Struinen in Terra Maris Ruit^ncphipd UP mm i IpIC i 1 W i %M Inlagen wijzen op doorbraken PZC Zaterdag 17 maart 2007 21 tekst foto Chiel Jacobusse Als beheersorganisatie krijg je met eni ge regelmaat collega's over de vloer; soms uit andere provincies, maar soms ook wel uit het buitenland. Ze willen weten hoe bepaalde problemen of be heersmaatregelen bij Het Zeeuwse Landschap worden aangepakt, maar natuurlijk is het ook heel waardevol om een totaalbeeld van natuur en landschap in de Zeeuwse Delta te presente ren. Daarvoor hebben we sinds vorig jaar een bijzondere mogelijkheid in het Museum Terra Maris. Je kunt daar heel veel laten zien van de eeu wenlange heroïsche strijd tegen het water en voor veel mensen vallen dan een hoop puzzels tukjes op zijn plek. Kreken, welen, vliedbergen, inlagen; allemaal maken ze deel uit van het boeiende verhaal van het Zeeuwse landschap en het is voor een onbekende buitengewoon in structief om de samenhang te ontdekken. Het museum biedt dan ook alle mogelijkheid tot verdieping van het inzicht. Zo zijn er de stereo kijkers die driedimensionale beelden geven van typerende hoogteverschillen in het land schap. Dat heeft een gemiddelde bezoeker nau welijks in de gaten, evenmin als de subtiele ver anderingen in de lenticulaire landkaart. Terwijl je de kaart passeert verandert het beeld en zo wordt als het ware de inpolderinggeschiedenis in een notendop gepresenteerd. De collectie met opgezette dieren, vroeger het hart van het museum heeft nu een plaats gekre gen in één zaal van de vroegere oranjerie. De vogels zijn er gegroepeerd aan de hand van de Zeeuwse landschappen waar ze te vinden zijn en direct naast de vitrines liggen de zogenaam de wandelboeken, waarin wordt aangegeven waar de mooiste voorbeeldlandschappen lig gen om erin te wandelen. Als je door het museum struint valt het altijd weer op hoeveel informatie er is die door de be zoeker nauwelijks opgepikt wordt. De subtiele manieren van allerlei vissen in het zeeaqua rium om zich aan het oog te onttrekken is er nog zo een. Turen in het aquarium is als wan neer je 's avonds buiten naar de sterrenhemel kijkt. Hoe langer je kijkt hoe meer je ziet en het duurt echt heel lang voordat je het beeld compleet hebt. Omdat zoveel aardige dingen aan een gemiddel de bezoeker ontgaan is Terra Maris ermee be gonnen om ook voor het publiek rondleidin gen te organiseren. Mensen die meenden het Museum al lang en breed te kennen krijgen dan een hoop nieuwe dingen voorgeschoteld. En dat geldt ook in de landschapstuin, waar de Zeeuwse landschappen in mini-vorm gepresen teerd worden. Zo kom je ook te weten wat de verfstofplant wede te maken heeft met de uit drukking 'een blauwe maandag'. Een rondlei ding in museum en tuin is voor veel bezoekers minstens zo verrassend als een geleide wande ling in een natuurgebied. tekening adri karman Dijken vormden geen garantie voor droge voeten. Vele malen von den doorbraken plaats. De vele we len en inlagen achter de zeewerin gen zijn er stille getuigen van. Met name langs de zuidkust van Schou- wen-Duiveland en de noordkust van Noord-Beveland ligt een bijna ononderbroken rij van inlagen. Ze waren bij een doorbraak het eerste opvanggebied. Nu worden ze als waardevolle natuurgebieden ge koesterd en beheerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 137