van Mat Linders D Prisma I v45 PZC Zaterdag 17 maart 2007 De consument bepaalt zelf hoeveel ruimte bank Bali inneemt. Woonwinkel Woonlef, een combinatie van goedkoop en duur, hout en metaal. Mat Linders. Tussen grote namen als Marcel Wanders of Gerard van den Berg is hij weliswaar een kleine speler. Toch opereert de Udense ontwerper Mat Linders evengoed op internationaal niveau. Inspiratie daarvoor put hij uit zijn eigen woonwinkel. door Paul Geerts foto's GPD Functioneel design Het Ei van Columbus? Nee, dat heeft Mat Linders niet gevon den. De ontwerper uit Uden is zelf de eer ste om het te bekennen. „Dat je van mijn bank Bali de leuningen kunt verwijderen, is aardig, maar het blijft gewoon een bank." Het door hem ontworpen modulaire kastsysteem Wall is al evenmin vernieuwend. Maar wel praktisch, want door verschillende delen sa men te voegen, ontstaat een kast op maat die ook nog eens uitbreid baar is. Juist die praktische insteek is typerend voor het werk van Lin ders. Het is ook de reden waarom meubelproducenten als Danca (Ne derland) en Ethnicraft (België) graag van zijn diensten gebruikma ken. Dus stonden zijn ontwerpen in januari tijdens de Internationa le Meubelbeurs in Keulen naast die van bijvoorbeeld Gerard van den Berg en Jan des Bouvrie. Hoewel Linders temidden van der gelijke grote namen een kleine spe ler is, komt hij beslist niet van de ene op de andere dag kijken. Vol gens zijn moeder was hij al op vier jarige leeftijd bezig met stoffen, probeerde hij met zijn vingertop pen hun structuur te doorgron den. Enigszins toevallig kreeg hij in de jaren '80 van de vorige eeuw een baan bij een meubelstoffeerder, waarna hij voor zichzelf begon. Na een voortijdig afgebroken studie aan de Akademie voor Industriële Vormgeving (tegenwoordig de De sign Academy) in Eindhoven be gon hij een eigen meubelzaak. Sloot hij halverwege de jaren '90 vooral aan bij de toen heersende trend van landelijke meubelen en accessoires - 'die stijl heb ik eigen lijk nooit zien zitten' - tegenwoor dig is Linders vooral gespeciali seerd in tijdloos en modern. Let wel: niet in design. „Ik hou niet van designinterieurs omdat ze vaak heel onpersoonlijk zijn." Woonlef Dat is de enigszins eigen wijze naam van zijn winkel in het Brabantse Uden. Waarmee niet ge zegd is dat Linders zonodig tegen draads wil zijn. De naam verwijst juist naar de consument die het in terieur in toenemende mate naar zijn hand zet. „Woonlef is bijvoor beeld het combineren van goedko pe met dure meubelen, van hout met metaal." e functionele ontwer pen van Linders sluiten daarbij aan. „Het is er ei genlijk ingeslopen. Ik ben niet iemand die langs de fabri kanten gaat met een nieuw ont werp. Ik ben steeds gevraagd, juist omdat ik vanwege de woonwinkel weet wat er leeft." Zo kwam hij ook op Wall, het kast systeem dat gemaakt is van onbe werkte meubelplaat (mdf). „De consument koopt vervolgens zelf een litertje latexverf en geeft de kast de kleur die hij wil." Diezelf de flexibiliteit kenmerkt Bali, het systeem dat hij heeft ontworpen voor Danca. Door verschillende elementen bij elkaar te plaatsen, bepaalt de consument zelf hoeveel ruimte het zitmeubel inneemt. Met dat modulaire heeft hij wel iets. „Huiskamers worden steeds groter. Waarom zou je het meubi lair in de winter niet anders neer zetten dan in de zomer?" Kastsysteem Wall. Door verschillende delen samen te voegen, ontstaat een kast op maat. Dual Bench voor Ethnicraft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17