Miljonairs in ban van de 'We leven als gezin niet in voortdurende angstpsychose' v v19 PZC Zaterdag 17 maart 2007 De ontvoering van miljonairsdochter Claudia Melchers was kort, maar hevig. De twee hoofdverdachten moeten nog voor de rechter verschijnen. Twee bedrijven, gespecialiseerd in de beveiliging van vermogende Nederlanders, hebben inmiddels DNA-materiaal, stemgeluid en handschriften van in totaal veertig miljonairsfamilies verzameld. Wantje weet maar nooit... door Rob Hirdes foto Yvonne Pieters Kapitale villa's in bosrijke omgeving. Het is riant wonen, maar zo afgelegen wonen brengt risico's met zich mee. Hij noemt zich, met gevoel voor understatement, licht-gefortuneerd. Spek op de ribben, zegt 'ie ook wel. Maar hij loopt niet met zijn rijkdom te koop. „Omdat er in Nederland nu eenmaal een afgunstcultuur heerst." Nee, van de risico's die een zekere weelde en welvaart met zich meebrengen, heeft hij nooit echt wakker gelegen. „We leven als gezin niet in een voortdurende angst psychose. Ik weiger ook om telkens achter om te kijken. Dan heb je geen leven." Toch sluit een groeiend aantal welgestelde Nederlanders meerjarige contracten af om zich veilig, veiliger, veiligst te voelen. Om de kans op inbraak, chantage, afpersing, be dreiging, fraude en kidnapping tot een mi nimum te beperken. In dat kader staan ze ook DNA en andere persoonsgebonden ge gevens af. ISP Risk Management in Lelystad heeft in middels de veiligheid en beveiliging van 28 vermogende families op zich genomen. Om die allesomvattende taak naar beho ren uit te kunnen voeren, hebben de gezin nen onder meer hun genetisch materiaal afgestaan. De Haagse collega-concurrent Interseco heeft twaalf overvloedig in de slappe was zittende particulieren onder zijn bescherming biedende vleugels. ISP-directeur Hans Slaman over het be lang van deze afgestane persoonlijke infor matie: „In de ontvoeringszaak van Ger- rit-Jan Heijn claimden op een gegeven mo ment verschillende personen hem te heb ben ontvoerd. Met informatie uit de per soonlijke dossiers is de kans veel groter dat kan worden vastgesteld dat iemand daad werkelijk in handen is van de claimende kidnappers." In vrijwel alle gevallen van opgeslagen per soonsgebonden materiaal gaat het om fa milies op de Quote 500-lijst. De Gelderse ondernemer, die zijn naam niet genoemd wil hebben, valt buiten die Quote-topvijf honderd. „Ik ben nummer 501...", schertst hij. „Zonder stip." Hij staat aan het hoofd van een florerende handelsonderneming, praat in korte zinnen. Hoewel het hem niet achtervolgt, heeft hij natuurlijk wel eens over de risico's nagedacht die aan een zekere welstand kleven. „Ik wil er niet aan denken dat er iets gebeurt. Maar ik moet er trouwens ook niet aan denken." Slaman: „Veiligheid is natuurlijk een sub jectieve beleving, ledereen ervaart dat an ders. Maar je kop in het zand steken, is het andere uiterste. Onze cliënten zijn, naast bekende Nederlanders en daarmee publiek bezit, in hoofdzaak succesvolle onderne mers en voorzitters van raden van bestuur. Ze zijn uiterst bedreven in het managen van handelsrisico's, maar hebben niet al tijd voldoende nagedacht over het mana gen van hun eigen risico's." Dat doet ISP Risk Management dus voor ze. Dat heeft daarvoor een aparte poot ont wikkeld, Family Security Office geheten. Het bieden van veiligheid begint met het opstellen van een uitputtende risicoanaly se aan de hand waarvan een risicoprofiel wordt opgesteld. Dat klinkt allerminst spannend. Roept niet direct beelden op die doen denken aan tot de verbeelding sprekende James Bond-achtige situaties. Slaman, afkomstig van de politie waar hij de laatste jaren deel van een anti-terreur- brigade uitmaakte: „Het zijn diepgravende gesprekken op basis van wederzijds ver trouwen. Soms ontstaan er schrijnende si tuaties als bijvoorbeeld blijkt dat een van de kinderen aan de drugs is. Zoiets vormt een extra risicoaspect. Bovendien is het heel