PvdA wil meedoen in college GS Over tegenwind rept college van GS niet Voor de Zeeuwse dagvlinders was 2006 een goed jaar s PZC Maandag 19 maart 2007 17 Partij zet ondanks nederlaag in op leveren twee gedeputeerden. door Rinus Antonisse GOES - De PvdA wil opnieuw mee doen in het dagelijks provinciebe stuur. Onderhandelaars M. Ie Roy en P. Holtring zetten - ondanks de forse verkiezingsnederlaag - in op het leveren van twee gedeputeer den. Dat gebeurt wel in het besef dat de PvdA in de onderhandelingen voor het nieuwe college van Gede puteerde Staten bescheidenheid past, zei lijsttrekker Le Roy zater dag in een extra gewestelijke verga dering te Goes. „Ons verlies heeft: consequenties voor de inbreng in het provinciaal bestuur." De vergadering nam een voorstel aan waarin de zittende gedeputeer den Le Roy en W. van Zandbrink als 'beoogd gedeputeerden' wor den aangewezen. Wanneer Le Roy onverhoopt geen gedeputeerde wordt, is ze 'beoogd fractievoorzit ter' in Provinciale Staten. Le Roy maakte«gewag van een ple zierig gesprek met informateur A. Verbree, die de vorming van een nieuw college van GS verkent. Ze heeft aangegeven dat voor haar partij komende vier jaar centraal staan: de leefbaarheid van Zee land, versterking goed openbaar vervoer, verbetering van de werk gelegenheid (niet alleen in de ha- ven- en industriegebieden, maar ook in midden- en kleinbedrijf, landbouw en visserij) en inzetten op duurzame energie. Als CDA-lijsttrekker A. Poppelaars straks als formateur van een colle ge aan de slag gaat, moet het voor De PvdA verloor flink bij de Sta- tenverkiezingen, maar wil toch weer met twee gedeputeerden in het dagelijks provinciebestuur verder gaan. de PvdA niet om het invullen van 'losse portefeuilles' gaan. Le Roy pleitte voor een visie, waarin keu zes worden gemaakt over met na me ontpolderen, Westerschelde Container Terminal, jeugdbeleid en toekomst havenschap Zeeland Seaports. Vanuit die visie moeten samenhangende taken voor de ge deputeerden worden verdeeld. De gewestelijke vergadering liet zich niet uit over de onderhande lingsstrategie, al deed B. de Reu (Middelburg) daar wel een poging toe. „Hoever willen we gaan om deel te blijven nemen in het pro vinciaal bestuur? Gaan we ook ver der met één gedeputeerde min der?" J. van der Doef (Vlissingen) vond dat de partij geen 'ondergrens' moet vaststellen. „Als het één gede puteerde wordt is het eerst van be lang om welke portefeuille het gaat. Daarna pas ga je bekijken wie het moet worden." De PvdA verloor bij de verkiezin gen in alle provincies, behalve Friesland, analyseerde Le Roy. „In Zeeland zaten we met 6,1 procent verlies ietsje onder het gemiddel de, maar de pijn is er niet minder om." Ze gaf aan dat de PvdA terug moet naar de basis. „Naar de men sen die de sociaal-democratie een warm hart toedragen en die we min of meer in de steek hebben ge laten." Le Roy constateerde dat het gewes telijk bestuur door vele wisselin gen niet goed draaide. „Het be stuur moet weer de motor achter de bovenregionale politiek wor den." Een commissie onder lei ding van oudgediende J. Lilipaly gaat orde op zaken stellen. Het is volgens Le Roy van groot be lang dat de Statenfractie als hecht team gaat opereren, niet alleen in maar zeker ook buiten de Staten zaal. „Weer rood bij de mensen brengen. Ik wil in een leidende rol daaraan meewerken." door Rinus Antonisse GOES - Voor de Zeeuwse dagvlinders was 2006 een goed jaar, met grote verrassingen. Er vlogen opvallend veel kleine koolwitjes; ook de atalanta's en dagpauwo gen lieten zich veel zien. Bijzonder is dat er maar liefst elf (zeldzame) rouwmantels werden waargenomen. Vlin derkenner Anton Baaijens meldt ook enkele