as Prisma I v43 PZC Zaterdag 17 maart 2007 ETALAGE Mensen die geïnteresseerd zijn in de aan koop van een tweede huis kun nen vandaag en morgen hun licht opdoen op de Second Ho me beurs in Utrecht. Op deze consumentenbeurs vinden be zoekers een aanbod van enkele tienduizenden woningen in bin nen- en buitenland. Volgens de organisatie is het aantal mensen dat een tweede huis koopt de laatste jaren duidelijk gestegen. De gemiddelde leeftijd van de kopers zou steeds lager liggen. www.secondhome.nl De serie Boston van Tiger was al afgestemd op de badkamer. Met de introduc tie van een klein fonteinbakje (doorsnede 29 centimeter) is het programma nu ook geschikt voor de inrichting van een krap bemeten toiletruimte. Boston bestaat onder meer uit een kraan, een designsifon, een spie gelkast en diverse haakjes. Het fonteintje kost 169 euro. www.tiger.nl woning op te warmen voor de rest van de dag. Maar een groendak levert niet al leen een gunstige bijdrage aan het binnenklimaat. Volgens Hobo wordt ook fijnstof in het milieu goed door de planten op het dak geabsorbeerd. De daken hebben bovendien een positieve invloed op de waterhuishouding, omdat de planten het hemelwater vast houden. Nieuw zijn gras- en groendaken niet. In on der andere Duitsland en Scandinavië duiken ze al langer op. Ekogras Dakbe groeiing, oorspronkelijk gespeciali seerd in het kweken van graszo den, startte zon twintig jaar gele den met het aanleggen van groen daken. Van gras maakt Hobo tegenwoor dig nog maar zelden gebruik. Lie ver werkt Ekogras met sedum, vet- planten die indien nodig vocht vasthouden. Het voordeel van se dum is dat het minder ruimte no dig heeft om te groeien dan gras. Dat is weer gunstig voor de dak constructie. Want, benadrukt Ho bo, die moet wel stevig genoeg zijn. Om lekkages te voorkomen wordt het dak eerst bedekt met een op maat gemaakt, wortelbestendig af- dekrubber. Daarop komt een laag die het water vasthoudt. De derde laag van enkele centimeters dik be staat uit zogenaamd groeisub- straat, een mengsel van vulkanisch materiaal, veen en compost. Daar bovenop komen vervolgens de planten, die door Ekogras Dakbe groeiing zelf gekweekt worden. Onder de rook van het bedrijf is zo'n 60.000 vierkante meter be dekt met kleine vetplantjes, maar ook met kruid- en grasachtigen. Uitgangspunt voor de dakbedek king is een gewicht van zestig tot tachtig kilo per vierkante meter. Een beetje platdak kan dat volgens Hobo gemakkelijk hebben, omdat standaard wordt uitgegaan van een belasting van honderd kilo. „Maar wie zelf een houten huisje neerzet, doet er goed aan om hét vooraf even te checken bij de leve rancier." Bovendien: hoe steiler het dak, hoe dikker de deklaag. „Omdat anders het water niet goed wordt vastgehouden", aldus Hobo. Is de helling groter dan 25 graden, dan zijn andere maatrege len nodig. Hobo benadrukt dat een groendak een goed alternatief is voor bijvoor beeld een bitumendak, ook al is het met een prijs van 60 a 70 euro per vierkante meter wel ongeveer twee keer zo duur. „Maar dan heb je wel een dak met een levensduur van vijftig jaar. Ter vergelijking: een normaal dak moet ongeveer om de tien jaar vervangen wor den. In België worden projecten overigens sinds kort gesubsidieerd. Dat zie ik in Nederland niet snel gebeuren, maar verschillende ge meentes denken wel na over een regeling." Een groendak is volgens Hobo ge makkelijk zelf aan te leggen. Spe ciaal daarvoor levert Ekogras Dak begroeiing doe-het-zelfpakketten. Wel vergt het dak enig onder houd. Hobo adviseert om zo'n vier keer per jaar het onkruid te verwijderen omdat dit de sedum verdringt en het dak ieder voor jaar te bemesten. www.stevelinkdak.nl www.ekogras.com Ouderen wo nen liever in een huis met tuin dan in een appartement. Dat concludeert de website voor Ne derlandse projectontwikkelaars Spacemakers.nl op basis van marktonderzoek. Vooral de rui me appartementen, speciaal voor senioren gebouwd, wor den moeilijk verkocht. Kleinere appartementen doen het wel goed, en dan vooral bij starters. Het gevolg van die ontwikke ling is volgens Spacemakers dat in veel steden een overaanbod is aan dure appartementen. www.spacemakers.nl OUDERWETS HAKKEN Met een overvloed aan elektronische keukenhulpjes lijkt de uien- en groentehakker een fossiel uit een ver verleden. Maar hij is er nog steeds. Fraai exemplaar voor op het aanrecht is de roest vrij stalen hakker die onlangs door producent Rösle op de markt is gebracht. Een paar klap pen op de knop en fijn zijn ui, groenten, maar ook noten en chocola. De hakker kost 29,95 euro. E www.roesle.de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15