Droog was Kunstwerk Palet komt ook niet op andere plek Geen tijd meer voor studies N57 Snelheidsduivel in de kraag gevat bij Rilland VOLVO OCCASION DAGEN 1 7 t/m 24 maart Boek en lessen over De Ruyter 30 Zaterdag 17 maart 2007 PZCW Wethouder wil samen met bewoners nieuw kunstwerk kiezen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het kunstwerk Laby rint van de Braziliaanse kunstena res Ana Maria Tavares komt hoogstwaarschijnlijk helemaal ner gens in Middelburg. Tegen de plaatsing van het werk op het plein voor wijkcentrum Palet in Middelburg-Zuid was zo veel ver zet, dat wethouder F. Streng (WD) heeft besloten dat het op die plaats niet kan komen. „Als het werk in gewijzigde vorm ergens anders komt, heeft het wei nig kans van slagen, denkt Ana Ta vares", zegt R. Wolfson, de direc teur van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg. „Ze verwacht dat het werk ook op een andere plek niet echt omarmd zal worden door buurtbewoners. En dat heeft ze juist wel altijd gewild." Wolfson heeft contact gehad met de kunste nares en haar de ontstane situatie uitgelegd. Hij betreurt het dat het kunstwerk geen kans heeft gekregen. „Over het kunstwerk op de Markt was ook heel veel te doen. Sommige mensen doen daar schamper over, maar het wordt nu wel omarmd, dat merk je aan de manier waarop mensen er op reageren. Dat had hier ook kunnen gebeuren, want het kunstwerk nodigt uit om er lol mee te hebben." Het Labyrint bestaat uit een verza meling hekjes van roestvrijstaal. Het zou in twee onderdelen op het plein worden gezet, op een on dergrond van zwart-witte natuur steen. Als er mensen door de hek jes zouden lopen, zou het geluid van tropische vogels te horen zijn. De wijkvereniging kwam in verzet toen het bestuur dit najaar foto's zag van het Labyrint. De bestuurs leden schrokken vooral van de af metingen van het werk. Er zou op het plein geen ruimte meer over blijven voor andere activiteiten. Bovendien vreesden ze dat het kunstwerk hangjongeren zou aan trekken. Ze haalden zeshonderd handtekeningen op uit protest. De actie had succes. „Ik heb niet het idee dat ik dat kunstwerk in Zuid weggezet krijg", zegt Streng. „Dit was nou ook niet het meest gelukkige kunstwerk voor die plek. Ik denk dat we op zoek moe- De maakster van het kunstwerk Labyrint voelt er niets voor om het op een andere plek te zet ten. In Middelburg-Zuid was veel verzet tegen het kunstwerk. ten naar draagvlak voor een ander kunstwerk. En ik wil niet uitslui ten dat een ander kunstwerk wel op het pleintje voor het wijkcen trum komt." De gemeenteraad wil buurtbewo ners in de toekomst meer betrek ken bij de plaatsing van kunstwer ken. Streng denkt dat er de komen de jaren vijf of zes kunstwerken in de buurten van Middelburg bijko men. Hij verwacht geen moeilijk heden met buurtbewoners. „Ik denk dat we daar in overleg wel uitkomen, vooral met mensen die geïnteresseerd zijn." Wolfson deelt die mening. „Het idee is dat wij naar wijktafels gaan. Daar luisteren naar wat de ideeën zijn en waar eventueel een kunst werk zou moeten komen. Uitein delijk zijn wij het die de kunste naar aanzoeken. Het kan allicht be ter dan het nu gebeurd is. We had den mensen over dit kunstwerk ook graag willen informeren. Dat het niet gelukt is, komt doordat we eerst alles rond wilden hebben. En als dat lang duurt, komt er toch informatie naar buiten." De gemeente zal de uren die Ana Maria Tavares in het Labyrint heeft gestoken vergoeden, belooft Streng. Terecht, vindt Wolfson. „Al het werk was al gedaan. Het ontwerp was klaar." RILLAND - De politie heeft gister ochtend op de Oude Rijksweg bij Rilland de bestuurder van een be drijfsauto aangehouden, omdat de man veel te hard reed. Uit meting bleek dat de bestuur der, een veertigjarige inwoner van 's Gravenzande, het gaspedaal tot 150 kilometer per uur intrapte. Dat is bijna het dubbele van de maxi mumsnelheid op de Oude Rijks weg, die daar 80 kilometer per uur is. De bestuurder moest ter plekke zijn rijbewijs bij de agenten inleve ren. Testboringen moeten uitwijzen wat er nog te behouden valt. