PZC 13 Brouwerij klimt langzaam uit dal Veerplein Kruiningen wordt nieuwe woonwijk 19 Collecte Zeeuws bestuur kijkt zelfgenoegzaam terug op eigen werk Racoon en Blof in de race voor 3FM Awards Maandag 19 maart 2007 Tip? redgoes@pzc.nl jaar en dat wordt - ondanks een niet erg succesvolle geschiede- aanstaande verhuizing naar Bergen op Zoom hoopt het bedrijf nis - gevierd. De weg omhoog is inmiddels ingezet en met de het verleden definitief achter zich te laten, foto Willem Mieras Eigenaar Frans Ooms van de Scheldebouwerij in 's-Gravenpol- der schenkt het jubileumbiertje in. De brouwerij bestaat 12,5 Jubilerend bedrijf verruilt 's-Gravenpolder voor Bergen op Zoom. door Rob Paardekam 'S-GRAVENPOLDER - Bij de Schelde- brouwerij in 's-Gravenpolder heb ben ze zwarte sneeuw gezien. Nu is de weg omhoog ingezet. „Toch moet het eerste jaar waarin we winst maken nog komen", zegt ei genaar Frans Ooms. Ondanks het uitblijven van winst staat voor het eind van de maand een feestje op het programma. De brouwerij bestaat namelijk 12,5 jaar. Het bedrijf was een initiatief van Kees van Loenhout en Peter van den Eijnden die elkaar had den leren kennen bij het bierbrou- wersgilde in Bergen op Zoom. Na jaren experimenteren in eigen huis, besloten ze in 1994 een echte brouwerij te beginnen. Onder de naam Scheldebrouwerij streek het tweetal neer op het bedrijventer rein in 's-Gravenpolder. Maar als klein brouwertje valt het niet mee tussen de grote jongens. Zeker rond de eeuwwisseling be leefde de brouwerij een periode vol tegenspoed, onder meer door falende brouwprocessen. „Als je als kleine brouwerij grote hoeveel heden bier moet terughalen, hakt dat erin", zegt Frans Ooms. „Je ver liest ook het vertrouwen." Ooms is tegenwoordig eigenaar 'Kwaliteit, kwaliteit en nog eens kwaliteit. Zo winnen we het vertrouwen terug' met zijn broer Jan. Ze zijn neven van initiatiefnemer Van den Eijn den en besloten de boel enkele ja ren geleden over te nemen en gro te investeringen te doen. Van den Eijnden is nu brouwmeester. De gebroeders Ooms hebben bei de nog andere goedlopende bedrij ven en kunnen het zich permitte ren om geld te steken in een onder neming die ze op het moment al leen maar geld kost. Het beleid is compleet omgegooid. Er komen geen tweedehands-machines meer in, want die leidden in het verle den tot problemen. Frans: „Kwali teit, kwaliteit en nog eens kwali teit. Daarmee proberen we sinds enkele jaren het vertrouwen terug te winnen. Dat werkt. Misschien wordt dit zelfs wel het eerste jaar waarin we winst gaan maken." Gelijktijdig wordt dat misschien wel het laatste jaar waarin het be drijf zijn bier (onder meer de Strandgaper, de Zeezuiper en de Lamme Goedzak) in 's-Graven polder maakt, want de brouwerij verhuist zo goed als zeker naar Bergen op Zoom, waar in feite haar roots liggen. Het huidige on derkomen voldoet niet meer en bovendien wonen de meeste van de vaste personeelsleden in Bra bant. Wie de 's-Gravenpolderse brouwe rij nog wil zien, kan op zaterdag 3t maart tussen 11.00 en 17.30 uur te recht op een open proefdag. Gemeente ondertekent in mei overeenkomsten met betrokken partijen. door Willem van Dam kruiningen - Nog dit jaar wordt begonnen met de uitvoering van de plannen voor het voormalige PSD-veerplein in Kruiningen. Op dat plein komen 250 woningen. Het dagelijks gemeentebestuur van Reimerswaal hoopt binnen twee maanden alle benodigde overeenkomsten met de betrok ken partijen te onderteken. Daar na kunnen de voorbereidende werkzaamheden beginnen. Ver wacht wordt dat de eerste palen begin volgend jaar de grond in gaan. De gemeenteraad van Reimers waal behandelt dinsdagavond 27 maart de overeenkomsten die het college van burgemeester en wet houders wil sluiten met Arcus Pro jectontwikkeling B.V., het water schap Zeeuwse Eilanden en Rijks waterstaat; om de plannen te kun nen realiseren moeten onder meer afspraken worden gemaakt over de verlegging en verzwaring van zeeweringen. Het college van bur gemeester en wethouders wil de officiële ondertekening van de overeenkomsten - medio mei - een feestelijk tintje geven. Bij die gelegenheid zal ook de naam van het project bekend worden ge maakt. Als gevolg van het vertrek van de PSD werden in Zeeland vier veer is Het voormalige PSD-terrein in Kruiningen krijgt als eerste een nieuwe invulling; begin volgend jaar moeten de eerste palen in de grond voor nieuwe woningen. pleinen overbodig: Vlissingen, Breskens, Perkpolder en Kruinin gen. Het veerplein van Kruiningen is het eerste dat daadwerkelijk wordt ingevuld. Aanvankelijk waren er ideeën om 'het veerplein en de veerhaven te rug te geven aan de natuur. Daar werd vooral om financiële reden vanaf gezien. Vervolgens waren er plannen om er een handelshaven aan te leggen. Ook dat ging niet door. Uiteindelijk viel de keus op een plan voor een geheel nieuwe woonwijk, compleet met boule vard. Tip? redactie@pzc.nl Er werd aangebeld. De heer des huizes begaf zich naar de voor deur. Zijn dochter Rachel, die ook altijd graag weet wie er aan de deur is, ging met hem mee. Al snel was ze weer terug. „En?", vroeg moeder. „Wie was er aan de deur?" Een collectant, ver klaarde Rachel. „Voor jantje Smit..." Dat verbaasde moeder. Zo slecht ging het toch niet met de Volendamse zanger? Vader kon even later ophelde ring bieden: het was een collecte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1