De Formule-i onder de honden Spectrum v17 PZC Zaterdag 17 maart 2007 De meeste mensen hebben een hond als gezelschapsdier. Voor bezitters van windhonden is het soms een missie. Ze brengen vele dagen op de renbaan door, rijden uren voor een half uur training. „Mensen die met deze honden sporten, gaan zó lief met ze om." Zondag gaat het raceseizoen van start. door Pieternel Kellenaers foto's GPD/AP Dertien renbanen voor windhonden Nederland telt dertien renba nen: in Leek, Oude Pekela, Beerta, Jubbega (Fr), Rijssen, Velp, Lelystad, Den Haag, Rot terdam, Son, Geldrop, Goes en Venlo. Bekende windhondenrassen zijn de saluki, de galgo espa- nol, de (langharige) afghaanse windhond, de greyhound en de kleinere whippet. Met windhonden kunnen twee takken van sport wor den bedreven: het rennen en het coursen. Bij het rennen worden afstanden tot 700 me ter gelopen. Zes honden ren nen om het hardst achter een kunsthaas aan die wordt voort bewogen langs een touw, de 'sleephaas', of aan een motor op een rail. De honden dragen een muilkorf zodat ze elkaar niet bijten en een rendek in zes verschillende kleuren om ze uit elkaar te kunnen hou den. Bij het coursen rennen twee honden in een wit en rood ren dek achter een nephaas aan die over een bochtig parcours door het veld gaat. Alleen met een haasvastverklaring kan een hond aan coursing mee doen. Voor het rennen is een rencer- tificaat nodig. Om het certifi caat te halen, moet de hond goed rond kunnen zonder de twee gecertificeerde honden die meelopen te storen door bijten of in de weg lopen. Wie de windhonden kort voor de wedstrijd in de starthokken ziet, zou niet zeggen dat ze even later met zeventig kilo meter per uur over de renbaan gaan. Ze zijn rustig en blaffen nauwelijks. Dat veran dert als de hokken open klappen. De ge trainde spierbundels hebben nu nergens meer oog voor en rennen keihard achter een stuk plastic aan. Van heinde en verre komen hondenbezit ters deze zondag naar de renbaan in Rot terdam, een van de weinige waar zo kort voor het seizoen nog getraind wordt. Som mige mensen rijden drie uur om hun hond binnen 30 seconden de 350 meter te zien lopen. Hazendraaier Ronald van der Vlies kan met zijn 22 jaar ervaring bijna blind het motortje over de rails langs de baan laten gaan. Met zijn handen aan de afstandsbe diening zit hij hoog in het juryhok om in twee uur tijd zo'n honderd dieren een rondje te laten lopen. Alleen of in groep jes. Naast hem zit lohn Heijkoop die de tijd bij houdt en nog een Brabantse hondenbezit ter die commentaar levert. De lucht is ge vuld met de rook van hun onophoudelijk opgestoken sigaretten. Buiten beweegt de motor via een bezemsteel een bundel plas tic slierten voort. Het lijkt niet op een haas maar dat geeft niet. Van der Vlies: „Als het maar beweegt. De greyhounds lopen de 350 meter in 20,5 seconden, ik weet pre cies wanneer ze waar zitten. Prachtbeesten zijn het, de Formule i-wagens onder de honden. Dat acceleratievermogen. Met drie sprongen zit zo'n greyhound al op top snelheid. Dat doet geen auto hem na." In haar rijtjeshuis in Lelystad zit Ingrid Reuser op de lange bank ingeklemd tussen vier grote windhonden. De twee fauteuils zijn ook bezet en in de manden op de grond liggen nog een whippet en een gal go. Boven ligt greyhound Fritz (3) te gene zen van zijn gebroken poot. Een familie kwaal, want zijn vader Bas (9) brak ook al jong zijn poot. Aan de muren zijn op plankjes de trofeeën uitge stald. „De meeste bekers Ingrid Reuser met haar windhonden. alcohol in. Bij een dopingcontrole kan ik die dus niet gebruiken, dan neem ik de gel. Bovendien leg ik ze vooraf even op de mas sageplaat, zodat de spieren los worden ge trild." Ook geeft ze haar Spaanse galgo's wortels zodat de vacht mooi rood kleurt. Dat rent beter. „Een rode hond is stabiel op de baan." Aan gebroken poten is Reuser nog wel eens fors geld kwijt, de eenvoudige operaties doet ze zelf „Een snee in de poot repareer ik zelf met een nietje." Al vallen de blessures mee, over het aantal te lopen races zijn de meningen verdeeld. De meeste verenigingen zijn aangesloten bij de Commissie voor de Windhonden- rensport, die drie of vier races per dag toe staat met elk type windhond. „Murder in the first degree noemen de Engelsen dat", zegt Cees van Arkel die van de Commissie naar de Federatie Greyhoundracing Neder land overstapte. Daar wordt alleen met het éénritsysteem gewerkt en alleen met greyhounds. „Ik laat mijn honden hooguit twaalf keer per jaar lopen en niet meer dan een rondje per dag." Zielig wil Van Ar kel, met meer dan vijftig jaar ervaring, de sport niet noemen. „Het is pas zielig als je de hond thuis laat liggen en er niets mee doet." die we winnen, verkoop ik met Koningin nedag. Ik bewaar alleen de plaatjes waarop de prijs vermeld staat. Anders is mijn huis te klein." Reuser is dagelijks uren met haar honden bezig. Ze gaat niet op vakantie, sa men met haar man kampeert ze bijna elk weekend op de renbaan. Een paar uur door het bos kuieren met de honden los is er niet bij. Het risico op blessures is te groot. Ook het baanrennen is niet zonder risico's. Reuser: „Tijdens de eerste wed strijd die ik meemaakte, zag ik een grey hound vlak na de start zijn rug breken. Dat beest zat zó vol adrenaline dat hij op zijn voorpoten bleef lopen terwijl hij zijn ach terlijf meesleepte." Met blessures valt het volgens dierenarts Mark Huis in 't Veld uit Liempde wel mee. In de drie jaar dat hij honden onderzocht op de renbaan van Geldrop heeft hij zes honden moeten afkeuren. „Het zijn sterke en lieve honden en ze worden daarom ook als proefdier gebruikt. Mensen die met deze honden sporten, gaan zó lief met ze om. Dan zie je zo'n grote getatoeerde vent die zijn dampende hond na afloop met een klein kommetje water afkoelt en het zand uit de tenen wast. Alsof het een bar biepop is, aandoenlijk om te zien." Behalve de verzorging van de hond bestaat ook voeding en ge nezing voor een groot deel uit trucjes en rituelen. Huis in 't Veld: „Dat ze karnemelk geven tegen wor men, bijvoorbeeld. Onzin natuurlijk. Net als die aminozuren die zogenaamd in het voer zitten. Voor doping, waar steekproefs gewijs op wordt gecontroleerd, is de tak van sport hier te kneuterig. Het belang is niet groot genoeg. Wie op doping betrapt wordt, ligt er meteen uit." Ook Ingrid Reuser gebruikt trucjes om haar honden goed te laten rennen. „Een spray om de spieren mee te masseren voor de wed strijd, maar daar zit a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47