Alexander naar 'keizerlijke gevangenis' Neef Henri op bezoek bij 'nonkel' Albert PZC Zaterdag 17 maart 2007 23 door Hans Jacobs Koning Albert der Belgen krijgt volgende week zijn neef groothertog Henri van Luxemburg op staats bezoek. Het is het eerste formele bezoek van Henri aan het buur land sinds hij in 2000 op de troon kwam. Een jaar geleden was hij nog bij koningin Beatrix, die vorig jaar zelf ook naar Brussel kwam. Dat betekent dat Albert en Beatrix de komende jaren aan de beurt zijn om in het groothertogdom op staatsbezoek te gaan. Beatrix, die in 1981 voor haar eer ste staatsbezoek Luxemburg uit koos, kan er dan voor kiezen dat ook tot haar laatste staatsbezoek te maken. Anders dan Beatrix een jaar gele den, neemt Henri wel de auto voor het bezoek aan België. Althans, op de slotdag rijdt hij van uit het Duitstalige Eupen naar huis. Op het programma staan naast de ceremoniële ontvangst in de hoofdstad Brussel op dinsdag, uitstapjes naar Brugge, Zeebrugge en Antwerpen, en bezoeken aan Namen en Eupen. Behalve een staatsbezoek is het voor Henri en Maria Teresa ook een familiebezoek. 'Nonkel' Albert is een broer van Henri's overleden moeder Joséphine-Charlotte. p^j www.royalblog.nl Henri van Luxemburg met echtgeno te Maria Teresa. foto GPD Koninklijke 'top' in Apeldoorn: vlnr. Beatrix, Masako met Aiko, Naruhito, Maxima met Amalia, Alexia, Willem-Alexander. foto GPD Willem-Alexander was de afgelopen dagen voor waterzaken in Japan. Hij bracht korte bezoekjes aan het keizerspaar en ging langs bij collega Naruhito en diens vrouw Masako. door Hans Jacobs Het verschil in leefomstan digheden tussen de kroonprinsenparen van Japan en Nederland kan haast niet groter zijn. Maxima en Willem-Alexander kunnen gaan en staan waar ze willen. Wande len, paardrijden, shoppen, skiën, het maakt niet uit. Naruhito en Masako mogen alleen na toestem ming van de Kunaicho - de allesbe palende keizerlijke hofhouding - de deur uit. Spontaan winkelen of eten met tuatie veranderde weinig toen na jaren 'proberen' dankzij medische hulp in december 2001 een meisje werd geboren. Die kon immers de dynastie niet voortzetten. Masako was inmiddels depressief, al sprak de hofhouding slechts van 'aanpassingsproblemen aan het hofleven'. In zijn goed gedocumen teerde biografie maakt Hills duide lijk dat dit onzin is. Masako kan echter alleen beter worden als haar leefomstandigheden en posi tie veranderen. Dat hebben voor aanstaande artsen ook gezegd, maar de Kunaicho staat geen ande re rol toe. Zo'n bezoek van Willem-Alexan der - twee jaar geleden ging Maxi ma ook mee - is voor Masako en Naruhito een welkom steuntje in de rug, maar herinnert beiden er tegelijkertijd aan hoezeer hun we relden verschillen. Alexander kiest als piloot zijn eigen koers, het Ja panse paar kan geen kant uit. Princess Masako. Prisoner of the Chrysanthemum Throne. Door Ben Hills. Penguin Books, ca. 18 euro. vrienden is er voor hen niet bij. Buitenlandse trips zijn uit den bo ze. Het verblijf in Apeldoorn vorig jaar augustus was de uitzondering die de regel bevestigt. „We hebben geen nieuwe reisplannen", ant woordde Naruhito dan ook vragen van de pers. Het verblijf in Neder land was wél 'heel goed geweest, voor Masako en voor dochtertje Aiko'. Maar Masako kijkt met af gunst naar de mogelijk heden van Maxima. De Japanse was voor haar huwelijk met kroonprins Naruhito een vrolijke, hardwer kende en succesvolle diplomate. Ze