technisch vernuft met een prijskaartje Revival van de roomklopper 24 Zaterdag 17 maart 20Q7 PZC KOOP door Wouter Klootwijk Na 1980 nam gemak de macht over in de Europese keukens Soldaatgroene mayonaise. Ziet er niet aantrekkelijk uit. Waarom dan niet? Omdat je het mayonaise noemt. Moet niet groen zijn maar geel. Goed. Zelfde kleur, zelf de goedje, andere naam. Dressing. Dan is het lekker. In het culinaire Nederlands wemelt het van Franse uitdrukkin gen. Engelse woorden hoor je weinig. Maar dressing is een be grip. Voorheen noemden we het gewoon slasaus. Dressing is daar boven verheven, ook de slasausfabriek zet het op de fles. Legeruniformgroene dressing is nergens te koop. Die maak je zelf Per ongeluk. En dat gebeurt nog maar spijtig weinig. We hebben ons laten verleiden door kant en klare Calvé en Gou da's Glorie. Er is veel plezier in de keukenla blijven liggen en op den duur uit huis verdwenen, na de revolutie van het grote gemak. Een spuitbus met slagroom. Niemand bekommert zich er om dat er lachgas in zit, E 942. Naar men zegt een kwalijk broeikas gas. Wie zelf room wil kloppen, omdat het zo'n leuke bezig heid is, wordt voor gek versle ten. Niks doen op de bank moet je, de hele verjaardag. Doe niet zo ongezellig man, helemaal room gaan staan kloppen in de keuken. Ik doe het toch. Met twee vorken, een garde of met een droom van een mechanische roomklopper. Het Duitse heimweewarenhuis Manufactum, dat ook postor- dert, duikelt spullen op die in de vergetelheid waren geraakt. Als ze er niet meer zijn laat Manufactum ze opnieuw maken. Zoals de Zena Rahmschlager. Misschien wel de beste handaan- gedreven room- en sausklopper ter wereld. Hij werd tweeën dertig jaar lang gemaakt in Zwitserland. Tot 1980. Toen nam het gemak de macht over in de Europese keukens. Mayonaise uit een potje en slagroom uit een spuitbus. Zena in Zwitser land bestaat nog wel, maar maakt nu alleen dunschillers. Het verlangen is gebleven. Er waren Duitsers die zich de Zena bleven herinneren, waarmee ze moeder hielpen met de Sahne voor op de Apfelstrudel. Ze gingen er om vragen en Manufac tum besloot hem opnieuw te laten maken. Nu in roestvrij staal. Een verticaal wiel met een slingertje draait een tandwiel- tje rond op een as. Onderaan de as zit een vaste horizontale schijf met gleufjes. Daarboven een geribbelde schijf, ook met gleuven, die ronddraait. Wat meteen opvalt is dat de klopper niet spat. De schijf werkt veel beter dan een klopper met een slinger die twee gardes te gen elkaar in laat draaien. Die spat. In mooi Duits: Anders als bei den iiblichen Varianten mit zwei gegenldufig rotierenden Quirl- besen dreht sich bei ihm eine mit kleinen Schlitzen versehene Schei- be iiber einem feststehenden gleichfórmigen Gegenstück. Das Jührt zu einem Effekt, der vielleicht mit dem Bild einer arbeitenden Tur bine am besten zu beschreiben ist: Die Drehung bewirkt, daji das Rührgut durch die Öffnungen hindurch geprefit und dabei höchst effektiv verrührt und gleichzeitig mit Lufi vermischt wird. Het warenhuis liet een klein boekje opnieuw drukken dat van af 1948 bij de oorspronkelijke Zwitserse klopper werd meegele verd, met gebruiksaanwijzing en recepten. Kun je zien dat mayonaise niet alleen met eidooiers, maar ook met een heel rauw ei goed lukt. Een 'aansterkmiddel' voor een zieke staat er in: rauw ei, rode wijn, suiker en sinaasappelsap door elkaar klutsen. De Rahmschlager is in Duitsland te bestellen (www.manufac- tum.de) en kost 32 euro. Veel geld misschien, maar bedenk dat het ding het over honderd jaar nog doet. Alleen komen er ver zendkosten bij en die zijn verraderlijk hoog. Daar is aan te ont komen. De roomklopper is ontdekt door de meest ei gengereide kookspullenwin- kelier van Nederland, Frank van Laar in Utrecht. Hij kon er een partij van bestel len, nota bene in dozen waarop de naam staat van het Duitse warenhuis, Ma nufactum. Ook Van Laar postordert (www.pan- nen.nl) en ook hij vraagt 32 euro voor de klopper, maar geen verzendkosten. En legeruniformgroene mayonaise? Ik gebruikte kof fiebruine balsamico-azijn. Die blijkt de mayonaise ca- mouflagegroen te kleuren. Wie weet een nieuwe trend: patatje oorlog met schutkleurmayo. Opnieuw wordt kiezen wat moeilijker in de wereld van de spelcom puters. Wordt het de Xbox 360 van Microsoft, wordt het het buitenbeentje Nintendo Wii of toch de Playstation 3? Het is een keuze met haken en ogen. Wie