voor jeugdsport leidt tot forse verschillen tussen de zwem clubs in de gemeente Terneuzen. Volgens de nieuwe systematiek ziet De Schelde de subsidie vol gend jaar enorm toenemen van 716 naar 3.355 euro. Ook de Bruin vis zal tevreden zijn met 1.381 in plaats van 243 euro. De Otters zien hun subsidie duike len van 2.603 naar 1.630 euro. Zwemclub Koewacht gaat van 5.547 naar 3.387 euro. De club kan bijna 7.000 euro besparen door naar De Vliegende Vaart in Terneu zen te gaan en niet naar het zwem bad in Hulst. Maar tachtig procent van de leden van de Koewachtse zwemclub komt uit de gemeente Hulst. huid. Aanleiding was het boek 'De middag van de paarse nevel' van Cornélie van de Reepe in 2001. Zij woonde tijdens de beschieting in Zuidzande. In haar boek beschrijft ze haar con frontatie met het kerkhof aan de Mariastraat. Daar zag zij dat alle zichtbare tekens van de slachtof fers waren verwijderd. Dat was voor haar aanleiding zich niet al leen in te zetten voor het behoud van de graven, maar ook samen met wethouder Leen Wille het ini tiatief te nemen voor het monu ment. Tijdens de beschietingen werden vrijwel alle huizen van Zuidzande beschadigd, waarvan zestig onherstelbaar. Er vielen ne gentien burgerslachtoffers. „Maar dat klopt dus niet helemaal. De ge meente moet dat rechtzetten", zegt Van de Velde. Gemeente nuanceert standpunt over uitbreiding Zwin. door Frank van Cooten SLUIS - B en W van Sluis komen deels terug op een eerder ingeno men standpunt over de voorgeno men uitbreiding van het Zwin. De oorspronkelijke reactie van het college op de startnotitie over uit breiding van het Zwin wekte ver bazing bij politici en bewoners van Retranchement en omgeving. De Willem Leopoldpolder is in beeld voor uitbreiding van het Zwin als natuurlijk intergetijdenge- bied. De gemeenteraad van Knok- ke verzet zich tegen de plannen. Burgemeester J. Sala van Sluis liet diverse keren weten de Vlaamse buurgemeente te steunen in haar zoektocht naar alternatieven voor de door de rijksoverheden gewens te ontpoldering. De verbazing en verwarring was groot toen het college vorige week meldde dat uitbreiding van het Zwin een positieve invloed zal heb ben op recreatie en toerisme in West-Zeeuws-Vlaanderen. De in druk Werd gewekt dat Sluis opeens voor ontpoldering is. In de aangepaste reactie, ingege ven door opmerkingen tijdens een hoorzitting en een commissiever gadering, is het college genuanceer der. Het dagelijks gemeentebe stuur erkent dat de gemeenteraad van Sluis zich eerder heeft uitge sproken tegen ontpoldering. De ge meente heeft weinig in te breng en, omdat uitbreiding van het Zwin een 'rijksprojectprocedure' is. Maar het is wel van belang dat de gemeente, hoewel het nog niet om keuzes gaat, een mening geeft over de Startnotitie mer. Het college stelt nu dat uitbreiding van het Zwin positief kan zijn (in plaats van zal zijn) voor de recrea tie. De gemeente Sluis wil alternatie- ven voor de uitbreiding van na tuurgebied Zwin alsnog serieus laten onderzoeken door de inter nationale mer-commissie. Ruim 70 Volvo Used Cars CAR VILLAGE Uitgestelde betaling: VOLVO max. 25.000,- tot mrt. '08 www.oegroene-goes.nl 0113-275000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 105