€999,-* Het is lente: doe 'de lus'! Fantastische rondreis! v30 Zaterdag 17 maart 2007 PZC LIZA'S door Liza van Sambeek Natuurlijk begint het weer overal te kriebelen nu de da gen langer worden. Na zo'n druilerige herfstige, veel te warme en natte winter wil het lijf weer naar buiten. Beschamend komt ze op de avond van de eerste lentedag tot de ontdekking dat haar impulsaankopen (te jong, te schreeu werig) die een poging waren om de X-factor positief te beïn vloeden, het moeten afleggen tegen de oprukkende kilo's die zich de afgelopen wintermaanden schaamteloos rondom haar middenrif hebben opgestapeld. Dit kan écht niet meer. Het wordt tijd voor discipline, trainen en afzien, lijnen, endorfines en voor het opsnuiven van gezonde buitenlucht. Beter fietsen, dan nietsen. Ze haalt haar man over om met haar 'de lus' (die ze ooit per auto deed) te fietsen, goed voor het huwelijk bedacht ze en leuk voor een lang weekend. Het is een twee- a driedaagse fietstocht die voert van Noyer sur Cher naar Chinon en vervol gens van Chinon via Tours, langs de oevers van de Loire, terug naar Noyers. Totaal ongeveer 155 kilometer, een mooi begin voor het wielerseizoen. De tocht gaat zoveel mogelijk over de zogenaamde 'witte weg getjes' van de Michelinkaart en is dus autoluw en veilig. Hij voert langs de oevers van de Loire, de Cher, en de Vienne, langs prachtige kastelen en authentieke dorpjes en langs de schitterende tuinen van Villandry (zeer de moeite waard, ten zuid/westen van Tours). Ze is van plan om iets van de route af te wijken door bij Orbig- ny niet via de C8 naar Liège te rijden maar de tocht via de D11 (tamelijk heuvelachtig) te vervol gen naar Montresor (mooie naam: mijn schat), een dorpje dat officieel is geclassificeerd als een van Frankrijk's mooiste dor pen. Het kasteel is gerestaureerd en staat op fundamenten uit 1005. Aan de voet van dit kasteel is het prettig lunchen. Via Montresor wil ze naar Loches, een architectonisch juweel tje van middeleeuwse bouwkunst. Hier zal ze de tijd nemen om de oude stad, met zijn gevangenis en koninklijke verblij ven, te bekijken waar onder andere de heldin (haar patroon heilige) Jeanne d'Arc te gast was. Vandaar komt ze via Do- lus-le-Sec weer op de aangegeven (wijn)route naar Chinon waar ze bij St. Epain de adembenemend mooie vergezichten over de vallei van de rivier de Mance uitgebreid wil fotografe ren. Ze passeert grotwoningen (tufstenen middeleeuwse woonvormen) en komt daarna bij het dorpje Crissay. Hier wil ze met haar 'lenteman' genieten van dit openlucht museum en lunchen bij het roze bolwerk van de homoseksue le boys Thierry en Raphael: guesthouse L'HötentYque. Het laatste stukje naar Chinon, langs weldadige wijngaarden met zijn fameuze Chinon-wijnen, zal ze de 'stal' ruiken en fantase ren over een heerlijk bed in Hotel Diderot waar ze tegen een schappelijke prijs het inmiddels pijnlijke zitvlak te rusten mag leggen in 'de kom van haar omarmende man'. En als ze de volgende dag, wegens brocantemarkt op de grote boulevard langs de Vienne (derde zondag van de maand), een griepje met slappe benen veinst, zal hij haar vast verrassen met mooie kleine antieke oorbellen. Onder toeziend oog van powergirl Jeanne d'Arc te paard zullen de lentekriebels haar, zittend in de zon op een terras, overvallen. France... j'arrive! Als ze de volgende dag een griepje veinst, zal hij haar verrassen B&B in Kuldiga. Letland Het beste van Israël in één week Bezoek onder leiding van een uitstekende gids de belangrijkste en meest interessante plaatsen van Israël. Een echte aanrader!! vanaf slechts Gegarandeerd vertrek iedere zondag. Zie omschrijving van deze geweldige reis op www.oppenheim.nl TKAVEl www.oppenheim.nl Telefoon: 020 - 40 420 40 v Vlucht met El Ai of Swiss Prijs INCLUSIEF iuchth^venbe?nsyr;g Contrasten in het van oorsprong middeleeuwse Cesis. De Baltische landen, jarenlang zuchtend onder Sovjetdictatuur, nu vrij, zelfstandig en EU-lid. Landen van een ongerepte schoonheid met een dorpsachtig karakter, een levend openluchtmuseum, zo heeft Europa er ooit uitgezien. tekst en foto's Gerard Chel De prijs voor de meest op merkelijke toiletten gaat naar Araisi. Terwijl de ene man staat te urine ren, mag de ander ernaast op een verhoginkje z'n bruine boodschap in een donker gat laten ploffen. Bij de dames idem dito: lekker gezel lig met z'n tweetjes naast elkaar door de hurken. Zo deden we het vroeger ook, moet de bedenker gedacht heb ben. Het past bij de omgeving: de reconstructie van een Letgalse ves ting uit de 9de eeuw. Aan de oever van het meer van Araisi, zo'n beet je halverwege de grens met Est land en Riga, is het versterkte dorpje nagebouwd. 'Het heeft veel weg van een groot houten vlot met kabouterhuisjes', lezen we in onze reisgids. Beter kunnen wij het niet omschrijven. De talrijke huisjes, opgetrokken uit kaalge- freesde boomstammen en op het dak grote plaggen, geven een in druk hoe men hier vroeger leefde. Sober. Misschien wel in een gezond mi lieu. En niet, zoals we bij voor beeld in een paar steegjes in Cesis Ontelbare meren in Letland. aanschouwen, in vervallen krotten waar flarden van wat ooit gordij nen waren door grote gaten waaien. Nog niet iedereen heeft geld voor restauratie. Contrasten in dit van oorsprong middeleeuwse Cesis, een leuk stad je, gezellig druk en met een fraai kasteel, gebouwd door de Lijflan- ders, dat nog redelijk Intact is. Letland kent vele van dat soort stadjes, zoals Kuldiga in Koerland, niet alleen beroemd vanwege 'de breedste waterval van Europa', maar ook door de oude binnen stad. Waar wij slapen in een B&B dat van buiten oogt alsof het elk moment kan instorten maar van binnen nieuw en modern is. Eerlijk gezegd hadden we ons ver heugd op onverwachte en bijzon dere ontmoetingen in het wild park van Ligatne, te bereiken via een nostalgisch handbediende veerpont, maar dat valt tegen. Niet omdat het er druk is - twee uur lang geen mens gezien, zelfs het in focentrum is in tegenstelling tot wat op de deur staat niet open - maar het wild dat we zien, zit keu rig achter hekken. Voor de zwarte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2