Nestkast helpt een handje De hele bubs in een caravannetje: leuk! C> V PZC Zaterdag 17 maart 2007 1 9 Erik Speksnijder inspecteert in de heemtuim van Terre Maris een nestkast. foto Dirk-Jan Gjeltema Een nestkast ophangen Kies een rustige plek, niet be reikbaar voor katten. Minimaal op twee meter hoog te. Zorg voor beschutting tegen wind en regen. Zorg voor een vrije aanvliegrou te. De invliegopening liefst rich ting noorden of oosten. - Niet in de felle zon hangen. Afstand tussen nestkasten ten minste drie meter. door Rinus Antonisse Erik Speksnijder die bij museum Terra Maris de heemtuin beheert, spreekt uit ervaring. „Nestkasten werken wel. Zeker voor de koolmees zijn ze altijd een suc ces. Die is zó brutaal. Al sta je er vlak naast, dan vliegt hij nog een nestkastje in. Bij mijn ouders maakten ze zelfs een nest in de brieven bus. Ze stoorden zich niet eens aan de post die binnen gegooid werd." In de heemtuin van het museum bij kasteel Westhove - tussen Oostkapelle en Domburg - hangen verschillende nestkasten. Ze zijn vooral bedoeld om de mensen te informeren over de mogelijkheden ervan, vertelt Speksnijder. En als de vogels er gebruik van maken, is dat mooi meegenomen. Hij legt uit dat de afmetingen van een nestkast er niet op een centimeter nauwkeurig op aan komen. Belangrijker is met name de grootte van de invliegopening. Die bepaalt welke vogel wel en welke niet in een kast een nest kan ma ken. „Als je een mezenkast wilt en de opening is te groot, heb je de kans dat een spreeuw hem kraakt. Een kast voor een steenuil bijvoorbeeld is een lange horizontale koker met een bi- tumenlaag erover. Die voor de boomklever heeft een soort portaaltje. In de natuur ver kleint hij zelf de opening met klei. Dat is nage bootst." Vogelbescherming Nederland roept mensen bij aanvang van het nieuwe broedseizoen een nest kast in de tuin of op het balkon te hangen. Die actie is ingegeven door het feit dat tuin- en parkvogels - zoals mees, huismus, boomklever, gekraagde roodstaart, bonte vliegenvanger - de dupe dreigen te worden van de nieuwe tuinen- cultuur. Daarin is steeds minder plaats voor heggen en hagen. Meer en meer worden houten schuttingen ge plaatst als erfafscheiding. Die bieden geen nest en schuilgelegenheid aan vogels. Ook worden steeds meer tuinen betegeld of volgestort met stenen, waardoor vogels geen voedsel meer kunnen Vinden op de gronden. Veel woningen zijn tegenwoordig goed geïsoleerd. Met het dichten van gaten en kieren gaat veel broed ruimte verloren. Alle reden voor Vogelbescher ming om de mensen te vragen de vogels met nestkasten te ondersteunen. In de heemtuin van Terra Maris hangen zes ver schillende kasten. Voor de steenuil, de spreeuw, de boomklever, de mees, de kwikstaart en sinds vorig jaar ook een kastje voor het winterkoninkje. Een beest dat graag in dichtere bosschages als de vuurdoorn een nestje maakt. Speksnijder is erg benieuwd of de winterkoninkjes de nestkast weten te vin den. Vorig jaar in elk geval nog niet. Vogelbescherming heeft een 'actiepakket nest kast' samengesteld, dat in tuincentra en super markten verkrijgbaar is. Er zit ook een formu lier bij, waarop bezitters van een kast kunnen aangeven of er vogels in broeden. Bedoeling is die formulieren te verzamelen (zie ook www.weekvandenestkast.nl), zodat na afloop van de broedtijd inzicht ontstaat hoeveel vo gels met succes hebben gebroed in nestkasten. Speksnijder raadt aan de nestkasten niet schoon te maken. „Dan heb je kans dat er een hommelkoningin induikt om te nestelen." lanette en Ivo van Gaaien te len in een verre hoek van de Vroonlandseweg in Kapelle aardbeien onder glas en pe ren in verspreid liggende boomgaarden. We volgen de maatschap en hun zes kinde ren van week tot week door de vier seizoenen. door Mieke van der Jagt Wat staat daar nu in eens op het erf bij Van Gaaien? Het is zowaar een caravan netje. „Net gekocht!" roept Ivo. „Ik heb er nu al meer lol van ge had dan wat we ervoor betaald hebben." Ze hadden het er al eens over gehad: leuk voor de kinderen en ook gemakkelijk om mee te nemen als ze eens een daagje naar De Piet gaan. Janet- te: „Ook handig voor als we met de hele bubs naar de Veluwe gaan. Ik krijg de spullen niet meer in de auto." „Klets", vindt Ivo, „ik trap daar niet meer in. Vroeger wel, toen ze nog in een klein autootje reed. Maar die bak die we nu hebben sleept ze ook vol en ik weet zeker dat ze dat ook met dat caravannetje doet. Wij houden gewoon altijd te wei nig ruimte." Na een beetje inter netten zijn Janette en Ivo met z'n tweeën naar de Roompot ge reden, waar het sleurhutje te koop stond. Ivo: „We hebben het meteen meegenomen, ik heb per slot mijn karretjesrijbewijs. Dan moet je natuurlijk wel net jes tachtig. Je zag de medewegge bruikers denken: daar heb je ze alweer, die rottoeristen! Totdat ze passeerden en binnen keken. Toen dachten ze waarschijnlijk dat we zo'n stel fruittelers waren dat caravans koopt om Polen in te huisvesten." De caravan zal de meeste tijd ter beschikking staan van de kinderen, die er de hele zomer in mogen kamperen, als ze tenminste niet naar school moeten. „Met de voortent eraan en een toiletje erbij, kunnen ze er met z'n zessen makkelijk in slapen. Als ze ouder zijn, wil ik hem ook best eens voor hen naar een kamp of een camping sleuren. Miranda heeft haar vol gende verjaarsfeestje al naar de zomer verplaatst." lanette is een paar keer naar Goes gereden om voor de jon gens kleren te kopen en te rui len. „Voor Jan had ik wat meege bracht, maar Ivo zei dat het niet stond. Eerst wilde Jan helemaal niet gaan ruilen, want dan moet hij zich met kleding bezighou den en dat vindt hij niks. Toen Ivo hem duidelijk had gemaakt dat dit voor het komende jaar zijn goeie goed was, ging hij schoorvoetend mee. Hij heeft nu zijn spullen zelf uitgekozen, hè, hè", lanette zucht ervan. Eén transportprobleem is voorlo pig niet opgelost: Miranda d'r vis sen. White en Orange heten ze, en ze mochten worden aange schaft onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat Miranda er zelf voor zou zorgen. De speciale am bulante vissenkom is dan wel af gedekt; klotsen doet hij even goed. „Dat betekent regelmatig dweilen in de auto."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 135