Turkije RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE strandloper Marjan Berk v9 PZC Zaterdag 17 maart 2007 succes voorspelde..„ik kan niet wachten! En het ca fé, waar muzikanten volksmuziek speelden en ik op de tamboerijn en de bongo's mijn nummertje mee mocht trommelen. Onder de stad heb ik im mense waterwerken bezichtigd, een ondergrondse wereld met een watersysteem wat veel denkwerk heeft gekost. Maar het meest bijzondere wat ik van Turkije heb meegekregen is het contact met de heldin van mijn laatste boek 'Zout', mevrouw Sebahat Tüz- gol. Bijna een jaar lang heeft zij mij de verhalen van haar leven verteld, waardoor ik veel inzicht heb verworven in de overeenkomsten en verschil len in ons beider leven. Acht hele dagen bracht ik vorige zomer bij haar in haar huis in Midden Ana- tolië door, waardoor ik haar levensritme leerde kennen. Veel respect kreeg ik voor de manier waar op zij zich vijf maal per dag terugtrok om te bid den. Heel ingetogen zat zij daar, in zichzelf ge keerd, en onderhield zo haar contact met Allah. Af en toe kwam de buurvrouw langs. Zij riep: 'allagal- lagallagalla!', precies dezelfde manier waarop wij wel eens meewarig: 'gottegottegottegot!' roepen. En dat is nog maar een piepklein detail van wat wij hier precies hetzelfde doen... Turkije is hot in deze boekenweek. Niet al leen heeft Geert Mak door het schrijven van het boekenweekgeschenk 'De Brug' weer een inzichtgevend werkje afgescheiden over alles wat er zich op die brug in Istanbul afspeelt, maar ook onze koningin heeft met haar recente bezoek aan Turkije laten zien, dat wij interesse hebben voor dat land, dat halfin Europa en halfin Klein Azië ligt. En wie zagen wij tijdens een van de re portages over dat bezoek terug? Onze verbannen Turkse kleermaker Zekeriya Gümüs met vrouw Es- me en zoon Ramazan probeerde zich in het ge zichtsveld van onze vorstin te manoevreren... en zwaaide haar ook nog langdurig na. In de late ja ren negentig hield deze brave kleermaker de ge moederen in ons land, maar vooral in Amsterdam behoorlijk bezig. Alle pogingen om hem met zijn gezin hier te houden waren ondanks de inspannin gen van allerlei bobo's en andere invloedrijke men sen mislukt. Eenmaal terug in Turkije werden er ook nog hel pende handen uitgestoken om hem aan een nieuw bestaan te helpen, maar het mocht niet ba ten. Ik lees het boek 'Een Turkse Kleermaker in Nederland', dat Frenk der Nederlanden, verslagge ver bij Het Parool, over Gümüs heeft geschreven. Een schrijnend verhaal van een tussen de raderen van een systeem geraakt gezin. Ondanks de inzet en goede wil van velen moest Gümüs ons land ver laten. En dan zien we daar dat treurige hoofd weer opduiken in de menigte mensen die Beatrix verwelkomen... Ook Bernard Bouwman, correspondent in Turkije van de NOS en de Wereldomroep, heeft in dit he te Turkse voorjaar een boek gepubliceerd 'Mijn Istanbul', waarin je weer allerlei andere aspecten van het leven in die fantastische stad gelegen op de grens van twee werelden krijgt aangeleverd. Ik heb zelf drie hele dagen in Istanbul doorge bracht. De Blauwe Moskee bekeken, de harem van het paleis van de Sultan geïnventariseerd. Vooral de kamers van de zonen van de Sultan, waar klei ne fonteintjes sprankelend geruis veroorzaakten, zodat de prinsen ongehinderd konden roddelen en spreken zonder afgeluisterd te worden. Ook be zocht ik een voormalige hamam, waar een vrouw mij uit een omgekeerd kopje koffiedik toekomstig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39