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Hm, oude klei. Uit de putten van het vroegere Perry dok- je komt een rotte geur naar boven. Even doorbijten en ook de stadsge schiedenis komt je tegemoet. Dus hier ligt maritiem Vlissingen! „Leuk toch?" Voor een rondje dok wil Willem Venendaal zijn schep best even in het zand achterlaten. „Kom eens mee", klinkt het, en voor je het weet stijg je uit boven het oudste dokje van Europa. „Die bielzen aan de westelijke kant zijn nog goed, daar mankeert niks aan. Maar met die aan de overkant zul len ze nog wel even zoet zijn." 'Ouwe sannie' mag je ze vast niet noemen, maar het hout ziet er in derdaad aardig afgevreten uit. Rot. „Jammer", vindt de graver. „Want dit maken ze niet meer. Mooi, die constructie. Dan hebben ze de bal ken alleen verticaal staan, dan zie je ineens veel diagonale balken. Er zal best over nagedacht zijn, maar nu zouden ze dat anders doen. Dit is echt oud. Mensen die ston den te kijken, vertelden dat ze er nog in gezwommen hadden. Leuk, om met die oudheden bezig te zijn. Nee, ik heb geen oude spul len uit de klei getrokken. Ja, een bot. Heel groot. Het schijnt van een paard te zijn, of een koe. Ik heb het maar in mijn busje ge- legd." Het Dokje van Perry ligt achter de Steenen Beer, aan de rand van het Scheldeterrein, Vlakbij de Engelse kerk, die onlangs 'per ongeluk' is gesloopt. De houten bielzen lagen diep onder de staalloods van de Schelde. Soms is er ijzer op vastge- Geschiedenis van het Perrydokje maakt, of zijn er betonnen wand jes tegenaan gemaakt. Het hout verkeert door de zuurstofarme kleibodem op sommige plaatsen nog in goede staat. Na maandag moet blijken hoe goed. Dan wor den in vier putten kernen uit het hout geboord, voor onderzoek. Stadsarchivaris Adri Meerman kan zich nog goed voor de geest halen hoe het dokje vroeger was, in de jaren zeventig. „Als kind liep ik er vaak voorbij. Toen het werd ge dempt, heb ik een stukje Vlissin gen verloren zien gaan. Bij het dokje kreeg je een inkijk op het Scheldeterrein, dat gold als de ver boden stad binnen Vlissingen. Het dokje was als een klein puist je dat de stad uitstak. En het was zo mooi. Vooral als het droog lag. Daarom vind ik dat ze het nieuwe 'Bij het dokje kreeg je een in kijk op het Scheldeterrein, de verboden stad' dokje ook droog zouden moeten leggen. Een gat in de stad, maar ge lukkig niet weer gewoon een vij ver." Nu je de kans hebt stadshistorie te herstellen, moet je die aangrijpen. Vindt Meerman. Henk Nagelhout sluit zich daarbij aan. De huisfoto graaf van de Schelde gaat elke dag even kijken. Hij legt elke blootleg ging vast. „Het is mooi, maar ook aardig verrot. Een deplorabele toe stand, ben ik bang. Het lekt als de ziekte. Alles is te herstellen, maar ik ben er pessimistisch over. Waar ik voor vrees, is dat het straks toch weer op de centen uitdraait. Dat ze zullen zeggen: 'Gooi toch maar dicht, dat dokje'. Want zo mari tiem is ons stadsbestuur niet." Ruim 70 Volvo Used Cars CAR VILLAGE Uitgestelde betaling: VOLVO max. 25.000,- tot mrt. '08 www.degroene-goes.nl 0113-275000 I I i Op 9 juli 1614 is de Dokhaven aangelegd. Later bleek die te ondiep voor de steeds grotere oorlogsschepen. Bovendien was er nog geen droogdok waar schepen onder het waterpeil konden worden hersteld. In 1697 te kende Engelsman John Perry het dokje, dat in 1705 als een van de eerste in Europa werd voltooid. In de loop der jaren is