Hij blinkt in onbezoedelde eer M! %oV f6.1 7-1 8.1 Te voet van Baskenland naar huis EE EE Grondlegger van het Korps Mariniers v5 PZC Zaterdag 17 maart 2007 Zijn verdiensten zijn vele malen groter dan eventuele minpunten. door Maurits Sep Als zelfs de vijand die je van het leven heeft be roofd, saluutschoten af vuurt als je ontzielde lichaam voorbij vaart, moet je wel een groot man zijn ge weest. Dat je als protestant je laatste rustplaats krijgt in het allerheiligste van een katholieke kerk, de crypte, be wijst dat eens te meer. Getuige ook nog eens het Latijnse opschrift van het praalgraf van Michiel Adriaanszoon de Ruyter: Intaminatis fulget honoribus - hij blinkt in onbezoedelde eer. Een ordinaire kaper die andere sche pen overviel en de buit inpikte. Een ka pitein die schepen vol slaven over de zeeën voer. Onbevlekt is het blazoen van Michiel de Ruyter zeker niet. Tij dens de zegetocht als admiraal tegen de Engelsen, de slag bij Chatham op 22 juni 2667, was hij niet eens aanwezig. Pas aan het einde van de middag arri veerde de 'Zeeleeu op den Theems'. En toch: hij blinkt in onbezoedelde eer, meldt het opschrift op zijn praal graf in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Een indrukkwekkend graf dat uiting geeft aan de status van een indrukwek kend man. Omdat ondanks de kantte- zijn biograaf Ronald Prud'homme van Reine als titel voor zijn boek Rechter hand van Nederland. Sneuvelen in het landsbelang, zoals hij in 1676 deed, gaf alleen maar meer glans aan De Ruyters toch al mateloze populariteit. De immense rij mensen die de begrafenisstoet vormde, is daar van een bewijs. De vele zilveren en gouden palmtakken en lauwerkransen en de erelinten op zijn tombe van on der andere de gemeente Amsterdam, de Koninklijke Marine, de visserij, de koopvaardij la- 's Lands bestuurders deden nooit Michiei'de Ruy ter niet vergeten is. Bijzonder is het erelint van republiek Hongarije. Daar wordt de Vlissinger vereerd, omdat hij in Napels 26 Hongaarse dominees - geloofsgeno ten dus - heeft gered. Het levensverhaal van Michiel Adriaenszoon de Ruyter is dat van een Vlissings straatschoffie dat uitgroeit tot de redder van het vaderland en een standbeeld krijgt in Hongarije. Van een held die - een vereiste om in Ne derland populair te worden - tegelijker tijd gewoon is gebleven. Zó gewoon dat de dringend gewenste restauratie van zijn praalgraf in Amsterdam, pas wordt uitgevoerd als de herdenking van zijn vierhonderste geboortedag voorbij is. keningen die te plaatsen zijn, zijn ver diensten vele malen groter zijn. Daar over is zowel vriend als vijand het eens. De Engelse schrijver Rudyard Kipling dichtte over de angst van de Britten voor de Nederlandse admiraal: We da- re not meet him with our Jleet. Geen wonder dat bij Chatham vrijwel moei teloos acht grote Engelse schepen vero verd konden worden. Inclusief het vlaggenschip Royal Charles, waarvan de spiegelversiering één van de aan Michiel de Ruy ter gerelateerde topstukken is uit de collectie tevergeefs een beroep op hem 'meesterwerken' van het Rijksmu seum in Amsterdam. Angst en bewondering voor De Ruyter gaan hand in hand. Waarom anders be tonen de Fransen hem de laatste eer terwijl hij juist het leven heeft gelaten in een zeeslag met diezelfde Fransen? Omdat historici en 'vakgenoten' het er over eens zijn dat de Vlissingse zee held de belangrijkste vlootvoogd van de zeventiende eeuw was. Een geniaal strateeg, grondlegger van de marine, een dapper man en aimabel boven dien. De Ruyter stond hoog in aanzien bij 's lands bestuurders. Ze deden met regelmaat een beroep op hem en zoals het een calvinist betaamt, gaf hij ge trouw gehoor. Niet voor niets koos De grote zeeslagen van de drie Engelse oorlogen Noord ENGELAND Londen O Sfteemess 00 LowestoftQ. Plymouth O Portsmouth O Chatham Du ngeness, Hastings Q Dover—fel Whight Scfwoneveld QNieuwpoort "'Duinèerfa ÏJOKijikium