Kogels werpen om modderstroom te temmen KWALITEIT MAAKT ONDERSCHEID LEWEDORP De Fraanje Multi Woning bi L DE KEUZE IS AAN U... Fraanje A onmg ■HF JÊÈm fJOli FRAJ FRAANJE PZC Zaterdag 17 maart 2007 1 1 Indonesiërs voeren wanhopig strijd tegen natuurverschij nsel. door Esther de Jong SIDOARJO - De wajangpoppen van de groep Laras Moyo beelden al drie dagen lang verschillende ver halen uit. Het schimmenspel 'de onafzienbare moddervlakten van Sidoarjo' moet zorgen voor iets wat onmogelijk lijkt: het stoppen van de modderstroom die de regio al bijna tien maanden teistert. De hete modder begon eind mei 2006 in een rijstveld omhoog te ko men, nadat gasbedrijf Lapindo Brantas daar had geboord naar gas. Verschillende wetenschappers stel len dat de moddervulkaan een 'di rect gevolg' is van de gasboring. Geoloog Richard Davies, die een uitgebreide studie heeft verricht naar het fenomeen, staat daarbij voorop. Het gasbedrijf ontkent verantwoor delijkheid en beweert dat de blub- berstroom is ontstaan door de aardbeving van 27 mei bij Yogya- karta. Rudi Novrianto, van een door de regering ingesteld hulp team reageert geïrriteerd op de aantijgingen. „Andere wetenschap pers zeggen ook dat de eruptie is veroorzaakt door de aardbeving bij Yogya, dus waarom zouden wij moeten vertrouwen op de bevin dingen van Davies?" Saillant detail is dat het team mede wordt gefi nancierd door Lapindo. Het lijkt steeds moeilijker de waar heid te achterhalen. Een forse te genvaller voor de duizenden men sen die dakloos zijn geworden door de aanhoudende modder stroom. Wanneer er geen schul dige wordt aangewezen, krijgen zij nooit een financiële tegemoetko ming. Veel slachtoffers wonen in erbar melijke omstandigheden in de tot vluchtelingenkamp omgedoopte markt Pasar Baru Porong, een paar kilometer buiten het rampgebied. Drie keer per dag wordt er in het kamp eten rondgebracht, betaald door Lapindo. Maryati, een van de vrouwen die in het kamp woont, maakt woedend haar pakketje open; een hoopje rijst, twee kleine gebakken visjes en verlepte groen ten. „Dit eet een kat niet eens" roept ze uit. „Maar ja, ik heb niks anders." De 39-jarige vrouw woont sinds twee maanden in het kamp, sa men met zo'n 1400 anderen. De modder is in een halfjaar tijd lang zaam hun huizen binnengekro pen. De mensen die direct na de gasboring hun huizen kwijt raak ten hebben van Lapindo een ver goeding gekregen. Het bedrijf ziet Maryati en duizenden anderen niet als slachtoffer van de ramp, omdat ze niet behoort tot de eer ste groep direct getroffenen. Even verderop schittert het mod- derveld in de felle zon, een gebied van zo'n 450 hectare. Per dag komt er ongeveer 150 kubieke me Of het gooien met kogels resultaat heeft, moet nog blijken. ter bij. Sommige deskundigen den ken dat de modderstroom nog wel dertig jaar kan aanhouden, ande ren vrezen dat het nooit meer zal ophouden. De regering heeft op verschillende manieren gepro beerd het probleem te lijf te gaan. Niets lijkt te werken. Sinds eind februari worden er hon derden cementen kogels in de kra ter van de moddervulkaan ge gooid. Bedenker Satira Bijkaksana is ervan overtuigd dat dit de oplos sing is. Anderen noemen de actie 'belachelijk'. Maar dat deert Satira niet. „Doel is niet de stroom te stoppen, maar om deze met 70 procent te verminderen." Of de kogels het probleem op kun nen lossen is onzeker. Wetenschap pers betrokken bij het experiment meldden gisteren dat wel dat de stroom met 20 procent is vermin derd. Er zijn inmiddels 374 beton nen kogels in de krater gegooid. Een van de medewerkers van La pindo weet niet wat hij moet den ken van het experiment met de ko gels. „Ik heb meer vertrouwen in de kracht van de wajang." In het nieuwe, landelijk aan de rand van Lewedorp gele gen uitbreidingsplan 'Westkraaijertpolder', worden aan de Klaverstraat twee typen 2/1 kapwoningen conform het Multi-concept door ons gerealiseerd. Beide woningen zijn royaal van opzet, kenmerken zich door een sfeervol le en karakteristieke uitstraling en worden gebouwd op percelen met riante afmetingen. De achtertuinen zijn op het zuiden gesitueerd. Geïnteresseerd? Neem voor meer informatie vrijblijvend contact met ons op! vanaf 249.000,- v.o.n. - inhoud 470 m3 - perceel 330 m2 H vanaf 305.000,- v.o.n. - inhoud 660 m3 - perceel 330 m2 Het bekende unieke concept van Fraanje, realiseert exclusieve woningen met een uitstekende prijs/kwaliteits-verhouding. In dit con cept worden kwaliteit, traditie en de allernieuwste ontwikkelingen, samengevoegd tot een hoogwaardige en perfect afgewerkte woning. Bovendien is het mogelijk om uw eigen plannen en ideeën, van klassiek tot modern, in dit concept te verwerken, zodat u wer kelijk een woning bouwt die optimaal aan uw wensen voldoet. Ook het toevoegen van aanvullende milieuvriendelijke aspecten zoals verwarming met behulp van een warmtepomp in combinatie met vloerverwarming behoort tot de mogelijkheden. Omdat Fraanje niet alleen uw plannen voorbereidt, maar ook uw woning werkelijk bouwt zijn wij, vanaf het eerste gesprek tot en met de oplevering, uw aanspreekpunt. Een individuele klantvriendelijke behandeling staat bij ons hoog in het vaandel. Wanneer u vrijblijvend van gedachten wilt wisselen over uw bouw plannen, neem dan contact op met Fraanje. Laat ons u adviseren en desgewenst een gratis en vrijblijvende offerte voor u maken. fprijxen al vanaf €159.500,- exd. grondkavel Nieuwe Kraaijertsedijk 37 Lewedorp tel. 0113 61 5500 Fax. 0113 61 27 64 Info: Jan Vos - E-mail: j.vos@fraanje.com Website: www.multiwoning.nl aannemingsbedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 127