'Steeds meer artsen zullen gebruik maken van oplopende dosering voor pijn bestrijding waar ze euthanasie hadden moeten toepassen. Rob jonquière, directeur van de nwe PZC Zaterdag 17 maart 2007 1 5 laten sterven Euthanasie wordt zoveel mogelijk vervangen door terminale sedatie, als het aan de Christenllnie en het CDA ligt. Maatschappelijke organisaties en professoren vrezen dat zij opnieuw moeten vechten voor 'het recht op waardig sterven'. „Euthanasie dreigt een hoge uitzondering te worden." door Monique Prins foto LAIP/Hollandse Hoogte e verkoop van slaap- en kalme ringsmiddelen voor stervensbege leiding is sterk gestegen, zo bleek deze week uit cijfers van de Stich ting Farmaceutische Kengetallen. In een paar jaar tijd is de verkoop van dormi- cum door apotheken bijna vertwintigvoudigd. De stijging van deze medicijnen voor zogehe ten palliatieve sedatie, duidt op afname van euthanasie, zo stellen professoren en organisa ties als de Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NWE) en Stichting De Einder. Hoezeer euthanasie is afgenomen, blijkt binnen enkele weken als een nieuw rap port verschijnt in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. De stijging van palliatie ve sedatie is volgens de maatschappelijke orga nisaties en hoogleraren te verklaren door angst bij artsen voor euthanasie. „Veel artsen passen euthanasie niet toe, tegen alle afspraken in", zegt Rob lonquière, directeur van de NWE. „Zij vinden euthanasie vaak te emotioneel be lastend. Het is het idee dat je een mens dood maakt, je weet dat de patiënt sterft zodra je de spuit zet." „Mijn inschatting is dat artsen steeds meer ge bruik zullen maken van oplopende dosering voor pijnbestrijding waar ze euthanasie had den moeten toepassen. De patiënt sterft een na tuurlijke dood, wat voor de arts minder bela den is - hij doodt immers niet zelf Ik noem dat hypocriet. Het is een verkapte vorm van eutha nasie die bovendien buiten de meldplicht valt en dus niet getoetst kan worden." „Ik kan het niet met cijfers hard maken maar ik hoor verhalen over artsen die doodzieke men sen met een euthanasie-verklaring overreden om toch te kiezen om 'langzaam in te slapen'. Patiënten en hun geliefden moesten daarom da gen wachten op de dood. Artsen negeren daar mee de uitdrukkelijke wens van de patiënt die zelf het tijdstip wil kiezen om afscheid van het leven te nemen." De onrust over de afname van euthanasie is extra toegenomen door de christelijke signa tuur van het nieuwe kabinet. Christenunie en CDA hebben nooit onder stoelen of banken ge stoken dat zij graag zouden willen dat termina le sedatie het alternatief wordt voor euthana sie. Het nieuwe kabinet heeft verklaard niet te tornen aan de euthanasiewet. Wel wil Balken ende IV nadrukkelijker 'investeren in de verbe tering van palliatieve zorg'. Dit mag niet ten koste gaan van de keuzevrijheid bij uitzichtloos en ondraaglijk lijden, stelt WD-fractieleider Mark Rutte. „We moeten oppassen dat het 'Mensen met 'n euthanasieverklaring willen niet zozeer dood, als wel vrij zijn van pijn' nieuwe kabinet de term ondraaglijk lijden niet gaat vernauwen tot fysiek lijden." Rutte maakt zich ook zorgen over een zin in het regeerakkoord waarin staat dat een staats commissie gaat onderzoeken of het recht op le ven in de Grondwet kan worden opgenomen. „Dat is slecht Nederlands voor geen euthanasie en geen abortus. Men stuurt aan op een situa tie waarin pijnbestrijding een volwaardig alter natief is en euthanasie daarom niet meer nodig is. Dit kabinet dreigt de klok terug te draaien", aldus de WD-voorman. Ook Johan Legemaate, hoogleraar ge zondheidsrecht op de Vrije Univer siteit in Amsterdam, maakt zich enige zorgen. „Dit kabinet met de Christenunie zal zich richten op het voorkó men van euthanasie. Euthanasie dreigt zo een hoge uitzondering te worden. Straks mag het formeel nog wel, maar is het in de praktijk Euthanasie in cijfers In de wet is opgenomen dat euthanasie gemeld wordt bij een regionale toetsingscommissie. Deze gaat na of de arts zich heeft gehouden aan de in de wet omschreven zorgvuldigheidseisen. Totaal aantal meldingen euthanasie en hulp bij zelfdoding steeds lastiger om te krijgen. De keuze moet aan de patiënt zelf blijven." Terminale sedatie als alternatief voor euthana sie zou Legemaate 'te ver gaan'. „Er is niets mis met het stimuleren van de palliatieve zorg. Na deel van sedatie is wel dat mensen hun bewust zijn verliezen en dus geen contact meer heb ben met hun naasten. We moeten er heel erg alert op zijn dat we de keuzevrijheid van men sen niet beknotten. Want met de christelijke grondslag van deze regering is dat beslist niet ondenkbaar." Henk Jochemsen, hoogleraar medische ethiek aan de VU en directeur van het christelijke Lin deboom-instituut, noemt het 'zeer terecht' dat het kabinet palliatieve zorg wil stimuleren. Uit de praktijk zou immers blijken dat mensen met een euthanasieverklaring niet zozeer