Rebels tot hij naar zee mocht Iv3 PZC Zaterdag 17 maart 2007 PZC Donja Odijk Over de kinderjaren van Michiel weten we niet veel. Zelfs waar hij werd geboren is niet zeker. Een onhandelbaar jong, zo wordt hij vaak omschreven. Brutaal en met losse handjes. Tot hij op zee zijn draai vond en snel carrière maakte. door Wendy van den Hurk Het ligt voor de hand dat Michiel de Ruyter ooit is geboren. Alleen, waar en wanneer - dat blijft gis werk. Alle doopboeken van Vlissingen zijn verbrand. Maar ze zeggen dat het was op 24 maart 1607, om 8.00 uur 's ochtends, en dat hij die zelfde dag nog is gedoopt. Maar dat was toch geen protestants gebruik? Bo vendien was 24 maart in 1607 een zater dag. Doorgaans geen dag om te dopen. Geboortehuizen zijn er inmiddels zes in Vlissingen. Het kan bijvoorbeeld de Sint lacobsstraat zijn. Volgens het lid matenboek deed vader Adriaen Michielszoon op die plek in maart 1607 belijdenis in de Nederduits gerefor meerde gemeente. Jacobus Bellamy had het in zijn gedichten weer over 't Hooft, waar nu de opgang naar de bou levard is. Maar even aannemelijk is het straatje waar nu het Arsenaal staat. Vlakbij de zee. Gezien zijn voorliefde voor het water is die plek misschien nog wel het mooist om te geloven. Michiel was de zoon van een zeeman, die later bierdrager werd. Waarschijn lijk dan, want ook dat is niet zeker. Sa men met de Middelburgse Aeltje Jans dochter kreeg die elf kinderen, van wie Michiel de vierde was. Niet al zijn broertjes en zusjes bleven in leven en het gezin verhuisde vaak. Dat moest wel, gezien de gezinsuitbreiding. In de jeugdjaren van Michiel komen de Lan ge Zelke, de Oude Markt en de Kou denhoek voorbij. Het gezin had het vast niet breed. Michiel groeide namelijk op tijdens het Twaalfjarig Bestand in de Tachtigjarige Oorlog. Omdat de Schelde weer open was, liep Vlissingen de invoertax van vracht richting Antwerpen mis. Boven dien viel er even niks te kapen. Toch had de stad Vlissingen kennelijk florij nen genoeg om zijn havens flink uit te breiden. De stad lijkt booming in die tijd. Het renaissancistische stadhuis stond er net, prins Maurits had er een paleis laten neerzetten en voor het hu welijk van Frederik V, keurvorst van de Palts, met Elisabeth Stuart werd een Het Maritiem Muzeeum in Vlissingen biedt Michiel alle ruimte. gigantisch feest gehouden. Op een late re gravure van de Middelburger Jan Pie- tersz. van der Venne is te zien hoe drommen mensen staan te kijken. Daartussen stond vast ook Michiel. Vlissingen was een gelovige stad. Zes duizend inwoners hadden keuze uit drie kerken en drie dominees. Michiel moet het protestantisme met de paple pel ingegoten hebben gekregen. Leer krachten op school waren vaak voor zangers uit de kerk. Ook Michiel kreeg les. Hoewel niet lang, want hij werd - naar het schijnt - al vroeg van school gestuurd. Toch getuigen zijn latere scheepsjournalen van een voortreffe lijk schrift, zij het met Zeeuwse dialec tismen. Een overzees gesprek was geen probleem; De Ruyter sprak diverse ta len. Die kennis kan hij echter ook van straat hebben geplukt. Omdat Vlissin gen tot t6t5 pandstad was van Enge land, liep in de stad van alles rond. Ie dereen sprak zijn taal. Kennelijk was de kleine Michiel maar een vervelend ventje. Zijn eerste biograaf Brandt, die aan het eind van de 17e eeuw aan de slag ging in opdracht van Michiels zoon Engel, schreef al van vechten en smijten. Op zijn tiende zou hij zijn eer ste heroïsche toer hebben uitgehaald: hij beklom de Sint Jacobstoren. Al foto Muzeeum Vlissingen thans, dat schrijft Brandt. Een ouder wets prentje laat een zwaaiend kereltje op een torenhaan zien. Uit een reke ningenboek van de Jacobskerk uit 1616 en 1617 blijkt dat de kerk indertijd werd verbouwd. Er hebben dus stei gers gestaan. Maar ja, of hij vervolgens inderdaad van een leien dakje is gegle den? In elk geval was vader Adriaen Michielszoon zijn rebelse zoon zat. Hij bracht hem naar de familie Lampsins, die een lijnbaan had. Waar die stond, is niet zeker. Michiel werd touwslagers jongen. Zes stuivers per week kreeg-ie ervoor. Ach, in het grote gezin was el ke stuiver mooi meegenomen. Groenland Jan Mayen Nooiwegen Als stuurman naar Spitsbergen. In dienst van Lampsins op kaapvaart. Stuurman op walvisvaarder van de Noordse Compaqnie met bestemming fiet eiland Jan Mayert in de Noordelijke IJszee. Noemt zich voor het eerst De Ruyter. Hertrouwt met Neeltje Engels. Opleiding 1618 - 1636 Eerste eigen commando, kaperkapitein op schip van Lampsins. Kapitein op koopvaarder Vlissinge van Lampsins. Tochten naar West-Indie. Koopvaarder op eigen schip de Salamander, tochten naar Marokko en West-Indie. Zoon Engel geboren. Eerste aanstelling bij de marine op De Haze onder admiraal Gijsels expeditie om Portugal te steunen tegen Spanje. Neeltje Engels overleden. De Ruyter besluit zeemansloopbaan te beëindigen. Zeevaart 163t - 1651

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33