er veel aan geknutseld. In de jaren zestig van de vorige eeuw was het gedaan; de Schelde wilde een staalloods plaatsen. Het dokje werd monument, in 1974 is het gedempt. Door de aanleg van de N57 bij Middelburg dreigt een nieuw verkeersprobleem te ontstaan. De tijd dringt. Nu de aanleg van de nieuwe N57 steeds dichterbij komt, slaat de paniek in Middelburg toe. De tunnel onder het Kanaal door Walcheren - nog steeds gezien als de oplossing voor het verkeersprobleem in Middel burg - veroorzaakt zelf een nieuw probleem: waar laten we al die au to's die snel en comfortabel onder het kanaal doorrijden en aan de oostkant van de stad boven ko men? Rijden ze over de kaaien? Gaan ze via de Nassaulaan? Of parkeren ze op Ramsburg? En hoe komen de inzittenden dan verder? De ge meente blijft het antwoord schul dig. We studeren er nog op, zei verkeerswethouder Frank Streng (WD) deze week. Gestudeerd wordt er al lang. Ze ven jaar geleden werd voorgesteld een parkeerkelder te maken onder het Prins Hendrikdok, het water bij de Dam. Ook is al geopperd om een garage te maken onder het Damplein. Beide oplossingen blij ken niet mogelijk: te duur, tech nisch ingewikkeld, of te ingrijpend voor de historische schatten in de bodem. De bewoners van de kaaien is be loofd dat het aantal auto's dat voor hun deur rijdt met de helft zal af nemen als de N57 klaar is. Een be lofte die alleen kan worden waar gemaakt als er extra maatregelen worden genomen om het verkeer tegen te houden, want anders rij den er straks zevenduizend auto's per dag heen en weer over de Ha- vendijk en de Punt. Die auto's ver volgen hun weg ongetwijfeld over de kaaien. De wethouder kwam tot nu toe niet verder dan het plaatsen van een bord op de A58. Dat bord moet mensen die naar de Middel- ANALYSE door Nadia Berkelder burgse binnenstad willen, weer over de Schroeweg sturen. Bezoe kers aan het centrum worden dan als vanouds welkom geheten voor de brug. Behalve als ze zelf de weg weten - TomTom!- en toch ge woon door de tunnel rijden. Dat de gemeente juist nu denkt over het autoluw maken van de binnenstad, is geen toeval. Eén van de nieuwe parkeerterreinen zou bij de afslag van de N57 op be drijventerrein Ramsburg kunnen komen. Maar ook over de ontwik keling van dat terrein is nog veel onduidelijk. De gemeente wil er woningen bouwen en het bedrij venterrein opknappen. De plan nenmakerij is een tijd stilgelegd omdat er niet genoeg geld is. Een andere afslag voor de N57 ver zinnen, kan niet meer. De aanne mers staan op het punt om te gaan rekenen. Na 25 jaar praten over en hopen op een nieuwe N57 en de langverwachte tunnel, gaat de aanleg van de weg dit najaar echt beginnen. Er is geen ruimte meer om de lastige beslissing over de afwikkeling van het verkeer nog verder vooruit te schuiven. De studietijd is voorbij: tijd om aan het werk te gaan. OOSTKAPELLE - Jeugdboekenschrij ver Peter van Beek uit Kootwijker broek heeft gisteren op basis school De Regenboog in Oostka- pelle zijn nieuwste boek Mail uit Barbarije gepresenteerd. Het boek gaat over de zoektocht van twee brugklassers, Anna en Abdel, naar oude brieven van Michiel de Ruy ter. Het boek speelt zich onder meer af in Vlissingen en Agadir. Het boek is ook de rode draad door een nieuw lespakket over de zeeheld. De lessen zijn samenge steld door Pabo-studenten van de Hogeschool Zeeland en bedoeld voor de groepen 5 tot en met 8 van basisscholen door heel Neder land. Afhankelijk van de leeftijd van de kinderen, gaan de lessen over het leven aan boord van de schepen, over de vloot en over hoe de opvarenden destijds con tact hielden met het thuisfront. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan het lespakket.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62