voor de laagste prijs gaat, kiest de Wii, maar meteen ook voor een spelcomputer die qua beeldkwali teit beperkt is. Wie recente spellen en uitstekend ogende beeldkwali teit onontkoombaar vindt, kan in zee met de Xbox 360. Maar de gamer die met minder dan het beste geen genoegen neemt, kan niet om de Playsta tion 3 heen. Sony heeft het appa raat volgestouwd met de allerlaat ste technologie. Nadeel is wel dat zowel de fabrikant als de koper daar de prijs voor moet betalen. Sony moest de introductie in Euro pa maanden uitstellen vanwege een tekort aan onderdelen. Op 23 maart belooft Sony voor de Bene lux vijftigduizend exemplaren be schikbaar te hebben. De keuze voor geavanceerde tech niek heeft de ontwikkeling en de introductie van de Playstation 3 op het randje van het aanvaardbare ge bracht. Het apparaat wordt be stuurd door een computerchip die 37 games a zeventig euro De nieuwste generatie PlayStations komt eraan. Fabrikant Sony staat voor het eerst op achterstand, de PS3 moet de strijd aan met Microsofts Xbox360 en de Wii van Nintendo. door Herman Stil foto's Roland de Bruin en Frouwkje Bijlstra compleet nieuw is: een hoofdpro cessor en acht gelijkwaardige com puterchips ineen. Die nieuwe pro cessor maakt het mogelijk dat alle elementen in een spel ter plekke worden aangemaakt. Waar achter gronden van spelletjes tot nu toe bestonden uit statische beelden, genereert de Cellchip van de Playstation het hele beeld terwijl wordt gespeeld. Wie in racespel Gran Turismo over de bergwegen knalt, kan links en rechts de bo men in de wind zien bewegen. Pu bliek langs de kant volgt de ra ceauto als die voorbijkomt. „Het zijn niet allemaal dingen die je di rect zal zien, maar bij elkaar opge teld geeft het een veel realistischer beeld", aldus Folkert Langeveld van Sony Computer Entertain ment Benelux. De PS3 heeft ook geen gewone dvd-speler aan boord, maar een bluray-speler. Die slikt niet alleen spelschijfjes maar ook bluray-speelfilms. De schijfjes kunnen tien keer zoveel informa tie bevatten als een gewone dvd. Dat wordt opgesoupeerd door de extra informatie die nodig is voor de scherpere beelden. „Maar spel makers kunnen er ook meer levels opzetten of bij een racegame meer circuits, meer auto's, en meer om geving." Het apparaat kan volledig hdtv-beeld aanmaken. Langeveld verklaart daaruit ook de stevige prijs die Sony voor het ap paraat vraagt: 599 euro. „Waar vind je voor die prijs een blu- rayspeler die geschikt is voor hdtv?" Vooralsnog nergens. Voor een spelcomputer is de Sony wel erg potent. Bewust, zegt Langeveld. Sony gaat uit van een le vensduur van tien jaar voordat het apparaat definitief door nieuwlich terij is ingehaald. Opvallend, want Elke introductie van een spelcomputer staat of valt bij het aantal spelletjes dat direct verkrijgbaar is. So ny verwacht dat de 37 spellen die bij de lancering van de Playstation 3 verkrijgbaar zijn, voldoende zul len zijn. Acht van die spellen zijn niet op schijfje ver krijgbaar, maar kunnen tegen betaling worden ge- download in de speciale Sonyshop die bereikbaar is via het menu van de PS3. Meest in het oog springend is de titel die er niet bij zit: Gran Turismo 3. Het racespel is de absolute hit van de vorige generatie en zou een flinke trekker kunnen zijn voor de nieuweling. Maar Sony kan nog niet eens zeggen wanneer het spel wel verkrijgbaar komt. Om de pijn enigszins te verzachten heeft de fabrikant als cadeautje een volledig level van GT3 gratis online gezet - met een beperkte keuze uit au to's en circuits. Racefans moeten het doen met de 2006-editie van het officiële Formule 1 spel. Wie zonder Schumacher wil racen, kan beter nog even wachten op de meest recente editie van het spel. Daarnaast is er een nieuwe versie van het fantasiera- cespel Ridge Racer en een offroadspel Motorstorm. De overige sportspellen zijn vooral op Angelsaksische leest geschoeid: basketbal, golf, snooker. Sega komt met Virtua Tennis, maar een voetbalspel ontbreekt nog. Schiet- en strategiespellen vormen de ruggen graat van elke spelcomputer. Met ondermeer Re sistance: Fall of man, F.E.A.R. en Bbzing Angels paait So ny vooral de hardcore gamers. PS3-spellen worden gemiddeld de duurste op de markt. Per spel moet circa zeventig euro worden be taald. De online-spelletjes, zoals Sudoku of arcade- spel Blast Factor kosten maximaal tien euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 140