Binnei Kansen voor samengaan PvdA en SP Verkeersagent vindt steeds vaker veel contant geld bij controles NOS breekt met Maurice de Hond om actie Deventer moordzaak Gratis reizen met boek is succes Lubbers wil helderheid EU Colven bedreigen strandpaviljoen mm1|é - -X--Vva?ÉIÉÉ Vermoorde IKON'ers herdacht 4 Maandag 19 maart 2007 pzc PvdA-Tweede Kamerlid Samsom vindt dat fusie mogelijk moet zijn. amsterdam - De SP is de PvdA voorbijgestreefd in de opiniepeilin gen. De partij haalt twee zetels (29) meer dan de sociaal-democra ten (27). PvdA-Tweede Kamerlid Samsom liet juist in het weekein de weten dat een fusie met de SP mogelijk moet zijn. Samsom denkt aan een fusie op 'lange termijn'. Dan moeten de ontwikkelingen, zoals hij die nu ziet bij PvdA en SP, wel doorzet ten. „De SP is meer veranderings gezind dan vroeger en dat vind ik ook verstandig. Kijk bijvoorbeeld naar de klimaatverandering. Jaren geleden zag de SP daarvan niet de ernst in, maar nu pleit de partij sa men met de PvdA voor meer duur zame energie", zei Samsom. piW Tweede Kamerlid Diederik Samsom ziet mogelijkheden. Het idee is volgens hem niet ingege ven door het electorale succes van de Socialistische Partij. utrecht - Ruim 170.000 mensen hebben gisteren gebruikgemaakt van de mogelijkheid om met het boekenweekgeschenk gratis per trein te reizen. Op sommige lange re trajecten reisde zelfs meer dan 90 procent van de reizigers met het boekje 'De brug' van Geert Mak. De treinen waren veel voller dan op een normale zondag, aldus de Nederlandse Spoorwegen. Het was de zesde keer dat de NS de gelegenheid gaven om gratis te reizen op vertoon van het boeken weekgeschenk. Iedereen die voor minimaal 11,50 euro boeken koopt, krijgt het boe kenweekgeschenk cadeau. PETER 'AN STRAATEN Anderzijds kan de PvdA wat hem betreft van de SP leren, dat de lei ding van de partij niet te 'ver voor de troepen moet uitlopen'. Bij het referendum over de Europese Grondwet pleitte de PvdA voor verandering, waarvoor onvoldoen de draagvlak bleek te bestaan, al dus Samsom. Hij acht het moge lijk dat het over een jaar of tien tot een fusie kan komen tussen beide partijen. Samsom ontkent dat zijn uitlatingen hierover zijn ingegeven door het electorale succes van de SP: „Ik heb altijd al gepleit voor een progressieve volkspartij." Samsom voegt eraan toe dat hij al jaren praat met SP'ers, ook voor de grote verkiezingsoverwinnin gen van die partij. Samsom zegt 'op persoonlijke titel' te spreken. In de wekelijkse peiling van Mauri ce de Hond komt de partij van Ma- rijnissen op 29 zetels, twee meer dan in de peiling van vorige week. Bij de Tweede Kamerverkiezingen in november kwam de SP uit op 25. De PvdA moet volgens De Hond opnieuw een zetel inleveren en komt uit op 27 zetels, tegenover 33 bij de verkiezingen. Training KLPD om sneller vast te stellen of geld verdacht is. door Martijn van Beek den haag - Verkeersagenten van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) treffen bij controles steeds vaker grote sommen con tant geld aan bij automobilisten. Een aantal van hen wordt nu ge traind om snel vast te kunnen stel len of het gaat om verdacht geld. Bedragen vanaf 2500 euro worden in beslag genomen als er geen goe de verklaring is voor de herkomst. „Er is geen grote verkeerscontrole meer of wij treffen wel een auto- den haag - Het is de hoogste tijd dat het nieuwe kabinet 'klare wijn schenkt' over de Nederlandse standpunten ten aanzien van ver dere samenwerking in de Europe se Unie. Dit zei oud-premier en minister van Staat Lubbers gisteren. Hij wil graag dat het negatieve beeld dat Nederlanders van de EU hebben, wordt bijgesteld. Het kabinet zou dat kunnen bewerkstelligen door zich specifiek op een aantal speer punten te richten: „Zeg dat het welletjes is met de toelating van landen (ook ten aanzien van Tur kije), help mee aan een goed kli maatbeleid en zorg voor een geza menlijke aanpak van de immigra tie- en asielproblemen." Met name deze praktische onder werpen, zei Lubbers, houden veel mensen bezig. „Na het 'nee' tij dens het referendum in juli 2005 hebben politici ten aanzien van Europa een adempauze in acht ge nomen. Dat is begrijpelijk, gelet op de politieke crises, de diverse verkiezingen en de vorming van een nieuw kabinet. Maar nu is het goede moment om weer voor waarts te gaan", aldus de