r Wonen onder dak van groen Geur v42 I Prisma Zaterdag 17 maart 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Onplezierige luchtjes worden vaak met dierengeur vergeleken Bij geur denken wij meestal aan bloemen maar ook ande re onderdelen van planten kunnen soms een sterke geur verspreiden. Bij blad van munt en thijm is dat een geur die wij als lekker ervaren. Bij de Eucalyptus wordt het al discutabel of het blad nu lekker ruikt of vies, en bij de Stinken de ballote, Ballota nigra, is iedereen het er wel over eens dat die plant uitgesproken onaangenaam ruikt. Alleen de interpretatie van de stank wil nog weieens verschil len. De één zal beweren dat de ballote naar pis stinkt terwijl een ander het meer op zweetvoeten houdt. Stinkende ballote is een inheemse plant met lila lipbloemen die je in bermen en langs dijken kunt vinden. Clerodendrum bungei is een struik met dof, donkergroen blad en grote roze bloemschermen in het najaar. De bloemen rui ken zoet, maar de geur van het blad wordt door sommigen ver geleken met ranzige pindakaas en door anderen met een paar- denlucht. Onplezierige luchtjes worden trouwens vaak met dierengeur vergeleken. Het blad van de heester Escallonia iHinita ruikt naar een varkensstal, dat van bokkenkruid, Hypericum hirsini- tum, naar - u raadt het al - bokken. De bollen van de keizers kroon, Fritillaria imperialis, verspreiden een onaangename geur die vaak wordt omschreven als roofdierenlucht. Nu zit die bol als het goed is onder de grond zodat je er weinig last van hebt, maar de bodembedekker Phuopsis stylosa ver spreidt diezelfde stank boven gronds. Phuopsis lijkt wat op een grove vorm van lieve-vrou- we-bedstro, maar dan met roze bloemen. Er zijn tuiniers die de plant om zijn bodembedekken- de kwaliteiten toepassen en de stank kennelijk voor lief nemen. Ik bewonder hem liever bij een ander. Zet Phuopsis in ieder geval nooit in de buurt van uw terras. Aan de geur van bloemen kun je vaak afleiden welke insecten de plant probeert te lokken. Friszoete, voorjaarsachtige geuren, zoals die van het Maarts viooltje, de sleutelbloem en de linde, wijzen erop dat de plant probeert om bijen en hommels als be- stuivers te trekken. Bedwelmend zoete geuren, zoals die van de vlinderstruik, geven aan dat de plant het meer op vlinders heeft gemunt. In het geval van nachtgeurders, zoals de tabaks plant en de kamperfoelie gaat het om het aantrekken van nachtvlinders. Vaak heeft de zoete geur van bloemen een ondertoon van iets scherps die als onprettig wordt ervaren. Vlier bijvoorbeeld, ruikt zoet en tegelijkertijd naar kattenpis en bloeiende pioenro zen ruiken zoet en ranzig tegelijk. Dergelijke zoete geuren die niet echt prettig zijn geven aan dat de plant zich op het aan trekken van allerlei keversoorten heeft gericht. Ook weezoete geuren, zoals die van de berenklauw, trekken vaak kevers aan. In de aronskelkenfamilie vinden we de meest opmerkelijke geuren. Veel aronskelken proberen vliegen te lokken en ver spreiden daartoe een misselijkmakende aasgeur. Sauromatum guttatum, een plant waarvan de knol op bloemen markten als droogbloeier wordt verkocht, stinkt naar een beer put en veel andere familieleden van deze plant suggereren dat er ergens in de buurt een dode rat al flink in ontbinding is. In de tuin heb je weinig last van dergelijke stinkers, maar in de huiskamer zou ik uitkijken met planten uit de familie van de Araceae, zoals de aronskelkenfamilie officieel heet. De bekendste aronskelk voor tuingebruik is misschien wel Ly- sichiton americanus, een moerasplant die in zijn thuisland, het noordwesten van de Verenigde Staten en Canada, bekend staat onder de naam skunk cabbage. Een skunk is een stink dier en hoewel ik dit dier nog nooit ben te gengekomen kan ik me er wel iets bij voor stellen. Lysichiton ame ricanus doet het goed aan de rand van een sloot of vijver en bloeit vroeg in het jaar met enorme gele schutbladen die een vingervormige kolf omgeven. Skunk cabbage - Lysichiton americanus. foto Romke van de Kaa Croendaken zijn milieuvriendelijk. Dat dringt nu ook door tot architecten en overheden. Omdat ze er anders niet meer bij horen, weet leverancier Keesjan Hobo. Vandaar dat de vraag ernaar groeit. Ook bij de particulier, die gemakkelijk zelf een groendak kan aanleggen. door Paul Geerts foto's GPD Foto boven: Een groendak heeft een isolerende werking. Onderste foto links: Hoe steiler het dak, hoe dikker de deklaag. Onderste foto midden: Op sommige groendaken staan ook bomen. Onderste foto rechts: Op groendaken worden meestal vetplanten gepoot; zij hebben minder ruimte nodig om te groeien dan gras. Het is de laatste jaren snel gegaan, zegt Kees jan Hobo van Ekogras Dakbegroeiing in Zalt- bommel. Hij heeft het over gras- of groendaken die overal in het land in sneltreinvaart opduiken. De cijfers spreken voor zich. Legde zijn bedrijf een krappe drie jaar ge leden zo'n 25.000 vierkante meter dak per jaar aan, inmiddels is dat opgelopen tot bijna 40.000. De ver klaring? „Architecten vinden het een must", aldus Hobo. „Anders horen ze er niet meer bij." Maar niet alleen architecten, ook overhe den tonen interesse. „Het voordeel van een grasdak is dat je groen in de stedelijke omgeving brengt." Het is een uitspraak waarin ook ar chitect Aloys Meulenbroek van Ste- velink Grasdaken in Scherpenzeel zich herkent. Hij vermoedt dat de klimaatveran dering een belangrijke rol speelt bij de toename van het aantal gtas- en groendaken. „Steeds meer mensen zijn er zich van bewust dat we in een kritieke fase belan den." Meer dan vijftien jaar geleden, na een verblijf in Mali, constateerde Meulenbroek dat Nederland op ge heel eigen wijze verandert in een woestijn. Een onooglijke vlakte vol dakpannen en beton. Alterna tief daarvoor is de door hem ont wikkelde Stevelink-woning. Deze oogt als een in het landschap ver zonken cocon waarvan het groot ste deel bedekt is met gras. De voorgevel is opgetrokken uit glas, zodat voldoende licht binnenvalt. Prettige bijkomstigheid is boven dien dat het onder een grasdak in de zomer koel is. In de winter is een uurtje zon voldoende om de -• -«.•• h.-;: '-v KS8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14