Guardia Civil is voortaan ietsje minder militair M Cocaboeren boos op Coca Cola Prismal Daar moetje naar toe. Wij geven u de helft cadeau! Ex-CIA-agente haalt uit naar Witte Huis 1 O Zaterdag 17 maart 2007 PZC Spaanse militaire politie moet en wil dichter bij maatschappij komen. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse militaire politie, de Guardia Civil, is voortaan een tikkeltje minder mili tair. De regering-Zapatero heeft gis teren twee wetsvoorstellen aange nomen die het korps dichter bij de gewone burgermaatschappij moe ten brengen. De karakteristieke 'tricornio' (zwarte driekante steek) en het groene 'pak blijven voorlopig, maar de rechten en plichten van de 75.000 mannen en vrouwen val len voortaan, net als bij de gewone politiekorpsen, onder de burger rechtspraak. Ook mogen leden 'Het korps behield voor veel Spanjaarden altijd een negatieve bijklank' van de Guardia Civil zich organise ren in een vakbond. Het korps vecht al geruime tijd voor hervormingen. In januari leid de dit tot een grote demonstratie in Madrid, waarbij een deel van de politiemensen, ondanks het ver bod, in uniform de straat op ging. De actieleiders werden daarop door de minister van Defensie voor drie maanden geschorst. Toch ziet het ernaar uit dat het ver zet succes heeft gehad, want de re gering is versneld met hervor mingsvoorstellen gekomen. Eerder was het overleg tussen de regering en de vertegenwoordigers van de Guardia Civil volledig vastgelopen. Het is nog niet duidelijk of de poli tiemensen akkoord gaan met de nieuwe voorstellen. Van diverse kanten wordt geklaagd dat de her vormingen niet ver genoeg gaan. De Guardia Civil is het oudste poli tiekorps van Spanje. Het werd in 1844 opgericht na de overheersing van Spanje door Frankrijk. Het korps kreeg de opdracht om de burgerbevolking te beschermen te gen rondtrekkende plunderaars en ex-militairen. In de Spaanse Bur geroorlog (1936-1939) sloten de meeste leden van de Guardia Civil zich aan bij de troepen van gene raal Franco, waardoor het korps voor de republikeins gezinde Span jaarden altijd een negatieve bij klank heeft behouden. Het takenpakket van de Guardia Civil is uitgebreid. Behalve de ge wone politietaken wordt het korps ook ingezet voor buitenlandse mis sies. In oorlogsgebieden werken zij als militaire politie. Evenals het leger werkt ook de Guardia Civil vanuit kazernes en veel leden van het korps wonen met hun gezinnen in huizen op het kazerneterrein. Dit soort verou derde tradities veroorzaakt soms wrijving met de andere politieorga nisaties in Spanje. 5 dagen Denemarken, Vakantiepark Silkeborg al vanaf 334,- per woning (6 pers.!) Bel voor nadere informatie: Dansk Feriehus Bookingburo 0597 - 55 14 16 www.dfb.nl Elke week in de zaterdagkrant Excuses na aanhouding Brand legt treinverkeer Pakistan blijft onrustig diplomaat op Schiphol Londen-continent stil na schorsing rechter moskou - De Nederlandse rege ring heeft Rusland excuses ge maakt voor de aanhouding, vorig weekeinde op Schiphol, van de Russische diplomaat Nikolai Mat- vejev en zijn vrouw. Het betrof een vergissing aangezien een mare chaussee het visum niet herkende. londen - De hogesnelheidstrein verbinding tussen Londen en het Europese vasteland is tot vandaag 18.00 uur onderbroken in verband met een brand gisteren langs het spoor in Londen. Volgens Eurostar waren gisteravond elfduizend reizi gers de dupe van de treinenuitval. islamabad - Bij betogingen tegen de schorsing van een Pakistaanse opperrechter zijn gisteren in ste den in Pakistan zware ongeregeld heden uitgebroken. In de hoofd stad Islamabad zette de oproerpoli tie wapenstok, traangas en rubber kogels in tegen de demonstranten. LA PAZ - Boliviaanse cocaboeren zijn de strijd aangegaan met het Amerikaanse drankconcern Coca Cola. De boeren willen dat het be drijf het woord coca uit zijn naam schrapt. Een commissie van de coca-indus trie vindt dat Bolivia de naam van de cocaplant grondwettelijk moet beschermen. Alleen echte coca mag voortaan nog coca heten. Tot enkele jaren geleden zou het concern Coca Cola jaarlijks enkele tonnen bladeren hebben gekocht. Het groene cocablad geldt als mild pepmiddel. Bolivianen trekken er Grote drugsvangst in haven van Antwerpen Antwerpen - In de haven van Ant werpen is onlangs 45 ton hasj met een straatwaarde van 225 miljoen euro in beslag genomen. Justitie in Antwerpen spreekt van mogelijk de grootste drugsvangst ooit in de haven. De hasj was waarschijnlijk bedoeld voor Nederland. Winter was wereldwijd de warmste ooit washington - De afgelopen win ter was wereldwijd de warmste ooit. De gecombineerde land- en zeetemperatuur tussen december en februari lag mondiaal gezien 0,72 graden Celsius boven het ge middelde van de twintigste eeuw van 12,0 graden. thee van. Uit de plant wordt ech ter ook cocaïne gewonnen. Coca Cola beroept zich erop de waardevolste merknaam ter we reld te zijn. Het concern liet echter niet los of cocabladeren deel uitma ken van het uiterst geheime recept van de softdrink. Spaar mee-voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. het alfabet van Zeeland washington - De voormalige ClA-agente Valerie Fla me (foto), die haar baan verloor nadat haar identiteit was gelekt, heeft gisteren hard uitgehaald naar hoge functionarissen binnen het Witte Huis. Het waren haar eerste openbare uitspraken over de zaak, die is uitge groeid tot een groot politiek schandaal in de Verenigde Staten. Plame sprak tijdens een hoorzitting van een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den. Volgens haar zijn de verantwoordelijken roekeloos geweest door haar naam te lekken en handelden zij lou ter uit politieke motieven. Het lekken van haar naam zou een wraakactie zijn geweest tegen haar man, ex-am bassadeur Joseph Wilson. De diplomaat had president George Bush ervan beschuldigd het Iraakse gevaar te overdrijven in de aanloop naar de Amerikaans-Britse in vasie in 2003. Het onthullen van de naam van een CIA-agent is straf baar in de VS. Tot nu toe is daar niemand voor aange klaagd. Wel is onlangs een oud-topadviseur van de Ame rikaanse vicepresident Dick Cheney, Lewis Libby, veroor deeld wegens het belemmeren van het justitiële en het politieonderzoek naar de kwestie. Libby krijgt in juni te horen welke straf hem wordt opgelegd. Hij kan tot 25 jaar cel krijgen. foto Stefan Zaklin/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 126