CDA'er. In het tv-programma Buitenhof zei Lubbers zich ervan bewust te zijn dat Nederlanders bij 'Europa' nog steeds geen warm gevoel krij gen, gelet ook op de sterke op komst van 'anti-Europa-partijen' als SP en PW. mobilist aan die een groot bedrag bij zich heeft", aldus KLPD-woord- voerder F. Zuiderhoek. „Het kan natuurlijk dat iemand een nieuwe auto gaat kopen, maar als de con trole 's nachts is en de bestuurder geen bonnetje kan laten zien, riekt het naar criminaliteit." Tot voor kort had de verkeerspoli tie vaak wel haar bedenkingen bij dergelijke vondsten, maar er werd meestal niet opgetreden als niet toevallig een witwasexpert aanwe lf Bedragen vanaf 2500 euro wor- den in de toekomst in beslag ge nomen ais de bezitter geen goe de verklaring heeft voor de her komst van het geid. zig was bij de controle. De finan ciële eenheid van de nationale re cherche heeft daarom eind vorig jaar een instructie geschreven voor de verkeerspolitie: waarop moet worden gelet, wat moet er worden gevraagd. Op aangeven van de ver keersdienst lopen er nu zes onder zoeken naar witwaspraktijken van criminelen. Zuiderhoek: „Zo is vorige week bij een nachtelijke controle op de A12 50.000 euro gevonden in de koffer bak van een auto. De inzittenden van een andere wagen hadden 8000 euro verstopt in het hand schoenenvak." Beide pakken geld zijn in beslag genomen, de ver dachten gearresteerd. katwijk - Wandelaars kijken in Katwijk naar een onstuimige zee door de harde wind die Nederland gisteren teisterde. Voor de eigenaar van een strandpaviljoen dreigde er gisteren een financiële ramp, omdat zijn etablis sement bijna in de golven terecht kwam. De windstoten vormden een ge vaar voor het nog niet afgebouwde paviljoen. foto Dick Hogewoning/CPD amsterdam - Net als in Nederland hebben zaterdag ook in het Mid den-Amerikaanse El Salvador jour nalisten stilgestaan bij de moord op vier IKON-verslaggevers, pre cies 25 jaar geleden. In Amsterdam werd met onder meer een sympo sium in De Balie de moorden her dacht op Koos Koster, Hans ter Laag, Jan Kuiper en Joop Willem- sen. Het viertal werd op 17 maart 1982 in EI Salvador doodgeschoten door het regeringsleger. Minister Koenders voor Ontwikkelingssa menwerking zei in Amsterdam dat de pers nodig is in de strijd voor mensenrechten en de strijd tegen armoede. „Persvrijheid is onlosma kelijk verbonden met ontwikke lingssamenwerking. Dat moet doorklinken in het beleid van de Nederlandse regering", aldus Koen ders. Hij noemde het zorgelijk dat de persvrijheid letterlijk en figuur lijk onder vuur ligt. HOE- E.RG is" H£T~ Met grote advertentie grens overschreden als objectieve opiniepeiler. hilversum - De paginagrote adver tentie die opiniepeiler Maurice de Hond vorige week in een aantal dagbladen plaatste, is de NOS in het verkeerde keelgat geschoten. De omroep heeft het contract met 'huispeiler' De Hond met onmid dellijke ingang ontbonden. Dat maakte de NOS zaterdag bekend. Met de advertentie met als kop 'Wie stopt dit Openbaar Ministe rie?' zette De Hond een nieuwe stap in zijn verdediging van Ernest Louwes, de man die is veroordeeld in de Deventer moordzaak. Volgens de directie en de hoofdre dactie van de NOS heeft de opinie peiler met de campagne een grens overschreden. „De Hond hoort de rol van neutrale peiler te hebben. Het gaat hier om het imago van de NOS. Wij berichten vanuit pure objectiviteit", aldus een woord voerder. Volgens de opiniepeiler moet ie dereen doen wat hij goed acht. „Dat doe ik en dat moet de NOS ook doen", aldus De Hond. „Ik De NOS vindt dat Maurice de Hond zijn rol als onafhankelijke opiniepeiler niet kan verenigen met de campagne om Ernest Lou wes' onschuld te bewijzen. ben naast mijn werk ook een bur ger met een mening. Ik kan mijn mening en mijn werk prima ge scheiden houden, dat botst hele maal niet met elkaar." De dagbladadvertentie was be doeld als oproep aan parlement en burgers. Volgens De Hond en een groep gelijkgestemde 'verontruste burgers' hebben de politie, het Openbaar Ministerie en het Neder lands Forensisch Instituut fout op fout gestapeld en is Louwes ten on rechte veroordeeld. Het contract dat de NOS had met het onderzoeksbureau van De Hond zou eind dit jaar aflopen. Het is nog niet bekend of de NOS op zoek gaat naar een vervanger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4