minpunt- jes, zoals de afname van de argusvlinder. Die dreigt op de Rode Lijst van bedreigde soorten te komen. Er wer den minder citroenvlinders gezien. Voor de vlinderaars is het nieuwe jaar supervroeg begonnen. Begin januari zijn in Zeeuws-Vlaanderen een dagpauwoog en atalanta gezien; half februari leek het wel zomer met meldingen van kleine vos, citroenvlinder en gehakkelde aurelia. Het scheidende college van CS blikt in een scheepsjour naal terug op de resultaten van vier jaar Alle zeilen bij. Twintig bladzijden vol ge juich over wat allemaal bereikt is. De gedeputeer den en de inmiddels vertrokken commissaris van de koningin Van Gelder zijn niet zuinig met het uitdelen van schouderklopjes aan zichzelf Ze hebben ook heel wat zaken aangepakt, blijkt uit de opsomming. Van het ombouwen van twee bedrijfswagens op puur plantaardige olie tot het bevriezen van de watertarieven van Evides. De tevredenheid is zo groot dat in het overzicht (door het dagelijks ANALYSE door Rinus Antonisse provinciebestuur endterm-revie w genoemd) nauwelijks plaats over blijft voor wat niet gelukt is. Het bevorderen van de werkgelegen heid was een belangrijk speer punt. Daarin speelde de aanleg van een Westerschelde Container Terminal (WCT) een wezenlijke rol. „De besluitvorming over de WCT is enigszins vertraagd", is al les wat het college hierover te mel den heeft. Feit is dat het dagelijks provincie bestuur er in vier jaar niet in is geslaagd om het plan voor de ter minal rijp te maken voor een her kansing. De vele onderzoeken heb ben vooral duidelijk gemaakt dat de effecten voor de werkgelegen heid veel minder groot zijn dan steeds is beweerd. Het Centraal Planbureau stelt in een analyse dat de aannames te optimistisch zijn, vooral wat nieuwe banen bij toele veranciers en dienstverleners be treft. Over de ontwikkeling van de werk gelegenheid is trouwens in het al gemeen niet veel goeds te melden. Ten opzichte van 2002 is die in de provincie met 1469 arbeidsplaat sen afgenomen, de inspanningen van het college van GS ten spijt. Het dagelijks provinciebestuur meldt slechts het getal en gaat niet in op de oorzaken. Het aantal vakantiegangers dat naar Zeeland komt loopt terug. Daar kan het college niet omheen, ook al stelt het dat door extra pro motie en komst van de Wester- scheldetunnel nieuwe doelgroe pen worden bereikt. Dat vertaalt zich tot nu toe echter niet in een groeiend bezoekersaantal. Nochtans is het dagelijks provincie er trots op dat door een actief pro motiebeleid van de provincie, in samenwerking met het bedrijfsle ven, de werkgelegenheid in de re creatiesector niet is teruggelopen. De situatie is in 2006 vrijwel gelijk aan die in 2003: acht procent van de beroepsbevolking is hierin werkzaam. Uiteraard prachtig, maar de provincies Noord-Bra bant en Limburg laten wel hetzelf de beeld zien. Het is dus maar de vraag of het Zeeuwse provinciaal beleid hierop zoveel invloed heeft. Het college is zeer te spreken over de resultaten van de campagne Welkom in Zeeland. De provincie is op de kaart gezet. Toch moest de campagne vorig jaar stopgezet worden, omdat het draagvlak er voor bij burgers en bedrijven te ge ring is. Ook ontbrak in de aanpak samenhang tussen wonen, werken en recreëren. De nieuwe Staten mogen over een vervolgcampagne een beslissing nemen. Opmerkelijk tenslotte is dat niet gerept wordt over de aanleg van nieuwe getijdennatuur (ontpolde- ring) langs de Westerschelde. De provincie heeft zich opgeworpen als 'regisseur'. Dat de regie in feite is losgelaten (Den Haag moet het scenario maar vaststellen), had best vermeld mogen worden. Het is een lelijke winkelhaak in de zei len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11