confronterend, want als voorzitter van de raad van bestuur raakt hem dat niet, maar thuis is hij gewoon vader." Temg naar de Gelderse ondernemer. Hij heeft schoolgaande kinderen, maar is nooit echt bang geweest dat zijn gezin iets zou overkomen „We wonen redelijk vei lig. Zo voelen we ons ook. Alarm op het huis en een elektronisch hek. Natuurlijk liggen de sleutels niet voor het grijpen." Slaman, sinds 1986 directeur van ISP Risk Management: „Elke vermogende Nederlan der heeft zelf wel maatregelen genomen om zich in zekere zin te behoeden voor het noodlot. Inderdaad, hekwerken, extra aandacht voor hang- en sluitwerk en ook nog eens een inbraak-alarmsysteem. Prach tig allemaal, maar het gaat om de samen hang. Wanneer die er niet is, schiet je er weinig tot niets mee op. Als je twintig mi nuten nadat het alarm is afgegaan, moet wachten op je ingehuurde particulier be veiligingsbedrijf heb je al een probleem." Daarbij speelt nog mee dat de gemiddelde miljonair enigszins achteraf woont, ten minste niet op driehoog achter of in een modale doorzonwoning. Nog een ander aspect van zorg is dat de heer des huizes 's avonds vaak niet thuis is of voor perioden in het buitenland vertoeft. Het zijn trou wens allesbehalve gelegenheidsdieven die binnendringen om te kijken of er iets van hun gading bij is. Nee, dat soort inbraken is zorgvuldig gepland omdat ze altijd wel weten dat het bingo is. Slaman: „Je staat vaak versteld hoe weinig vermogende Nederlanders iets geregeld hebben als het gaat om hun persoonlijke veiligheid en risico's. Vaak is er sprake van schijnveiligheid. Onze eerste risicoanalyse draait dikwijls uit op een enorme teleur stelling van de familie omdat ze dacht dat ze het toch echt goed voor elkaar had. Maar als je de getroffen maatregelen onder een vergrootglas legt, schrik je van de hia ten in de keten van veiligheidsvoorzienin gen. Ook hier geldt dat de ketting zo sterk is als de zwakste schakel." De net niet Quote-500-onderne- mer behoort tot de nieuwe rij ken. Zijn vermogen is hem niet in de schoot geworpen. Hij heeft zijn imperium van de grond af aan opgebouwd. In die geest voedt hij ook zijn kinderen op; je krijgt niets voor niets, Daarom brengen ze ook gewoon folders rond. „Dat hoeven jullie toch niet te doen?", reageren hun vriendjes vol onbe grip. „Die denken ook wanneer ze wel eens geld van mijn kinderen lenen, dat ze dat niet hoeven terug te betalen. Zo van: Jullie hebben toch geld zat..." Dat laatste is waar. Pratend over de ergste doemscenario's zegt hij: „Als het onver hoopt moet, kan ik met een paar dagen wel een paar miljoen op tafel leggen. Maar die moet ik dan eerst wel uit mijn onderne ming halen. Dat zou op de bedrijfsvoering hetzelfde effect hebben als wanneer een oud vrouwtje bij de pinautomaat van hon derd euro op haar AOW wordt beroofd." Volgens ISP-directeur Slaman is de Quote- 500, in tegenstelling tot wat wel wordt be weerd, beslist geen absolute hitlist voor kidnappers. „Dat is echt een misvatting. Slechts in één geval is daar duidelijk spra ke van geweest. Je wordt eerder slachtoffer van een gefrustreerde medewerker of een zakelijk conflict. Van lieden die je om die reden een paar ton lichter willen maken." De ondernemer-zonder-vrees: „Die ont voerders van Toos van der Valk, van Fred dy Heineken en van Maup Caransa behoor den tot syndicaten, tot criminele organisa ties. Die gingen voor het echte grote geld. Maar die hadden nog een zekere etiquette, een zeker fatsoen. Maar solisten als de ont voerder van Gerrit-Jan Heijn, daar kan je geen plan op trekken. Dat zijn ongeleide projectielen. Ie kunt hooguit hopen dat je niet in hun vuurlinie komt te liggen." Slaman: „)e kunt altijd wel je kop in het zand steken. Maar wat als er wel wat ge beurt...? Ie hebt wel de verantwoordelijk heid voor je bedrijf op je schouders, waar om zou je die voor je gezin en verdere fa milie dan niet dragen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49