dood willen, als wel vrij zijn van pijn. En dat kan met medicijnen. jochemsen voelt zich verwant met de Christen Unie en hoopt dat die partij zal zorgen voor een euthanasieverbod. Hij ziet de keus tussen euthanasie en terminale sedatie als het verschil tussen doden en laten sterven. „Het is een mis verstand te denken dat mensen 'recht' hebben op euthanasie. De bedoeling van de wet is dat het wordt toegepast als uiterst middel. Euthana sie mag pas als er geen redelijk medisch alterna tiefis. Sedatie kan zo'n alternatief zijn." „Over misverstanden gesproken", reageert Jon quière. „De keus voor euthanasie komt niet zo zeer voort uit angst voor pijn maar veel meer uit de wens om de fysieke aftakeling, ontluiste ring en het verlies van regie voor te zijn. Art sen zijn opgeleid om het lijden weg te nemen. Soms kan dat niet anders dan door het leven weg te nemen. We strijden er niet voor om het aantal euthanasie-gevallen zo hoog mogelijk te krijgen. Als het aantal tot nul zou dalen, heb ben wij daar vrede mee. Mits alle doden kun nen sterven op de manier die zij zelf hebben gekozen." 1.882 Meldende artsen 2005 verpleeghuisarts Aandoeningen 2005 kanker wwm hart- en I vaatziekten f ziekten van het zenuwstelsel longaandoeningen, anders dan kanker overig combinatie van aandoeningen infographic RV, bron: Regionale toetsingscommissies euthanasie Euthanasie of palliatieve sedatie? Euthanasie is actieve levensbeëindiging op verzoek van de patiënt, bij uitzichtloos en ondraaglijk lij den. Palliatieve (letterlijk: de pijn verzachtende) sedatie is het 'opzettelijk verlagen van het bewustzijn van de patiënt in de laatste levensfase'. Patiënten worden in diepe slaap gebracht en krijgen geen vocht meer. Doel van palliatieve sedatie is ondraaglijk lijden te verlichten. Daarnaast is het een voorwaarde dat het overlijden van de patiënt op redelijk korte termijn (binnen één of twee weken) wordt verwacht. In die gevallen kan de arts starten met een diepe sedatie waarbij geen vocht wordt toegediend. Hoewel een patiënt door palliatieve sedatie vaak sneller zal overlijden, is het uitgangspunt het verlich ten van lijden en niet het beëindigen van iemands leven. Een arts hoeft palliatieve sedatie dus niet te melden; consultatie is niet nodig. In 2001, één jaar voor de euthanasiewet is aangenomen, zouden er volgens een onderzoek van de hoogleraren Gerrit van der Wal en Paul van der Maas 9700 concrete euthanasieverzoeken zijn ge daan. Ongeveer een derde deel zou zijn ingewilligd. Van der Wal en van der Maas presenteren begin april de resultaten van een evaluatie-onderzoek naar de werking van de euthanasiewet. Alhoewel euthanasie en hulp bij zelfdoding nog steeds vallen onder het strafrecht, is het niet meer strafbaar sinds 2002, mits aan de zogenaamde zorgvuldigheidseisen is voldaan. De zorgvuldigheidseisen houden in dat de arts zich ervan moet overtuigen dat er sprake is van uit zichtloos en ondraaglijk lijden, dat het gaat om een vrijwillig en weloverwogen verzoek en dat er geen redelijke andere oplossing is. Hij moet tenminste één andere, onafhankelijke arts raadplegen. Nederland kent geen 'recht' op euthanasie. De beslissing om aan een euthanasieverzoek te voldoen is aan de behandelend arts. Een arts heeft tegenover zijn patiënt twee verplichtingen: zijn lijden te ver lichten of weg te nemen en zijn leven te behouden. De tweede verplichting staat tegenover de wens om euthanasie van de patiënt. Artsen mogen daarom weigeren een euthanasieverzoek in te willigen. Euthanasie in buitenland Euthanasie is in heel Europa bij wet verboden, behalve in Nederland, Zwitserland en Bel gië. Zwitserland is tot nu toe het enige land waar buitenlandse patiënten naar toe mogen komen om te sterven. In België kunnen bewuste en handelsbekwame meerderjarigen met een ondraaglijk psy chisch lijden als gevolg van een ongeneeslijke aandoening euthanasie aanvragen. De pa tiënt hoeft niet terminaal te zijn. In Duitsland woedt een hevige discussie over de mogelijkheid een vorm van vrijwillige zelfdoding toe te staan. Ook in Frankrijk wordt gediscussieerd over een euthanasiewet. Presidentskandidate Sé- golène Royal liet deze week weten dat zij als president zal ijveren voor een euthanasie wet. Tweeduizend artsen en ander medisch personeel ondertekenden onlangs een peti tie om euthanasie te decriminaliseren. De ondertekenaars verklaarden tevens patiënten stervenshulp te hebben geboden. In de meeste Amerikaanse staten is euthanasie illegaal. Alleen in Oregon voorziet de wet erin dat een arts een sterk slaapmiddel voorschrijft, waarmee een patiënt zelf moord kan plegen. Ook hier mogen artsen de dood niet zelfveroorzaken. In maart 2005 werd in een controversiële rechtszaak in Florida bepaald dat de voedingssonde van de comateuze Terry Schiavo verwijderd moest worden. Deze vrouw verkeerde toen al vijftien jaar in vegetatieve staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 131