REPUBLIEK DER VERENIGDE —NEDERLANDEN OTer Heide El O Antwerpen SPAANSE NEDERLANDEN FRANKRIJK i. 1652,29 mei Slag bij Do\>er 2.165226 aug. Slag bij Plymouth 3.1652, 9 okt. Slag bij Duins 4.1652,10 dcc Slag bij Dungeness 5.1653, 28 jeb., 2 mrt Driedaagse Zeesla 6.1653,12-13 juni Slag bij Nieuwpoort .1653, S-10 aug. Slag bij Ter Heide 166513 juni Slag bij Lowestoft 9.1666,11-14juni Vierdaagse Zeeslag I 10.1666, 4-5 aug. Tweedaagse Zeeslag t D. 1667,19-24 ju I 12.1672, 7juni Sic |r 13.1673, 7juni Sic 14.1673,14 juni! i 11667, 19-24 juni Tochtnaar Chatham Slag bij Solebag' Slag bij Scfwoneveld 14 juni Tiveede Slag Bij Schooneveld 15.1673, 21 aug. Slag bij Kijkduin PZC Felix Binicewicz Trek als 16-jarige jongen met twee kornuiten, in het voorjaar van 1623, maar eens van het Spaanse Baskenland aan de Spaanse kust te voet naar Vlissingen. De Ruyter heeft het gedaan. Weliswaar noodge dwongen, maar het lukte hem zonder geld heelhuids aan te komen. John Brosens liet zich voor zijn jeugd roman Koers pal noord door de tocht in spireren. In april 1623 nemen Spanjaar den de bemanning van de bark De Honte, onder wie Michiel de Ruyter, gevangen. Bij het aan land gaan weet hij met twee lotgenoten te ontsnappen en zet te voet koers richting Vlissin gen. Onderweg doen ze een beroep op de gastvrijheid van de Fransen om aan eten te komen. De andere bemanningsleden wacht een lot als galeislaaf ichiel de Ruyter was een tacti cus. Dat bewees hij tijdens tal rijke zeeslagen. Maar hij ont dekte dat hij niet alleen de oorlogsbo dems in kon zetten. Soms moest het gevecht op micro-niveau gevoerd wor den. Dan moest de soldaat eraan te pas komen om de tegenstander de genade slag te geven. De Ruyter wilde solda ten op zee. Het korps mariniers was ge boren. De Ruyter gebruikt dit principe in de zeestrijd tegen de Zweden in 1658 als de Nederlandse vloot de Denen steunt. Een deel van de vloot blokkeert de Zweedse havens en valt Nyborg aan om Kopenhagen te bevrijden uit de Zweedse omsingeling. De Denen dur ven een landing niet aan. De Ruyter wordt razend en geeft zelf het goede voorbeeld, springt in een sloep en trekt z'n zwaard. „Val aen mannen. Val aen, of gy sulkt altemael vermoort worden." Nyborg wordt genomen, de stad geplunderd en de vrouwen krij gen de soldaten van de Republiek over zich heen. 'Hetgeen droevich was om te sien', schrijft De Ruyter. De Deense koning verheft De Ruyter in de adelstand. De Nederlandse mari niers hebben hun eerste slag binnen. De Ruyter en raadpensionaris Johan de Witt leggen de Staten Generaal een plan voor de oprichting van een regi ment zeesoldaten voor. Bij resolutie van ro december 1665 is het Regiment der Marine opgericht. 11 aiigtistiis 1665 Benoemd tot luitenant-admiraal van Hollaiid en West-Friesland en opperbevelhebber van de vloot. 1666 Neemt vlaggenschip De Zeven Provinciën in gebruik. Ch'crwinning in Vierdaagse Zeeslag, nederlaag in Tweedaagse Zeeslag. Wordt ziek door r inademen van lontpluis. f Heeft een slechte verhouding "met CorneLis Tromp. 1667 Kiijgt beker voor de tocht naar Chatham. 1668-1672 Vanwege zijn zwakke gezondheid wordt hij door Raadpensionaris De Witt gedwongen aan wal te blijven. Deze wil qeen risico nemen met zijn opperbevelhebber. November 1669 j Aanhanger van Tromp probeert hem in zijn huis in Amsterdam met een mes te vermoorden. 1672-1673 Derde Engelse Oorlog. 1673 Bevorderd tót 6 september 1672 Luitenant- Woedende menigte voor huis admiraal- in Amsterdam, burgerwacht generaal, voorkomt verwoesting. 1674 Mislukte poging om Martinique op de Fransen te heroveren. 1676 Uitgezonden om Spanje te helpen tegen Frankrijk. 22 april 1676 Zwaargewond in slag bij de Etna. 8 apriC 1676 Overlijdt in baai van Syracuse. 18 maart 1677 Begraven in. Nieuwe Kerft in Amsterdam. •C.v BeveCheóber 1665-1673 Laatste' Cei'ensfase 1674-1677 zZr PZC Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35