studeer de aan Harvard en Ox ford, woonde in Was hington, Parijs en Mos kou, en keek uit naar een mooie loopbaan bij Buiten landse Zaken. Ze had geen trek in een verbintenis met Naruhito. Niet omdat hij niet leuk zou zijn, maar omdat ze haar eigen leven zou moeten opgeven. Voor Naruhito was echter geen an dere vrouw goed genoeg. Na vele jaren aandringen ging Masako Owada akkoord. Ze verwachtte dat ze haar talenten ook na het hu welijk kon gebruiken, maar daar dacht de Kunaicho anders over. Van Masako werd maar één ding verwacht: een jongen baren. Zo lang dat niet gebeurde, mocht ze in feite het paleis niet uit. 'Een gevangene van de Chrysantentroon', zo als de Australische journalist Ben Hills in schokkend detail be schrijft in zijn, vanwe ge de niets ontziende openhartigheid, in Ja pan verboden biogra fie van de kroonprin ses. Maxima werd in Ne derland meteen volop 'ingezet'. Haar kennis als ex-bankier werd zelfs ingehuurd door de Verenigde Naties. Masako daarentegen mocht alleen insecten ontleden achter de paleismuren en haar si- It iff ALI.E MENSEN Victoria opent de Keukenhof in Lisse De Zweedse kroonprinses Victo ria treedt woensdag in de voet sporen van de Oranjes. Ze opent dan in Lisse de 58ste editie van de Keukenhof Victoria, pete kind van koningin Beatrix en peettante van prinses Amalia, is gevraagd omdat dit jaar de Zweedse arts en plantkundige Carolus Linnaeus centraal staat bij de bloembollententoonstel ling. Nog altijd worden tulpen gedoopt en benoemd volgens de classificatie die de Zweed in de achttiende eeuw heeft ontwik keld. Koningin gewoon op de wachtlijst De privileges van de koninklijke familie stoppen bij het ziekbed. Wanneer koningin Beatrix een donororgaan nodig zou hebben, moet ze gewoon achteraan slui ten op de wachtlijst, zegt 88 pro cent van de duizend ondervraag de personen in een enquête. Slechts vier procent vindt dat het staatshoofd recht heeft op voorrang. Het onderzoek is uitge voerd voor het maandblad Quest. Ik ben Joss Stone en ik ben vegetariër De Britse soulzangeres Joss Sto ne sluit zich aan in het rijtje ster ren dat opkomt voor de rechten van het dier. De 19-jarige Stone, vorige week nog voor een in tiem concert in ons land, liet zich door dierenrechtenorganisa tie PETA strikken voor een adver tentiecampagne tegen het eten van vlees. „Ik ben Joss Stone en ik ben vegetariër", zegt ze in de bladencampagne. PETA staat be kend om zijn spraakmakende ad vertenties. Voor de Tk ben liever naakt dan dat ik bont draag' cam pagne gingen onder anderen ex-Baywatchster Pamela Ander son en topmodellen Cindy Craw ford en Naomi Campbell uit de kleren - al verschenen de laat- sten later doodleuk weer in bont op de catwalk. Portret koning weg van Mount Everest Officieel is Nepal nog steeds een koninkrijk. Maar er gaat geen dag voorbij of de monarchie ver liest aan betekenis. Zelfs minis ter-president Koirala heeft deze week gezegd dat koning Gyanen- dra maar beter vrijwillig kan af treden. Anders wordt hij in juni wel afgezet door de grondwetge vende vergadering. Vooruitlo pend op dat besluit gaat nu een speciale expeditie naar de top van de Mount Everest Koning Cyanendra foto ANPP om daar het portret van de ko ning weg te halen. De regering heeft de klimmers vrij gesteld van de ge bruikelijke klimbe- lasting om op de berg de vlaggen te plaatsen van de zeven re geringspar tijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 139